Poronienie - objawy i rodzaje poronienia

Poronienie to bardzo trudne do określenia i wyliczenia zjawisko, ponieważ w wielu przypadkach dochodzi do niego zanim jeszcze kobieta dowie się, że jest w ciąży. Poronienie występuje wówczas, kiedy ciąża kończy się przed 22. tygodniem. Jest to skutek wydalenia obumarłego jaja płodowego. Według statystyk jedna na pięć zapłodnionych komórek jajowych ulega obumarciu zaraz po zagnieżdżeniu. W pierwszym trymestrze do utraty dziecka dochodzi w jednej na sześć ciąż, w drugim - w jednej na pięćdziesiąt.

 

Poronienia to mechanizm doboru naturalnego, kiedy w ten sposób natura usuwa zarodki z wadliwymi genami.

 

Przyczyny poronień samoistnych

Poronienie samoistne najczęściej jest zależne od stanu zdrowia matki. Ważne są czynniki psychiczne, silne urazy lub wstrząsy, układ odpornościowy, cukrzyca, inne choroby genetyczne lub używki (alkohol, papierosy i narkotyki). Do poronienia samoistnego może dojść w przypadku, kiedy wystąpi upośledzenie rozwoju jaja płodowego. Zdarza się też, że jajo płodowe jest puste. Aż 75% wszystkich poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży, czyli przed upływem 12. tygodnia. Największą grupę, bo ponad 60% stanowią poronienia wynikające z nieprawidłowości w budowie i rozwoju zarodka. Wśród nich:

 • wady komórek jajowych
 • wady plemników
 • konflikt serologiczny
 • wady pępowiny
 • wady chromosomalne płodu
 • wady kosmówki
 • wady rozwojowe płodu np. układu nerwowego, czy  krwionośnego
 • wady rozwojowe, guzy, mięśniaki, nadżerki, polipy, zrosty, nowotwory  macicy
 • nieprawidłowy rozwój łożyska- zaśniad groniasty
 • przedwczesne odklejenie się łożyska
 • zaburzenia hormonalne
 • choroby zakaźne np. kiła lub toksoplazmoza
 • urazy mechaniczne
 • wstrząsy psychiczne
 • wiek po 38. roku życia
 • powikłania w wyniku zabiegów diagnostycznych np. badań prenatalnych
 • pęknięcie pęcherza płodowego
 • zakażenie wewnątrzmaciczne
 • złe odżywianie
 • zaburzenia czynności tarczycy
 • używki
 • chemia, RTG
 • wcześniejsze poronienia - poronienia wtórne
 • nieprawidłowości immunologiczne - organizm kobiety traktuje zarodek jak intruza i niszczy go

 

Typy poronień

 • wczesne - jednoczasowe - dochodzi do nich w pierwszym trymestrze ciąży. Na tym etapie ciąży jajo płodowe stanowi dość jednolitą, pokrytą kosmkami masę. W chwili poronienia bez problemu oddziela się od błony śluzowej macicy i najczęściej jest wydalane przez organizm w całości. Ponieważ zarodek znajduje się w nienaruszonym worku owodniowym ten rodzaj poronienia nazywany jest poronieniem zupełnym i objawia się zewnętrznym  krwawieniem.
 • późne - dwuczasowe - do utraty dziecka dochodzi pomiędzy początkiem drugiego, a trzeciego trymestru ciąży. W okresie tym łożysko jest już w pełni wykształcone, a poronienie przebiega dwuetapowo. Zaczyna się od skurczy, po których następuje pęknięcie pęcherza owodniowego, rozwarcie szyjki macicy, a następnie wydalenie przez organizm płodu i łożyska.

 

Pierwszymi objawami poronienia są:

 • krwawienie
 • skurcze
 • odejście wód płodowych
 • bóle brzucha

Najczęściej dochodzi do poronień niepowikłanych, przebiegających bez wyraźnych objawów. Zazwyczaj niespodziewanie pojawia się krwawienie i może wystąpić stan podgorączkowy. Rzadziej poronienie niepowikłane przebiega z wysoką gorączką około 39 stopni i stanem zapalnym błony śluzowej macicy. U niektórych kobiet dochodzi do powikłań i stanów zapalnych przydatków i otrzewnej. Sporadycznie objawem poronienia może być zakażenie ogólne. Wówczas występują: ropne upławy, dreszcze, wysoka gorączka, zaburzenia świadomości, obniżenie tętniczego ciśnienia krwi, sztywność karku, szybki oddech, skąpomocz, bóle mięśni, zaburzenia krzepnięcia i  bóle brzucha.

