Podwyższona temperatura u dzieci

Umownie przyjmuje się, że u zdrowego człowieka temperatura ciała powinna wynosić 36,6°C. Tymczasem u każdego z nas może być ona nieco wyższa lub niższa. Dlatego zanim podasz dziecku lek na obniżenie temperatury upewnij się, czy jego podanie jest naprawdę uzasadnione.


podwyzszona_temperatura

 

Co może oznaczać podwyższona temperatura?

U niemowlaka lekko podwyższona temperatura nie musi stanowić niepokojącego objawu. Co więcej nawet temperatura rzędu 37-37,2°C nadal mieści się w normie. Dzieje się tak dlatego, iż noworodki i niemowlęta mają nieco wyższą temperaturę niż dzieci i dorośli. Starsze dzieci z kolei, mają temperaturę ciała zazwyczaj nieco niższą niż dorośli.

Ciepłota ciała zmienia się także w ciągu doby. Wieczorem jest wyższa o około 0,5 °C niż rano. Maluchy intensywniej reagują na wszelkie infekcje. Bardzo często towarzyszy im od razu wysoka temperatura. To naturalna reakcja obronna organizmu, która sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem.

 

Podwyższona temperatura może być wynikiem:

 • infekcji bakteryjnej, wirusowej i grzybiczej;
 • reakcji na szczepienie ochronne;
 • zatrucia;
 • zapalenia wyrostka robaczkowego, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów lub innych narządów;
 • nadczynności tarczycy;
 • alergii;
 • silnych przeżyć, stresu;
 • pobudzenia emocjonalnego;
 • ciężkiego urazu;
 • reakcji na leki.

 

Jak mierzyć temperaturę?

Wysokość temperatury uzależniona jest od miejsca jej pomiaru oraz od rodzaju użytego termometru. Współcześnie bardzo popularne są termometry elektroniczne oraz modele na podczerwień. Wystarczy przystawić czujnik do czoła lub ucha dziecka, aby po kilku sekundach móc odczytać wynik. Choć niewątpliwą zaletą takich urządzeń jest szybkość pomiaru oraz łatwość użytkowania (nie ma potrzeby budzenia dziecka), to nie należy zapominać, że wskazują one jedynie wartość przybliżoną. Jeżeli zależy Ci na precyzyjnym pomiarze najdokładniejszy będzie zwykły termometr cieczowy.

Aby sprawdzić, czy małe dziecko nie ma gorączki połóż je na boku. Końcówkę termometru posmaruj wazeliną lub oliwką i bardzo delikatnie wsuń ją do pupy dziecka. Po 2-3 minutach otrzymasz wynik.

Pamiętaj, że temperatura w odbycie jest wyższa od tej pod pachą lub w ustach. Dlatego od temperatury zmierzonej w odbytnicy zawsze odejmij 0,5°C. Starszemu dziecku możesz mierzyć temperaturę pod pachą lub w buzi.

Kiedy obniżać temperaturę

Leki obniżające temperaturę ciała powinno podawać się dopiero wówczas, gdy przekroczy ona 38°C. Wyjątkiem są dzieci, u których gorączka idzie w parze z drgawkami. Wówczas zanim słupek rtęci wskaże 38°C maluchom podaje się leki z działającym zapobiegawczo Luminalem.

 

Gdy temperatura jest wysoka, oprócz podania leków

 • Podawaj dziecku letnie herbatki i napoje. Dziecko poci się, a dodatkowo wielu infekcjom towarzyszy biegunka. Zatem uzupełnienie płynów jest niezbędne.
 • Jeśli maluch nie ma apetytu nie zmuszaj go do jedzenia.
 • Nie okrywaj malca kocem, czy grubą kołdrą. Takie działanie jeszcze bardziej podwyższy temperaturę.
 • Postaraj się, aby temperatura w domu nie przekraczała 22°C.
 • Zachęcaj dziecko do spokojnych zabaw. Poczytajcie książkę, pomalujcie, polepcie zwierzątka z plasteliny, może ułóżcie puzzle. Bieganie, skakanie i aktywność fizyczna dodatkowo podnosi temperaturę ciała dziecka.
 • Nawilżaj powietrze.
 • Możesz owinąć nagie dziecko na 10 minut mokrym, ale nie zimnym prześcieradłem. Możesz także zrobić dziecku chłodniejszą kąpiel. Pamiętaj, woda nie może być zimna! Chcemy dziecko schłodzić a nie wyziębić. Wykąp je w wodzie o 2 stopnie chłodniejszej od jego ciała lub zastosuj letnie okłady na klatkę piersiową, brzuch, pod pachy oraz w pachwinach.

 

Leki przeciwgorączkowe

Preparaty obniżające temperaturę dostępne są w postaci syropu, czopków oraz musującego proszku. Podając je bezwzględnie przestrzegaj zaleconego dawkowania. Dzieciom do 12 roku życia nie podaje się kwasu acetylosalicylowego np. Polopiryny, Aspiryny, gdyż mogą wywołać zagrażające życiu zespół Reye’a .

 

Kiedy do lekarza?

 • gorączkuje noworodek, a temperatura przekracza 38°C;
 • temperatura dochodzi do 39°C;
 • temperatura nie spada mimo podania leków przeciwgorączkowych;
 • temperatura utrzymuje się przez 2-3 dni, a stan dziecka się nie poprawia lub nawet zaostrza;
 • stany gorączkowe mają tendencję do nawracania;
 • gdy gorączce towarzyszą inne, niepokojące objawy: np. ból brzucha, wysypka, kaszel.

 

Opinia lekarza

 Lek. Mariusz Kłos - Często we wczesnych miesiącach życia rodzice bywają zaskoczeni przez pierwszą, izolowaną gorączkę u swojej pociechy. Dopiero po kilku dniach dołączają objawy wysypkowe i okazuje się, że przyczyną są wirusy – mówimy wtedy o tzw. trzydniówce, inaczej gorączce trzydniowej. Podwyższona temperatura u najmłodszych bardzo często związana jest też z ząbkowaniem (u maluchów ząbkowanie rozpoczyna się średnio w 6.-7. miesiącu życia). Można śmiało powiedzieć, że u najmłodszych najczęściej mamy do czynienia z niegroźnymi przyczynami gorączki.
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Kwiecień 21, 2017
Sporo osób mi polecało termometr na podczerwień więc w tym roku zainwestowałam w coś takiego. Model jest niemieckiej firmy Geratherm - Non Contact. Długa gwarancja, prosta obsługa, jak na razie nie mam z nim problemów. Dobrze zbiera sygnał, w tym sensie że faktycznie wystarczy raz wycelować w czoło i już jest wynik, nie trzeba się wyginać nad drugim człowiekiem żeby jakoś idealnie trafić itp. Wszystko trwa ekspresowo.
Ocena:
Marzec 30, 2017
Dobrze działa model BabyTemp Sanity. Jeśli ktoś ma ochotę zainwestować większe pieniądze w bezdotykowy aparat to ten mogę polecić. Wygodna obsługa, duża czułość podczerwieni. Chodzi mi o to, że rzeczywiście łatwo wyłapuje obiekt, nie trzeba faktycznie tutaj dotykać ciała żeby pomiar mógł się odbyć, a wcale to takie nie jest oczywiste w innych „bezdotykowych” termometrach.
Ocena:
Wrzesień 3, 2016
Wysoka temperatura nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem. Ale goraczka u dziecka , zwlaszcza goraczka u niemowlecia , wymaga uwaznej obserwacji. Zanim siegniesz po leki obnizajace goraczke , przeczytaj odpowiedzi na najczesciej zadawane pytania.
Ocena:
Styczeń 23, 2016
Niedawno kupowałam pierwszy w życiu termometr bezdotykowy i padło na termometr MiniTemp SANITY. Dobra jakość za rozsądne pieniądze. Przykłada się w odległości 5 cm od czoła, pyk i jest wynik. Bardzo wygodna opcja.
Ocena:
Październik 19, 2015
możesz spokojnie podać , ponieważ jest od 3 miesiąca życia. Na mojego synka paracetamol słabo działa dlatego wolę Ibufen. Jeśli gorączka będzie wracała proponuje konsultacje z lekarzem w tym wieku gorączka bywa niebezpieczna.
Ocena:
Październik 19, 2015
A jak z tym ibufenem? Czy mogę go podać 6 miesięcznemu dziecku? Obudził się dziś rano z gorączką powyżej 38, dałam paracetamol, ale nie spadła. Może ibufen zadziała
Ocena:
Październik 12, 2015
Ostatnio synek miał wysoką gorączkę (38,9) i żadnych innych objawów. Ale jak mu podała ibufen w syropie, to temperatura szybko spadła i potem już nic nie było.
Ocena:
Wrzesień 21, 2015
dla mnie nie ma co lekceważyć podwyższonej temperatury. trzeba szybko działać. u mnie takim działaniem jest podanie sprawdzonego leku.
Ocena:
Czerwiec 22, 2015
dla mnie na podwyższoną temperaturę najlepiej jest podać dziecku sprawdzony lek przeciwgorączkowy. Dla mnie takim lekiem jest Ibufen, Jest w postaci płynnej zawiesiny o smaku truskawkowym przez co smakuje dzieciakom. Jak dla mnie to pomaga bardzo dobrze i szybko
Ocena:
Kwiecień 21, 2015
no u mnie mała ma teraz gorączke i oczywiście ją zbijam, nie wiem czy to jakaś infekcja czy nie bo to 1 dzień i mała ma gorączkę od rana więc do przedszkola nie poszła, ale dostosowałam się do założeń znalezionych w tym artykule. Co ciekawe czytałam gdzieś że ludzie nie zbijają gorączki dla mnie to dziwne ;/ od zawsze się to robiło a nie zbijanie gorączki może podobno byc niebezpieczne ;]
Ocena:
Marzec 20, 2015
mojej znajomej dziecko też miało taki stan, czasem 37 czasem 36,8, co się okazało, że było to pierwsze objawy celiaki. może proszę pójść w tym kieruku
Ocena:
Styczeń 8, 2015
Proponuję na początek zmienić lekarza i trzymam kciuki żeby znalazł przyczynę
Ocena:
Styczeń 7, 2015
Witam.Mój synek (4,8) od miesiaca ma temperaturke ciała (w ciągu dnia ) 37,2-37 ,4 (mierzona 3 termometrami (dotykowy ,do ucha ,rtęciowy) niedawno zrobilismy multum badań nic nie wykazały oprócz OB( 18 przy granicy od 1-10) CRP ok., ani TSH ,ani ASO(ma 1 przy normie 0-150) ani też cukier czy robaki w kale ,taka temp. została po ostatnim antybiotyku na angine ,zapaleniu ucha i spojówek .nasz pediatra rozkłada ręce .bardzo prosze o porade dziekuje i pozdrawiam .