Wszystko o badaniach prenatalnych

Dzięki diagnostyce prenatalnej już pod koniec pierwszego trymestru ciąży można określić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych płodu. Po dokładnym zdiagnozowaniu dziecko może być leczone jeszcze w łonie matki, a rodzice mogą się przygotować do niełatwej walki o zdrowie dziecka, która ich czeka. 

 

Badanie prenatalne ciąża

 

Podział badań prenatalnych

  • nieinwazyjne;
  • inwazyjne.

Badania nieinwazyjne mogą być wykonywane przez wszystkie kobiety w ciąży, gdyż w sposób zupełnie bezpieczny (zarówno dla matki, jak i dla dziecka) pozwalają określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Dopiero wówczas, gdy jest ono podwyższone, stosuje się badania inwazyjne, które wiążą się z większym ryzykiem powikłań. 

 

Badania nieinwazyjne

Prenatalne badania nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne dla mamy oraz dla dziecka. Dzięki nim można określić ryzyko wystąpienia schorzeń genetycznych.

Badania nieinwazyjne zalecane są gdy:

  • chcemy określić ryzyko wystąpienia zaburzeń, nie narażając płodu na komplikacje;
  • decyzję o badaniach inwazyjnych chcemy oprzeć na bardziej precyzyjnych danych niż samo wskazanie wieku;
  • matka ma więcej, niż 35 lat i nie zdecydowała się na badania inwazyjne.

 

 

Kiedy wykonać badania prenatalne?

 

Kiedy wykonać badania prenatalne nieinwazyjne?

 

Gdy badania nieinwazyjne (Test PAPP-A, Test podwójny, Test potrójny) wskazują zwiększone ryzyko występowania choroby, należy przeprowadzić badania inwazyjne.

 

Badania inwazyjne

Podczas badań inwazyjnych pobierany jest materiał, który zawiera komórki płodu. Pozwala to dokładnie zdiagnozować ewentualne zaburzenia. Ponieważ są to testy inwazyjne, a więc niosące pewne ryzyko, wykonuje się je u kobiet, u których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo zaburzeń. Inwazyjne badania prenatalne w 0,5%-1% przypadków są obarczone ryzykiem poważnych komplikacji ciąży.

Inwazyjne badania prenatalne (Biopsja trofablastu, Amniopunkcja, Kardocenteza) zalecane są gdy:
  • wyniki nieinwazyjnych badań prenatalnych wskazały ryzyko choroby;
  • w rodzinie występowały choroby genetyczne;
  • kobieta urodziła już dziecko z zaburzeniami genetycznymi;
  • kobieta wcześniej poroniła;
  • ciężarna ma powyżej 35 lat.

 

Jakie są badania prenatalne inwazyjne?

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 20, 2017
Jak dlugo czeka sie na wyniki badania Panorama? duże koszty?
Ocena:
Luty 21, 2017
Panorama jest nieinwazyjnym, przesiewowym badaniem prenatalnym. Można je wykonać od 9 tygodnia ciąży ze względu na obecność odpowiedniej ilości DNA płodu w krwi matki.est to metoda nieinwazyjna. Do badania wystarczy krew matki pobrana standardowo z żyły przedramienia.
Ocena:
Styczeń 30, 2017
Od ktorego tygodnia mozna wykonywać badanie Panorama? Czy jest bezpieczne?
Ocena:
Styczeń 25, 2017
Ja rownież zastanawiam sie nad wykonaniem badania prenatalnego Panorama. JEst to nowe badanie w Polsce. Z tego co mi wiadomo jako jedyne wykrywa zespol DiGeorge’a.
Ocena:
Styczeń 20, 2017
Witam, jestem aktualnie w 12 tyg drugiej ciazy. Ginekolog zasugerowal zrobienie badania prenatalnego Panorama. Czy ktos juz robil to badanie? Zastanawiam sie nad zrobieniem badań, ze wzgledu na wiek i zwiekszone ryzyko wad genetycznych.