Cała prawda o wysypce u dziecka!

Wysypka u dziecka to coś z czym na pewno się spotkacie. Wygląda źle, jest zawsze niepokojąca, nie do końca wiadomo skąd się wzięła, co z nią robić i czy w ogóle powinniśmy ją ruszać, czy od razu pędzić do lekarza. Nic więc dziwnego, że rodzice, widząc zaczerwienione, nierzadko swędzące krostki wpadają w panikę. Przyczyn i typów wysypek jest bardzo dużo, może to być reakcja na ukąszenie owada, problem dermatologiczny a czasem infekcja wywołana przez chorobę zakaźną. Z tego względu poprawne postawienie diagnozy nierzadko bywa trudne - czasami lekarz pierwszego kontaktu musi skierować dziecko do dermatologa, by ten właściwie zdiagnozował dziecko. A zatem co warto wiedzieć o wysypce, jakie są jej rodzaje i jak działać gdy się pojawi?

 

Chłopiec wysypkę, co może oznaczać wysypka u dziecka?

 

Gdy pojawi się wysypka u dziecka?

Zacznijmy po kolei … Najpierw rodzice powinni zwrócić uwagę na charakter wysypki. Im więcej szczegółów podamy, tym łatwiej będzie lekarzowi właściwie zdiagnozować przyczynę. W szczególności zwróćmy uwagę na:

  • Czy są to plamki, grudki, bąble, pęcherzyki, a może wszystko razem?
  • Jakiego są one koloru, czy zmiany bledną po ucisku?
  • Gdzie się znajdują – czy na tułowiu, a może na kończynach, na zgięciach łokciowych czy może na podeszwach stóp?
  • Kiedy się pojawiły, czy miały związek na przykład ze zjedzonym pokarmem przez dziecko, czy może z użądleniem przez owada lub kontaktem z nieznaną rośliną
  • Czy zmiany swędzą, bolą, powodują inne dolegliwości?
  • W końcu jaki jest stan ogólny dziecka? Czy gorączkuje, wymiotuje, ma biegunkę, jest osłabione itd.?

 

Czy z każdą plamą na ciele musimy iść do lekarza?

W przypadku pojawiania się wysypki u dziecka, zwłaszcza małego, zawsze zalecam wizytę u lekarza, który po zebraniu szczegółowego wywiadu i zbadania dziecka postawi diagnozę i zastosuje leczenie. Na szczęście większość wysypek to sprawy niegroźne, ale ... czy rodzice są w stanie sami rozpoznać chorobę? Raczej nie. Dla przykładu pojedyncze zmiany mogą już świadczyć o ospie wietrznej i dziecko trzeba izolować, rodzice mogą tego nie wiedzieć, a w międzyczasie ich dziecko pozaraża inne osoby. Powinna wystarczyć wizyta u pediatry lub lekarza rodzinnego. Jeśli lekarz nie będzie całkowicie pewny skieruje dziecko do dermatologa lub alergologa.

 

Z czym się możemy spotkać najczęściej?

 

Alergie

Objawiają się bąblami pokrzywkowymi lub czerwonymi plamkami, najczęściej z towarzyszącym świądem. Wysypki alergiczne lokalizują się tak naprawdę na całym ciele. W przypadku silnej alergii zmianom skórnym może towarzyszyć również skurcz oskrzeli i duszność. Bąble same nie ustąpią, konieczne jest leczenie lub eliminacja tego co alergię spowodowało. Zmiany ustępują po podaniu leków antyhistaminowych i/lub sterydów, w cięższych przypadkach konieczne jest podanie leków rozszerzających oskrzela w nebulizacji.

 

Przyczyną pojawienia się wysypki w tym przypadku może być pokarm, substancje chemiczne, leki, ale także wiele innych czynników, nie zawsze łatwych do szybkiego zdiagnozowania

 

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to częsta choroba zakaźna wieku dziecięcego. Zmiany pojawiają się około 2. tygodni po kontakcie z osobą chorą na ospę. Bardzo łatwo się rozprzestrzenia w przedszkolach czy szkołach, gdyż dzieci zarażają jeszcze zanim widać u nich objawy choroby. Na ogół wysypka ma charakter pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą, choć typowy jest również polimorfizm zmian tj, pęcherzyki, plamki, strupki razem. Zmiany lokalizują się na całym ciele, ale również w jamie ustnej i na owłosionej skórze głowy. Wysypce zawsze towarzyszy świąd. Leczenie ospy jest na ogół objawowe, w niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie Acyklowiru.

 

Półpasiec

Ostra wirusowa choroba zakaźna, wywołana przez ten sam wirus co ospa wietrzna i występuje u osób, które przechodziły wcześniej ospę. Na ciele pojawiają się pęcherzyki i pęcherze na podłożu rumieniowym w obrębie zajętego segmentu, pomiędzy nimi są obszary skóry niezmienionej. Pęcherze są często bolesne i swędzące. Najczęściej zmiany lokalizują się na twarzy (głównie jej górnej części), tułowiu (głównie klatce piersiowej), plecach i brzuchu wzdłuż przebiegu nerwów. Zazwyczaj zajmują połowę ciała nie przechodząc na jej drugą część. W leczenie stosuje się leki przeciwbólowe, Acyklowir.

 

Trzydniówka czyli rumień nagły

Przy trzydniówce pojawia się drobnoplamista wysypka występująca zaraz po ustąpieniu gorączki (często wysokiej) trwającej około 3 dni. W tym przypadku zmiany skórne nie wymagają leczenia.

 

Choroby pasożytnicze

W tym przypadku mamy na ogół do czynienia z plamistymi zmianami, często mylonymi z alergią. Najczęściej wywołują je zakażenie glistą ludzką lub psią (albo innymi pasożytami).

 

Liszajec zakaźny

Zmiany przez niego wywołane mają postać pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Pęcherzyki te pękają, a w ich miejsce powstają miodowożółte strupki. Za wystąpienie tych zmian odpowiadają bakterie. Dlatego w przypadku liszajca pomocne bywają antybiotyki zarówno stosowane doustnie jak i miejscowo.

 

Trądzik

Odpowiada za niego obecność licznych zaskórników, które rozdrapane bywają źródłem zakażenia bakteryjnego.

 

 

Ukąszenia owadów

Najczęściej występują pod postacią bąbli, często z towarzyszącym świądem, mogą też objawiać się opuchlizną i zaczerwienieniem w miejscu ugryzienia. Na ukąszenia owadów najlepiej zastosować, któryś z dostępnych w aptece leków przeciwhistaminowych w żelu.

 

Sepsa

Wysypka może oznaczać również stan bezpośredniego zagrożenia życia jak w tym przypadku. Przy sepsie występują zmiany skórne o charakterze wybroczyn, często z wysoką gorączką i pogorszeniem stanu ogólnego.

 

Wysypka bostońska

Znana również pod nazwą choroba bostońska. Ostatnimi czasy znacznie rozprzestrzeniła się w Polsce, więc warto ją również zaznaczyć. Atakuje dzieci do 10. roku życia, ale może również wystąpić u osoby dorosłej. To choroba stóp, dłoni i ust - w tych miejscach pojawiają się zmiany - wypryski. Często towarzyszy jej gorączka. Zazwyczaj wystarcza wizyta u lekarza i leczenie objawowe.

 

Różyczka

Wysoko zaraźliwa choroba zakaźna wieku dziecięcego, objęta obowiązkiem szczepień. Wysypka w postaci małych, czerwonych lub bladoróżowych plamek, często zlewających się. Również w przypadku różyczki występuje gorączka, a leczenie polega na łagodzeniu objawów.

 

Odra

Wysoko zaraźliwa choroba zakaźna wieku dziecięcego, objęta obowiązkiem szczepień. Charakterystyczne dla odry są dwa rodzaje wysypek i wysoka gorączka. Najpierw pojawiają się na błonie śluzowej policzków (na wysokości dolnych zębów trzonowych) białe przebarwienia tzw. plamki Koplika, później na ciele wysypka grubo plamista, różowa, zlewająca się. Stosuje się leczenie objawowe.

 

Szkarlatyna

Szkarlatyna zwana także płonica, to kolejna ostra choroba zakaźna wieku dziecięcego. Atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, bóle brzucha, wymioty i bóle gardła. Występująca w przebiegu choroby wysypka jest drobnoplamista, czerwona. Wygląda tak, jakby ktoś pokaleczył skórę szczotką. Konieczne jest leczenie antybiotykiem przez 10-14 dni, głównie stosuje się Penicyliny lub Cefalosporyny.

 

Świerzb

Wywoływany przez roztocz - świerzbowiec ludziki. Wysypka, a raczej zmiany skórne to przeczosy, grudki i plamki z towarzyszącym świądem (najbardziej uciążliwym w nocy). Leczenie: Permetryna i zmiana pościeli, bielizny

 

Potówki

To często występujące u noworodków i małych dzieci grudki o czerwonym zabarwieniu. Zazwyczaj potówki pojawiają się w efekcie przegrzania ciała. W tym przypadku leczenie nie jest wymagane ewentualnie stosuje się zasypki z kwasem bornym.

 

Trądzik niemowlęcy

To zmiany skórne podobne do trądziku dzieci i młodzieży, tyle że atakują noworodki. Zazwyczaj ustępują bez leczenia.

 

Jak widzicie chorób i problemów skórnych przebiegających z wysypką jest bardzo dużo. Powyższe nie wyczerpuje listy, jest zestawieniem najczęściej spotykanych. Warto pamiętać, że wysypka może być manifestacją różnych chorób od tych błahych, aż po zagrażających życiu, dlatego ważne jest aby dziecko było zawsze zbadane przez lekarza.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl © Dan Race