 

 

Postacie kliniczne poronienia

 • Poronienie zupełne- wydaleniu z jamy macicy ulega całe jajo płodowe wraz z zarodkiem. Macica jest wówczas pusta i nie wymaga wyłyżeczkowania. Zazwyczaj jest to poronienie bardzo wczesne i najczęściej dochodzi do niego przez upływem 7 tygodnia ciąży. Po tego typu poronieniu krwawienie szybko ustępuje, a  macica ulega zmniejszeniu.
 • Poronienie niezupełne - płód zostaje wydalony wraz z  fragmentami łożyska i kosmówki.  Ponieważ pozostała część tkanek tzw. resztki po poronieniu zalegają w macicy, aby nie dopuścić do krwotoku i zakażenia wewnątrzmacicznego  wymaga ona wyłyżeczkowania. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu.
 • Poronienie rozpoczynające się - objawia się obfitym krwawieniem, rozpierającym bólem w podbrzuszu i krzyżu oraz  silnymi skurczami macicy i postępującym rozwieraniem szyjki macicy.
 • Poronienie zagrażające -  charakteryzuje się skąpym, bezbolesnymi krwawieniem z dróg rodnych i skurczami macicy. Najczęściej mają one miejsce w pierwszym trymestrze ciąży w dniach przypadających na kolejne menstruacje, czyli w 4, 8 i 12 tygodniu ciąży. Również często dochodzi do nich około 14 tygodnia, gdy obniżeniu ulega produkcja hormonów w ciałku żółtym. Krew jest zazwyczaj czerwona lub ma różowe zabarwienie, czasem jest zmieszana ze śluzem.  Z czasem ciemnieje i przybiera brązowy kolor. Przeważnie krwawienie jest  i krótkotrwałe. W poronieniu zagrażającym istnieje duża szansa na zachowanie ciąży. Natomiast rokowanie jest niepomyślne gdy: krwawienie trwa 2-3 tygodnie, występują skurcze, przerwy między skurczami trwają coraz krócej, stężenie hCG w surowicy krwi jest za niskie.
 • Poronienie nawykowe - ma miejsce gdy u kobiety wystąpiły już trzy poronienia jedno po drugim. Przyczyną około 55% wszystkich poronień nawykowych są wady rozwojowe zarodka.
 • Poronienie zatrzymane - obumarłe jajo płodowe pozostaje w macicy przez wiele tygodni. Jeżeli obumarłe jajo płodowe pozostaje w macicy ponad 5 tygodni wówczas może dojść do zagrażającego życiu krwawienia w wyniku zaburzeń krzepnięcia.
 • Poronienie chybione - ma miejsce gdy mimo, że zarodek nie żyje to ciąża trwa nadal. Obumarły płód może pozostawać w  macicy przez kilka tygodni, a w niektórych przypadkach nawet  miesięcy.


Każde plamienie w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Zapewne zleci on wówczas wykonanie badania USG, aby stwierdzić na tej podstawie, czy zarodek jest żywy. W 90% przypadków po wizycie na oddziale patologii ciąża kończy się terminowym urodzeniem zdrowego dziecka. Pamiętaj, że jeśli istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem, ciąża musi być  regularnie i bardzo starannie monitorowana.

 

Jeszcze do niedawna konflikt serologiczny był dość częstą przyczyną poronienia. Na szczęście dziś dzięki odpowiedniej wiedzy na ten temat i stosownemu leczeniu bardzo rzadko powoduję stratę dziecka. Najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę sprawdzić czy w waszym związku nie ma takiego konfliktu. Jeśli jest już od pierwszych dni ciąży zostaniesz objęta specjalnym programem profilaktycznym.

 

Utrata dziecka i co dalej?

Po poronieniu owulacja pojawia się dość szybko, a miesiączka powraca zwykle około 4-6. tygodni. Jednak zaleca się, aby odczekać ok. 6 miesięcy po utracie dziecka z kolejnym poczęciemDlaczego tak długo? Strata ciąży, maleństwa, szczególnie po raz pierwszy często może doprowadzić do depresji. Kobiety po takim przeżyciu chcą zazwyczaj jak najszybciej zajść w kolejną ciążę, by zapełnić pustkę. Nie jest to jednak wskazane zarówno ze względów psychicznych jak i fizycznych. Dobrze jest poczekać do sześciu miesięcy, aby błona śluzowa macicy mogła się zregenerować, a także by wróciło prawidłowe funkcjonowanie jajników. Lekarze zalecają dużo wypoczynku, mało stresu i zadbanie o prawidłową dietę oraz spożywanie kwasu foliowego. Dzięki temu powrót do formy będzie łatwiejszy i zwiększy się szansa na powodzenie starań o potomstwo. 

Straciłyście dziecko, kiedy zaczęłyście planować kolejną ciążę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami na forum!

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Petro Feketa

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Kwiecień 21, 2017
talilo trzymam kciuki za Twoją siostrę! Wiem, że nawet samo zgłoszenie się do takiej kliniki nie jest łatwą decyzją. My z mężem też przez to przechodzimy i wierzymy, że jesteśmy na dobrej drodze! :)
Ocena:
Kwiecień 17, 2017
Zapraszam na fb : Poroniłam.Ale jestem mamą.
Nie ronimy w ciszy. Mówimy o poronieniu.
Ocena:
Kwiecień 3, 2017
Ja staram się o dziecko od 7 lat, za mną 5 promień 2 w szósty tygodniu jedna w 10tyg kolejna 18 tydzień i ostatnia miesiąc temu 17 tydzień i 5 dni. Dwie ostatnie kończyły się z.powodu pęknięcia owodni. Badania córek genetyczne i nie tylko nic nie wniosły, zdrowe i idealne. Badania moje i męża też dobre. Zostało mi histeroskopia i wymaz jakiś nie typowy, histeroskopia ponoć nic nie wniesie, modlę się o bakterie. Inaczej tylko szczepionki ż limfocytów męża co wiąże się że skutkami ubocznymi dla mnie. Czasami myślę że nie dam rady, po czym wstaje i walczę dalej.
Ocena:
Marzec 30, 2017
Ciężko się czyta historie kobiet, które poroniły. Nie wyobrażam sobie przeżyć takiej straty. Siostra mojego męża poroniła kilkukrotnie. Lekarze nie potrafili im pomóc. Zgłosili się do kliniki niepłodności by uzyskać pomoc. Dopiero tam uzyskali specjalistyczną opiekę. Obecnie, po licznych badaniach, przygotowują się do zabiegu in vitro. Mam nadzieję, że zabieg przejdą pozytywnie i wkrótce zostaną rodzicami.
Ocena:
Marzec 24, 2017
Zuza gdzie mozna w warszawie wykonac badanie genetyczne ?
Ocena:
Marzec 2, 2017
Poroniłam w 10 tygodniu ciąży, ciąża od początku była młodsza tydzien, rownież plamiłam od początku. Serduszko przestało bić i miałam zabieg.
Po 4 miesiącach zaszłam znów w ciąże tez od początku plamiłam do około 10 tygodnia, chyba taki moj urok. Jestem w 17 tygodniu ciąży teraz i na razie wszystko idealnie :-)
Ocena:
Styczeń 27, 2017
Ja straciłam jedno dziecko w 17 tyg a teraz poronilam w 6. Jeśli mogę komuś coś poradzić z wczesna ciaza to żeby zebrać próbkę z tkanka zalać ja roztworem z soli fizjologicznej i zawieść do badania genetycznego. Wiele osob nie wie ze z tak wczesnej ciazy mozna zrobic badania genetyczne.Dowiesz się na przyszłość co jest przyczyną być może jest to coś czemu mozesz zapobiedz w kolejnej ciazy. W warszawie to kosztuje 450zl.
Ocena:
Styczeń 24, 2017
Mam dwoje dzieci już w domu,ale chciałam jeszcze jedno dla ,,wesolosci,,a okazuje się że nie ma reguły.że nie mam biletu do szczęścia bo już dwoje urodziłam...Właśnie poronilam drugą ciążę...beta hcg 61 potem 137 a potem brązowe plamienie,szpital i hcg 91...
Ocena:
Styczeń 24, 2017
Mam dwoje dzieci już w domu,ale chciałam jeszcze jedno dla ,,wesolosci,,a okazuje się że nie ma reguły.że nie mam biletu do szczęścia bo już dwoje urodziłam...Właśnie poronilam drugą ciążę...beta hcg 61 potem 137 a potem brązowe plamienie,szpital i hcg 91...
Ocena:
Grudzień 22, 2016
Właśnie się dowiedziałam ze jestem w ciąży bhcg 102. Byłam u lekarza bo brudze i mam bóle podbrzusza i bałam się ze to poamaciczna bo Juz ja przezylam taz I po usg jajeczko jest w macicy wczesna ciaza zagrozona dostalam leki ale czy to cos da coraz silniej brudze
Ocena:
Grudzień 20, 2016
My z mezem staralismy sie dluzszy czas o dziecko. Bedac we wrzesniu u swojego lekarza powiwdzial ze niestety ale ten cykl jest stracony.. Bylo ciezko ale jakos sie pogodzilam ze po raz kolejny nie udalo nam sie... Cos mnie tknelo i pod koniec wrzesnia zrobilam test ciazowy i wyszly dwie ladne kreseczki, bylam szczesliwa i balam sie ze to jakis sen.. 2 listopada byla u swojego lekarza i potwierdzil ciaze, byl to dla mnie najpiekniejszy prezent na swiecie.. Data porodu wypadala na moje urodziny, kazda kobieta chyba chcialaby taki prezencik.. W 12 tygodniu ciazy bylam na kolejnej wizycie u ginekologa i sie dowiedzialam ze ciaza sie zle rozwija, myslalam ze ten lekarz zartuje.. Wczesniej wszystko bylo oki i nagle sie zle rozwija. Dostałam od niego skierowanie do szpitala z rozpoznaniem ciazy co wiazalo sie z zabiegiem lyzeczkowania.Jednak nie dalam za wygrana i pojechalam do innego ginekologa lecz powiedzial to samo co wczesniejszy.. Za dwa dni rano trafilam do szpitala, poniewaz zaczelam krwawic.. Niestety stracilam ta ciaze, jeszcze tego samego dnia mialam zabieg lyzeczkowyania. Jest mi cholernie ciezko, obwiniam sie.. A co dalej ? Nie wiem.
Ciezko jest sie pozbierac po tym wszystkim.
Ocena:
Listopad 27, 2016
My staraliśmy się o dziecko 3 lata. Zaszłam w ciążę ku zaskoczeniu naszemu i gin, bo wyniki wskazywały brak owulacji. Poleceliśmy na wakacje, bo test ciążowy nic nie wykazał, a już byłam w ciążę. Wysokie temp., lot - dziecko przetrwało. W 7 tyg zalałam się krwią. Badanie usg pokazało dużego krwiaka obok płodu. Był dwa razy większy od dziecka i lekarz poradził modlitwę. Musiałam leżeć i brać luteinę na podtrzymanie ciąży. Po 2,5 mies. krwiak się wchłonął. Dalej bardzo się oszczędzałam - mąż sprzątał, nosił zakupy. W 15tc pojechałam do przychodni zrobić kolejne badania krwi - po wejściu pękł pęcherz płodowy i odeszły mi wody. Nie wiedziałam co robić, łzy, szok, żal.. W szpitalu usłyszałam, że serduszko dalej bije, ale wypłynęło za dużo wód płodowych i nic już nie mogą zrobić. Musiałam czekać, aż serduszko przestanie bić, aż urodzę.. Posiew, badania krwi i histopat. niczego nie wykazały. Lekarze mówią, że to statystyka, może jakieś ciśnienie poszło i tak się stało. Byliśmy już po pierwszych badaniach genetycznych, które niczego nie wykazały. Czas leczy rany, ale blizna pozostanie już na zawsze.
Ocena:
Listopad 23, 2016
Witam ja stracilam dziecko w 12 tygodniu ciaza obumarla e bol cierpienie brak slow by opisac pragnelam bardxo drugiej kruszynki lacze sie z Wami w bolu
Ocena:
Listopad 22, 2016
