Cała prawda o Mikołaju

Brodaty grubasek w czerwonym płaszczu i czapce z pomponem jest nawiązaniem do wizerunku żyjącego na przełomie III i IV wieku Mikołaja z Miry. Biskup zasłynął jako cudotwórca ratując miasto od głodu i pomagając potrzebującym.

 

Święta Bożego Narodzenia - Święty Mikołaj

 

Skąd wziął się Święty Mikołaj?

Gdy biskup Mikołaj dowiedział się, że pewien ojciec trzech córek stracił cały swój majątek, anonimowo wrzucił przez komin trzy torby złota. Podarunek wpadł do suszących się przy kominku pończoch, a dziewczyny miały nazajutrz cudowny, ratujący życie prezent. I tak oto zrodził się pierwowzór poczciwego brodacza z workiem pełnym prezentów.

 

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Już 15 lat temu minister spraw zagranicznych Finlandii oficjalnie przekazał Mikołajowi Laponię. Od tej pory Święty Mikołaj jest pełnoprawnym obywatelem tej zimnej i zaśnieżonej krainy. A oto jego adres:

 

Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

 

Pobierz wzór listu do Świętego Mikołaja - dla dziewczynki
Pobierz wzór listu do Świętego Mikołaja - dla chłopca 

 

Jak podróżuje Mikołaj?

Przed Świętym Mikołajem trudne zadanie. Mimo, że ma wspaniałych pomocników: elfy, skrzaty i Śnieżynkę to w jedną noc musi przemierzyć cały świat, a to doprawdy nie lada wyczyn. Udaje mu się to dzięki  lapońskim reniferom, które potrafią latać szybciej od prędkości światła. W zaprzęgu jest dziewięć zwierzaków z Rudolfem Czerwononosym na czele. Pozostałe to: Profesorek, Złośnik, Pyszałek, Tancerz, Amorek, Fircyk, Błyskawiczny i Kometek.

 

Święty potrafi także zatrzymać czas.  Nieświadomi niczego ludzie tkwią w zawieszeniu, a sprytny  grubasek rozwozi prezenty dzieciom na całym świecie. Sprzymierzeńcem Mikołaja są też strefy czasowe.

 

Skąd Mikołaj bierze prezenty ?

Powiem Wam w tajemnicy, że brodacz całkiem nieźle to wszystko zaplanował. Zatrudnił pomocników, którzy czytają wszystkie przysłane do Mikołaja listy i tworzą długą listę upragnionych przez dzieci prezentów. 


Kilka dni przed Wigilią lapońskie fabryki rozpoczynają produkcję zabawek. Oczywiście cały proces nadzorują elfy, które sprawdzają jakość towaru, pakują i magazynują zamówione prezenty. Gdy już wszystko jest gotowe z magazynowych półek zabawki trafiają do mikołajowego worka bez dna, a z niego już wprost do skarpet bądź pod choinkę.

Dlaczego Święty Mikołaj ma takie ubranie ?

Zapewne trudno w to uwierzyć, ale czerwony płaszcz i czapkę z pomponem Mikołaj zawdzięcza Fredowi Mizenowi - twórcy reklamy Coca-Coli, który w 1930 roku zaprojektował to najpopularniejsze wdzianko na świecie.

 

Święty Mikołaj to niewątpliwie najpopularniejsza ikona popkultury, starzec który chętnie sprzedaje swoją twarz i jest dosłownie wszędzie: jest w telewizji, w prasie, w Internecie i  na bilbordach, ale najważniejsze, że jest w naszych sercach.

 

Zdjęcie: VisitFinland.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Grudzień 17, 2014
Fajny artykuł!