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 30, 2018
to normalne, śwędzenie może utrzymywać się nawet ponad miesiąc, wtedy najlepiej stosować leki na alergie
Ocena:
Styczeń 29, 2018
a co jesli nie przechodzi to swedzenie juz 2 tygodnie po kuracji? :(
Ocena:
Styczeń 28, 2018
najlepiej to jeszcze w trakcie leczenia zamknąć wszystko w worku na 2 dni, a pozniej wyprac reczniki i posciel w wysokiej temp.
Ocena:
Styczeń 26, 2018
najlepiej codziennie, lub co dwa dni
Ocena:
Styczeń 26, 2018
a jak często robić pranie?
Ocena:
Styczeń 25, 2018
wazne jest rowniez czeste mycie rąk, częste pranie pościeli, ubrań itp świerzb lubi wracać, sama się z nim męczyłam kawał czasu
Ocena:
Styczeń 24, 2018
tak tak rodzina też musi stosować i ważne żeby zacząć leczenie w jednym momencie
Ocena:
Styczeń 24, 2018
o to super, dziś polece do apteki i mam nadzieje, że się tego pozbędę. a moja rodzina tez musi to stosowac? bo ktoś o tym wspominał
Ocena:
Styczeń 23, 2018
tak, on jest raczej łagodny, ja mam skłonności do podraznień ale nic nie mialam po nim
Ocena:
Styczeń 23, 2018
właśnie bardziej mi chodzi o podrażnienie skóry, czy będzie łagodny. ktoś może stosował przy wcześniejszych problemach skórnych?
Ocena:
Styczeń 22, 2018
@marika novoscabin dziala ale na swierzb. a przy azs to juz inne leki sie stosuje chyba
Ocena:
Styczeń 22, 2018
I ten novoscabin faktycznie działa? słyszałam wiele pozytywow wlasnie, ale nie jestem pewna czy w moim przypadku zadziala (nawracajace silne azs)
Ocena:
Styczeń 20, 2018
z domowych metod jeszcze czytałam o olejku herbacianym ale jednak nie stosowaliśmy bo lekarz zalecil novoscabin to już wolalam miec z glowy nic sie bawic tymi nturalnymi sposobami
Ocena:
Grudzień 27, 2017
ja nic nie smarowałam, stosowalismy tylko leki na alergie i oklady na noc, ale moze sprobowac jakis domowych sposobow na świad, albo zwykle wapno
Ocena:
Grudzień 26, 2017
i co smarujesz sie na noc? i co jeśli cie skora swedzi? bo drapanie jest odruchowe to automatycznie drapiąc sciera sie ten preparat. cos dodatkowo na swiad?
Ocena:
Grudzień 25, 2017
sam preparat stosuje sie do 5 dni, zawsze poprzednio trzeba zrobić kąpiel z szarego mydła. Nam nie podrażnił skory, wiec o to sie bym nie martwiła
Ocena:
Grudzień 24, 2017
a jak wygląda stosowanie tego? czy to podrażnia skóre?
Ocena:
Grudzień 23, 2017
akurat stosowaliśmy preparat bez recepty. A co do leczenie to jego długość to raczej indywidualna sprawa, bo świąd znika w rożnym czasie, u mnie to było ok. 3 tygodnie
Ocena:
Grudzień 21, 2017
a to coś na recepte? ile czasu to trwało?
Ocena:
Grudzień 21, 2017
leczenie nie bylo lawe, ale jesli sie jest konsekwentnym i przestrzega sie wszystkich zasad to mozna sie szybko wyleczyc, a tak to stosowalismy novoscabin, nasz dematolog bardzo polecal i faktycznie sie sprawdzil
Ocena:
Grudzień 20, 2017
natka jak przebiegało leczenie? czym leczyliście? prosze o wszystkie informacje bede wdzieczna.
Ocena:
Grudzień 18, 2017
u mnie mały właśnie złapał swierzb w przedszkolu i teraz juz jestesmy po leczeniu, ale ja z mezem pomimo , ze nie mialam objawow tez sie leczylam aby zapobiec wlasnie zarazeniu
Ocena:
Grudzień 16, 2017
pomocy. dostalam informacje ze kilkoro dzieci zachorowalo na swierzb w przedszkolu, moj synek od tygodnia nie chodzi juz do przedszkola ale nie wiem jak dlugo zarazaja tamte dzieci? da siejakos uchronic dziecko przed zarazeniem?
Ocena:
Październik 22, 2017
umyj konieczne w zelu do mycia eloderm i systematycznie smaruj kremem aktywnym z tej samej serii. No wyglada to okropnie
Ocena:
Kwiecień 16, 2017
Zdjęcia świerzbu www.bolimnie.com/choroba/swierzb
Ocena:
Kwiecień 13, 2017
najlepiej zaopatrzyć się też w leki przeciwalergiczne. a przed zastosowaniem uzyc wciepłej kąpieli szarego mydła. i pamiętajmy, że wszyscy którzy mieszkają z zarażonym sie leczą!
Ocena:
Kwiecień 12, 2017
leczenie trwa ok. miesiąc. bardzo uciążliwe i czasochłonne bo wymaga dużej konsekwencji. trzeba pamiętać o wypraniu wszystkiego co nas otacza
Ocena:
Marzec 31, 2017
ile trwa leczenie tym novoscabinem???
Ocena:
Marzec 29, 2017
domowe to chyba ocet najpopularniejszy, a z preparatów medycznych to znam novoscabin tylko (raz przez to przechodziłam i tym się leczyłam) zapytaj farmaceutę albo najlepiej idż do lekarza.
Ocena:
Marzec 29, 2017
moje dziecko ma świerzb :( zaraziło się w przedszkolu... jakie leczenie zastosować? czy są jakieś domowe sposoby na to?