Byłam / jestem w 10 tygodniu ciąży. 2 tygodnie temu dziecko przestało się rozwijać i serduszko przestało bić. Mam / miałam pco. Przy badaniach ponownych w szpitalu tego samego dnia znaleziono u mnie z prawej strony cyste o wielkości 4 na 5 cm...taki bonus. Strasznie cierpimy. Mam 26 i strasznie chcieliśmy dziecko. Bardzo chciała bym jeszcze raz spróbować ale boje się że to jeszcze raz tak się skończy. Boje się że to moja wina, że mam za słaby organizm , że po prostu nie uda mi się nigdy urodzić dziecka. Ściskam i pozdrawiam każdą mamę która takie coś przechodzi !
Ocena:
Listopad 12, 2016
U mnie wczoraj doszło do poronienia, byłam w 5 tyg. dziwny przypadek ze mną był, 5 test pozytywnych a na 2 badaniach Usg nic nie było widać i wtedy już było podejrzenie że ciąża pozamaciczna. Pobrano krew. Nie zdążyłam odebrać wyników a już dostałam krwawienie. Bóle na początku lekkie a potem to było poprostu nie do wytrzymania coś w rodzaju b.silnych skurczy ,razem z krwawieniem zaczęły wychodzić b.duze skrzepy. Dziś już jest lepiej jeszcze są bóle ale bardzo delikatne myślę że już macica się oczyścila. Przeżywam utratę dziecka bo bardzo chcieliśmy i cieszylismy się że jestem w ciąży. Ale nie poddajemy się odczekamy i będziemy starać się ponownie. Mam 30 lat.
Ocena:
Wrzesień 3, 2016
Poronienie zwykle stanowi naturalna odpowiedz organizmu kobiety na nieprawidlowy rozwoj plodu . Bardzo czesto tego procesu nie da sie zatrzymac, jednak szybka reakcja moze w niektorych rodzajach poronien uratowac kobiete przed utrata ciazy.
Ocena:
Maj 12, 2016
Witam mam pytanie nie mam okresu tak myślę ze od trzech miesięcy robiłam test wyszedł pozytywny ale po jakimś czasie zaczęło się u mnie krwawienie najpierw w małych ilościach cos koloru brozowego a potem cały czas czerwone i boli mnie brzuch tak jak by do okresu nie mam pojęcia co to może być czy ja trace dziecko? Jeszcze nie byłam u lekarza bo dopiero dowiedzalam się nie dawno ze w ciąży jestem czy to cos groźnego?
Ocena:
Kwiecień 27, 2016
Maria, dodaj proszę ile takie badanie kosztuje. Bo jak dla mnie nie jest takie. A drugi aspekt to ubezpieczalnie które migają się od wypłacenia odszkodowania. Bo zbyt wczesna ciąża. Niestety po poronieniu kobieta pragnie spokoju i ciszy także wyparcia. A takie sytuacje sprzyjają stresowi. Wiem bo sama przez to przeszłam.
Ocena:
Luty 29, 2016
Chciałabym poradzić wszystkim matkom w takiej sytuacji, aby zwrócić się prywatnie do laboratorium genetycznego, by zbadać jaka była przyczyna tego poronienia i jaka płeć dziecka lub samą płeć. Jestem z Wrocławia, ale materiał do badań/kosmówkę+krew matki na EDTA przyjmujemy z całej Polski i to nie tylko po zabiegu w szpitalu ale też po poronieniu samoistnym w innym miejscu. Ważne jest, aby kosmówka była utrwalona w soli fizjologicznej. Po otrzymaniu od nas wyniku lekarz prowadzący wypisze akt urodzenia dziecka martwego a na tej podstawie ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy w wys.4tys zł oraz przysługuje dla obojga rodziców wypłata od ubezpieczyciela jak się ma polisę „na życie”. W razie pytań można pisać bądź dzwonić na tel. podany na stronie laboratorium w kontaktach o każdej porze dnia. Polecam się laboratorium GeneSys Wrocław.
Ocena:
Grudzień 10, 2015
Około 70% poronień ma podłoże genetyczne i zazwyczaj jest przejawem selekcji naturalnej.
Diagnostyka każdego poronienia powinna rozpocząć się właśnie od badań genetycznych na materiale poronnym, a nie tak jak u nas, że lekarze zlecają 20 płatnych badań. Skoro jedno badanie może w większości przypadków wykazać przyczynę, to po co to wszystko... ?