Data modyfikacji:

Jaki syrop na kaszel dla niemowląt jest najlepszy?

Każdy rodzic niemowlaka wie, jak duże spustoszenie w codziennym rodzinnym życiu może siać zwykły kaszel. Chorujący bobas nie przesypia nocy, budząc innych domowników. Uporczywy kaszel może przekładać się na jego samopoczucie przez cały dzień. Jak złagodzić ten nieprzyjemny objaw? Najchętniej stosowanym sposobem jest syrop na kaszel dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik.
syrop na kaszel dla niemowląt

Co na kaszel u dziecka?

Na wstępie warto zaznaczyć, że suchy lub mokry kaszel u dziecka w wieku niemowlęcym zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Podstawą do podjęcia leczenia jest zdiagnozowanie przyczyny kaszlu. Może być on efektem zarówno pospolitego przeziębienia, jak i poważniejszych dolegliwości, takich jak zapalenie oskrzeli. Twoje dziecko kaszle, a dolegliwości nie mijają z czasem? Zapisz je do pediatry!
Na szczęście w większości przypadków kaszel u dziecka wiąże się z niegroźnymi chorobami, które, reagując w porę, szybko można wyleczyć. Mało tego, warto wiedzieć, że kaszel sam w sobie jest reakcją, która przyspiesza proces zdrowienia. Wydzielina spływająca z górnych dróg oddechowych do płuc ma za zadanie usuwać groźne drobnoustroje. Problem pojawia się, gdy śluz jest gęsty, a maluch ma trudności z jego odkrztuszaniem. Wówczas należy sięgnąć po środki, które rozrzedzą wydzielinę i usprawnią jej usuwanie.

Suchy czy mokry kaszel u dziecka – jak go rozpoznać?

Wielu rodzicom rozpoznanie charakteru kaszlu u dziecka sprawia trudność. Suchy kaszel jest duszący i męczący, często współwystępuje z bólem i drapaniem w gardle. Kaszel mokry, czyli produktywny, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny i specyficznym dźwiękiem gulgotania.
Rozpoznanie rodzaju kaszlu i dziecka jest bardzo ważne w kontekście podania mu właściwego typu leków. W przypadku kaszlu suchego powinny być to preparaty hamujące odruch kaszlowy i działające łagodząco. Kaszel mokry wymaga stosowania leku, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. W wyniku jego stosowania kaszel może stać się bardziej intensywny, jednak przyczyni się do szybszego oczyszczenia dróg oddechowych.
W większości przypadków infekcji dróg oddechowych u dzieci kaszel najpierw jest suchy, zaś później przechodzi w postać mokrą. Z tego powodu często można spotkać syropy przeciwkaszlowe o połączonym działaniu – ułatwiające odkrztuszanie plwociny, a jednocześnie regenerujące drogi oddechowe.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

W razie uporczywego kaszlu wielu rodziców decyduje się podawać niemowlakowi naturalne środki na przeziębienie. A jest ich całkiem sporo: przykładem jest chociażby osławiony syrop z cebuli. Na szybsze oczyszczanie dróg oddechowych wpłyną także czosnek, imbir oraz dobrej jakości sok malinowy dodany np. do herbaty.
Gdy maluch choruje, warto zadbać także o podawanie mu zwiększonej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej. Odpowiednie nawodnienie wpłynie na rozrzedzanie wydzieliny i jej szybsze usuwanie, a także wspomoże walkę organizmu z drobnoustrojami.
W pokoju dziecka borykającego się z infekcją dróg oddechowych warto ustawić nawilżacz powietrza. Zwiększenie wilgotności powietrza powinno przyczynić się do łatwiejszego oddychania i regeneracji błon śluzowych.
Innym sposobem walki z infekcyjnymi objawami jest stosowanie nebulizatora. To urządzenie, które służy do wykonywania inhalacji o działaniu nawilżającym. W przypadku niemowląt najlepszym środkiem do nebulizacji okaże się zwykła sól fizjologiczna. Regularnie przeprowadzane inhalacje zwalczają nie tylko kaszel, ale i katar.

Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci – jaki wybrać?

Jeśli domowe metody leczenia kaszlu nie przynoszą rezultatów, warto sięgnąć po apteczny lek w postaci syropu. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty, dlatego można sięgnąć po nie od razu, gdy dziecko zdradza symptomy infekcji dróg oddechowych.
Jakie składniki powinien zawierać syrop wykrztuśny dla dzieci? Należą do nich przede wszystkim:
  • acetylocysteina,
  • ambroksol,
  • bromheksyna,
  • gwajafenezyna,
  • karbocysteina.
  • W niektórych syropach na mokry kaszel u dziecka zawarte są także składniki pochodzenia roślinnego, takie jak bluszcz pospolity, babka lancetowata i pierwiosnek lekarski.
    Syropy na kaszel mokry i suchy dla dzieci zawierają substancje smakowe, dzięki którym leki są chętniej przyjmowane przez maluchy. Na rynku znajdziesz syropy o smaku malinowym, truskawkowym czy cytrynowym.

    Jak podawać niemowlakowi syrop na kaszel suchy i mokry?

    Podając dziecku syrop na kaszel, stosuj się ściśle do zaleceń producenta oraz lekarza. Syrop na kaszel mokry, o działaniu wykrztuśnym, podaje się 3–4 razy dziennie w niewielkich dawkach, nie później niż do godziny 17:00. Pamiętaj, że podanie syropu dziecku w późnych godzinach może spowodować, że reakcje wykrztuśne zostaną uruchomione nocą i utrudnią dziecku wypoczynek. Ostatnią dawkę podaj maluchowi na co najmniej 4 godziny przed snem.
    Syrop na kaszel suchy można podać dziecku przed snem – zawarte w nim substancje łagodzą odruch kaszlu, a co za tym idzie, ułatwiają spokojny sen.

    Co na kaszel u dziecka? Podsumowanie

    Sposobów na kaszel u niemowlaka jest co najmniej kilka – należą do nich domowej produkcji napoje, nebulizacja czy nawilżanie powietrza. Sięgając po apteczny syrop, warto mieć na uwadze, że powinien być on dopasowany do rodzaju kaszlu, który doskwiera maleństwu. W domowej apteczce najlepiej mieć dwa rodzaje syropów lub jeden, przeznaczony do leczenia kaszlu suchego i mokrego.
    Autor: Joanna Plech