Data publikacji:

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
Pieluszkowe zapalenie skóry

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Odparzona pupa – pieluszkowe zapalenie skóry, to nic innego jak stan zapalny, który rozwija się w miejscu styku pieluszki ze skórą dziecka. Jest to powszechny problem dotyczący niemowląt, które jeszcze nie zaczęły korzystać z nocnika i stosują pieluszki.
Warto pamiętać, że skóra niemowlęcia jest dwukrotnie cieńsza niż u osoby dorosłej, a tym samym bardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników. Z tego względu powinna być traktowana szczególnie delikatnie.

Pieluszkowe zapalenie skóry – co je powoduje?

Możliwych przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry jest co najmniej kilka. Do tych najczęściej zaliczane są następujące:
  • Zbyt rzadkie zmienianie pieluch – gdy skóra dziecka ma zbyt długi kontakt z moczem lub kałem, może zostać podrażniona przed amoniak, który jest efektem ich rozkładu przez bakterie.
  • Zbyt rzadkie mycie pupy dziecka – nawet pomimo częstego przewijania malucha, może dojść do zapalenia spowodowane niedokładnym lub rzadkim oczyszczaniem skóry.
  • Niedelikatne traktowanie skóry bobasa – stosowanie niewłaściwych kosmetyków, chusteczek nawilżanych, szorstkich ręczników.
  • Alergie – dziecko uczulone na składnik kosmetyków lub pieluch jest narażone na alergiczny wyprysk pieluszkowy.
  • Niska jakość pieluch – gdy pieluszki wykonane są z nieprzewiewnego materiału, utrudniają skórze dostęp do powietrza, potęgując pocenie. Wilgoć sprzyja pieluszkowemu zapaleniu skóry.
  • Pieluszkowe zapalenie skóry mogą wywołać także przewlekłe biegunki, które podrażniają dziecięcą pupę.
  • Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

    Pieluszkowe zapalenie skóry można bardzo łatwo rozpoznać. Jego podstawowym objawem jest zaczerwieniona i ciepła skóra pupy, która może się dodatkowo łuszczyć. Czasem stan zapalny obejmuje także pachwiny i podbrzusze dziecka. Maluch doświadczający tego problemu może być marudny i płaczliwy, ponieważ zapalenie pieluszkowe wywołuje świąd i pieczenie. W skrajnych przypadkach zapaleniu pieluszkowemu mogą towarzyszyć ropne wysięki lub pęcherze.
    Należy pamiętać, że choć główną przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest podrażnienie naskórka i zaburzenie jego naturalnej bariery ochronnej, skóra dziecka może zostać nadkażona przez różne rodzaje drobnoustrojów. Stan naskórka mogą pogarszać zarówno grzyby, jak i bakterie. Z tego względu po dostrzeżeniu objawów zapalenia pieluszkowego warto skonsultować się z lekarzem, który dopasuje leczenie do przyczyny kłopotu.

    Pieluszkowe zapalenie skóry – co stosować?

    Co na pieluszkowe zapalenie skóry? Podstawowym środkiem pierwszej pomocy w razie stanu zapalnego w okolicach pieluszki są delikatne kosmetyki dla niemowląt zawierające alantoinę lub panthenol. Należy jednak unikać tłustych lub oleistych produktów, które mogą jedynie pogorszyć stan skóry. Wybieraj kremy i maści na pieluszkowe zapalenie skóry, które wykazują działanie łagodzące, a jednocześnie higroskopijne (wysuszające).
    Pamiętaj, że objawy zapalenia zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Infekcję mogą wywołać różne rodzaje grzybów lub bakterii, dlatego leczenie pieluszkowego zapalania skóry powinno być dopasowane do przyczyny, która je wywołała.

    Grzybicze pieluszkowe zapalenie skóry

    Jeśli lekarz pediatra zleci wykonanie posiewu ze skóry dziecka, a powodem problemu okażą się grzyby, najpewniej zalecony zostanie środek o działaniu przeciwgrzybicznym. W takich sytuacjach specjalista może polecić maść Clotrimazolum na pieluszkowe zapalenie skóry bądź inny środek, który eliminuje zarodniki grzybów.

    Zapalenie spowodowane bakteriami

    Gdy pieluszkowe zapalenie skóry ma charakter bakteryjny, lekarz może przepisać dziecku miejscowe środki z antybiotykiem lub zadecydować o podjęciu leczenia ogólnego z zastosowaniem leków doustnych.
    Ile trwa leczenie pieluszkowego zapalenia skóry? Zwykle dolegliwości ustępują po 2–3 dniach. Jeśli pomimo stosowania środków zaleconych przez lekarza pupa dziecka wciąż pozostaje odparzona, warto wykonać pogłębioną diagnostykę, na przykład w kierunku alergii skórnych.

    Pieluszkowe zapalenie skóry – domowe sposoby, które pomogą maluchowi

    Pieluszkowemu zapaleniu skóry można skutecznie zapobiegać. O czym warto pamiętać, jeśli chcesz uchronić swojego malucha przed tym uporczywym problemem?
  • Zmieniaj pieluchę dziecka odpowiednio często; nie zwlekaj z przewinięciem malucha, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne.
  • Po każdym przewinięciu dziecka oczyszczaj okolice intymne, pośladki i podbrzusze. W tym celu używaj miękkiej i delikatnej ściereczki oraz czystej, przegotowanej wody. Następnie bardzo ostrożnie osusz skórę malucha czystą ściereczką.
  • Ogranicz stosowanie nawilżanych chusteczek – nawet te najlepsze nie będą dla skóry tak neutralne, jak zwykła woda. Po mokre chusteczki najlepiej sięgaj tylko poza domem lub w sytuacjach, kiedy nie masz dostępu do bieżącej wody.
  • Po umyciu i osuszeniu skóry dziecka stosuj środek przeciw odparzeniom w formie kremu o suchej formule.
  • Zadbaj o jakość pieluszek – najlepiej wybierać te, które wyposażone są w siateczkę przepuszczającą powietrze.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech