Jak wychować szczęśliwe dziecko ?

Czy wiesz, że możesz nauczyć swoje dziecko szczęścia? Badania naukowe dowodzą, że poziom szczęścia dziecka uzależniony jest od jego inteligencji emocjonalnej. Dlatego warto rozwijać tę ostatnią już od pierwszych chwil życia.


wychowanie dziecka

 

Jak sobie radzić z emocjami?

Emocje są nieodzowną częścią życia każdego z nas. Już małe dziecko złości się, cieszy i wzrusza. Aby jego inteligencja emocjonalna została w pełni rozwinięta, nie pozwól mu tłumić emocji. Niech okazuje to, co czuje. To, że nie krzyczy gdy jest wściekłe nie oznacza, że nic nie czuje. Przeciwnie, tłumi swoje uczucia, a tym samym robi sobie dużą krzywdę.Oczywiście nie oznacza to, że masz przymknąć oko i pozwolić mu na ataki furii. Histeria jest zazwyczaj elektem bezsilności. Gdy smyk rzuca się na podłogę, płacze i krzyczy nie robi tego aby być niegrzeczny. Maluch nie wie jak zareagować na pewną sytuację, zatem krzyczy w niebogłosy. Bo jest to jedyne co przychodzi mu do głowy i co przynosi mu ulgę. Radzenia sobie z emocjami dziecko musi się nauczyć tak samo jak uczy się chodzić, samodzielnie jeść, czy ubierać się. Zatem uczmy dziecko wyrażania emocji, nazywania ich, kontrolowania i kierowania. Według psychologów tylko dziecko, które potrafi zapanować nad swoimi emocjami ma poczucie bezpieczeństwa i potrafi odnaleźć szczęście w życiu.

 

Cierpliwość na wagę złota

Wychowanie dziecka to nie prosta sprawa, a nauka cierpliwości wymaga sporej konsekwencji. Wie o tym każdy rodzic. Szkrab musi nauczyć się, że nie wszystko następuje już, teraz, natychmiast. Cierpliwe dziecko jest bardziej zadowolone z tego, co się dzieje w danej chwili. Dlatego jeśli dziecko nas o coś prosi, a my jesteśmy w danej chwili zajęci, nie rzucajmy wszystkiego by spełnić prośbę dziecka. Powiedzmy, że dostanie to gdy mama/tata skończy, czyli np. za 5 min.

 

Samodzielność kluczem do szczęścia

Samodzielne dziecko to dziecko wierzące we własne możliwości. Dlatego pozwalaj szkrabowi na samodzielność. Niech sam je łyżeczką (choć może i połowę rozlewa), chowa ubrania do szafy i układa swoje zabawki. Oczywiście nie szczędź pochwał maluchowi. Często dumne i samodzielne to właśnie szczęśliwe dziecko.

 

Wychowanie dziecka to jasne reguły gry

Szkrab musi wiedzieć, że nie może pozwolić sobie na wszystko. Nie zabraniając mu niczego sprawiasz, że spotka się w życiu z wieloma rozczarowaniami. Daleko nie trzeba szukać. Przecież w przedszkolu nie będzie już najważniejszy. Tłumacz mu spokojnie dlaczego nie może robić pewnych rzeczy. Bądź przy tym konsekwentna i nie obiecuj, jeśli nie możesz dotrzymać słowa.

 

I na koniec. Stwarzaj dziecku jak najwięcej możliwości kontaktu z rówieśnikami. To wspaniała szkoła życia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Brebca All right reserved

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu