Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia, zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza? Zapraszamy

 

Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak interpretować wynik testu

 

Ja interpretować wynik testu ciążowego?

Testy ciążowe z apteki mają wiele zalet: są łatwo dostępne, tanie i pozwalają szybko sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Nie dają jednak takiej pewności co do wyniku, jak testy laboratoryjne. Jedną z najczęstszych wątpliwości jest wystąpienie słabej kreski na teście ciążowym.

 

Przyjmuje się, że oznaką ciąży są dwie grube kreski na teście. Pojawiają się one gdy test wykrywa w moczu obecność hormonu beta hCG (czyli gonadotropiny kosmówkowej). Jedynym powodem istnienia w organizmie kobiety tego hormonu jest ciąża (pojawia się on już ok. kilku dni po zapłodnieniu). A zatem skoro w okienku testu pojawiła się druga jasna kreska, choćby nie wiem jak blada, w większości przypadków gratulujemy - jesteś w ciąży. 

 

W większości przypadków druga, nawet bardzo jasna kreska oznacza ciążę. Ale na wszelki wypadek lepiej powtórzyć test ciążowy za 7 dni lub udać się do ginekologa po skierowanie na testy z krwi.

 

Skąd się bierze słaba kreska na teście ciążowym?

Powodem takiego stanu rzeczy jest albo sam test - czułość testów ciążowych jest różna albo ciąża jest bardzo wczesna. Jeśli chcesz wiedzieć jak wrażliwy jest dany test, koniecznie sprawdź pudełko lub ulotkę. Szukaj informacji o milijednostkach międzynarodowych na litr (mU/L). Ważne aby było ich jak najmniej, wtedy test jest bardziej czuły (czytaj wcześniej wykryje ciążę). Jak dobrze podejrzewasz, zazwyczaj droższe testy, to te bardziej czułe.

 

Dla przykładu: wskaźnik 20 mU/L na teście oznacza, że test ten wykryje ciążę wcześniej niż taki z oznaczeniem 50 mU/L

 

Stężenie beta hCG rośnie każdego dnia wraz z rozwojem ciąży, dlatego w bardzo wczesnej ciąży test ma jeszcze niewiele do wykrycia. Im później wykonasz, tym wyraźniejszy wynik powinien się na nim pojawić. Blada kreska może zatem oznaczać wczesny etap ciąży. 

 

Kiedy jasna kreska na teście nie oznacza ciąży?

Jak to w życiu bywa - dobrze jest dokładnie czytać ulotki - także te dołączone do testów ciążowych. Są sytuacje, w których jasna kreska nie będzie oznaczała ciąży. Należą do nich:

  • Specyfika działania testu: Na niektórych z nich jest napisane, że wynik danego testu jest nieważny po 10 minutach. Po tym czasie może pojawić się dodatkowa kreska, która nie oznacza ciąży. Jeśli jednak takiej informacji w ulotce nie ma, taka spóźniona blada kreska może oznaczać pozytywny wynik testu.
  • Była próba ale nieudana. Może też zdarzyć się tak, że na teście widoczna jest słaba kreska, a niedługo potem pojawia się miesiączka. Może to wskazywać na to, że była próba powstania nowego życia ale nastąpiło wczesne poronienie.
  • Test był wadliwy.

 

Błędny wynik testu

Niestety zdarzają się gdy blada kreska oznacza błędny wynik. Takie przypadki należą do rzadkości gdyż zdecydowanie częściej testy mylą się w drugą stronę, to znaczy nie wykrywają ciąży ze względu na niskie stężenie hormonu beta hCG. A zatem jeśli wyszła Ci blada kreska na teście, a Ty nie jesteś pewna czy inne oznaki ciąży na nią wskazują czy nie, najlepiej odczekaj tydzień (a co najmniej kilka dni) i powtórz test. Jeśli na nim również pojawi się jasna kreska - udaj się do ginekologa, który na 100% potwierdzi ciążę.

 

Pamiętaj, że wszelkie Twoje wątpliwości najlepiej rozwieje lekarz. Warto skorzystać z testów dostępnych w aptece, by szybko zaspokoić pierwszą ciekawość, ale najpewniejszy wynik uzyskasz dopiero po testach laboratoryjnych z krwi lub w gabinecie ginekologa.

 

Czy spotkałyście się z taką sytuacją? Jaki wynik testu ostatecznie wyszedł - pozytywny czy negatywny? Czy mimo bladej kreski okazało się, że byłyście w ciąży? Koniecznie podzielcie się z nami Waszym doświadczeniem w komentarzach.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by nestonik All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Kwiecień 4, 2017
U mnie druga kreska była blada (test robiłam 3 razy) ale niestety doszło do poronienia biochemicznego
Ocena:
Marzec 24, 2017
Cześć. Mam pytanie do wszystkich przyszłych mam i które mają już swoje pociechy . Robilam wczoraj test ciążowy i wyszedł mi że druga kreska jest bardzo mało co zauważalna ale jak się przejrzałam za jakiś czas to jest właśnie ta bladziutka kreseczka czy to ciąża??
Ocena:
Marzec 9, 2017
Mialam taka sytuacje ze poszlam do ginokologa poniewaz test nie wykazywal ciazy I ginekolog wykluczyl ciaze przepisal mi tabetki na wywolanie miesiaczki lykalam je przez jakis czas ale przestraszylam sie ze jednak jestem w ciazy I zaszkodze tymi tabletkami wiec je odstawilam po dwuch tygodniach zrobilam ponownie test I negatywny po nastepnych dwuch tygodniach poszlam do lekarza okazalo sie ze jestem w ciazy trzy miesiace
Ocena:
Marzec 9, 2017
Od tygodnia robię codziennie testy i cały czas wychodzi mi druga blada. Niestety mam tarczyce a przeczytałam że tarczyca fałszuje wynik. Więc nie wiem jeszcze jaki wynik czekam na wizytę u gin.
Ocena:
Luty 20, 2017
Wczoraj robiac test wlasnie uzyskalam takie dwie kreski (jedna wyglada jak cien cienia
Ocena:
Luty 20, 2017
Ja zrobiłam 3 testy w odstępach co kilka dni bo nie miałam okresu i wszystkie 3 były negatywne. Ten ostatni zostawiłam w łazience i jak go chciałam wyrzucić po kilku godzinach patrze a tam taka blada druga kreska prawie , że widać jej nie było. Zrobiłam test z krwi i okazało się , że jestem w ciąży i za miesiąc przyjdzie na świat mój maluszek.
Ocena:
Luty 10, 2017
No coz u mnie to calkiem inna historia staramy sie z mezem o dzidzusia ostatnio zrobilam test i wyszly dwie kreski z tym jedna bardzo blada ale widoczna ale jednak okazalo sie ze dziecka nie bedzie
Ocena:
Luty 10, 2017
Pierwszy test ciążowy robiłam u siebie w pracy (w barze), ale robiłam go żeby wykluczyć ciąże ponieważ nie cały miesiąc wcześniej lekarze postawili u mnie diagnoze zespołu policystycznych jajników i wiele innych i od razu powiedzieli że o ciąży moge jak narazie zapomniec... i wracając do tego testu gdy go zrobiłam pojawiła sie słabiutka druga kreska ale byłam pewna ze to jakieś omamy. Schowałam test do kieszonki i podszłam pracowac. po godzinie kiedy skończyłam prace dopiero do mnie to doszło i zaczełam płakać i śmiać sie w niebogłosy jak jakaś opętana :D :D
Ocena:
Luty 10, 2017
Podczas zrobienia 1 testu wyszła druga kreska tak bladziutka że prawie niezauważalna, kolejny test po 2 dniach i znowu druga kreska bardzo słaba. Po tygodniu na usg było już widać pęcherzyk ciążowy. Teraz 20 tc. Jestem bardzo szczęśliwa
Ocena:
Luty 10, 2017
C.d. po 2 dniach ginekolog stwierdził 4 tydzień ciąży
Ocena:
Luty 10, 2017
Po dziwnych wyciekach (kropelki) z piersi zrobiłam test - prawdopodobne że mogłam być w ciąży gdyż było to planowane - test był ujemny. Po tygodniu, po kolejnych objawach ponownie zrobiłam test po 5min z opakowania test był ujemny. Pozostawilam w łazience na wierzchu i poszłam spac. Po h/2h przypadkowo zajrzałam i były dwie kreski. Oby dwie równego koloru ale niezbyt mocnego
Ocena:
Luty 10, 2017
Mi takze wyszla druga kreska bladsza i co się okazało? Ze za miesiąc bede miała swoje drugie szczęście
Ocena:
Luty 10, 2017
Miałam taka sytuacje ostatnio na 2ch testach pojawiły się blade kreski na przełomie 3 dni, po zrobieniu bhcg nie było wątpliwości