Data modyfikacji:

Dni płodne po 40. roku życia

Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia – czy kobieta po czterdziestce ma szanse na ciążę?

Nie jest tajemnicą, że ciąża po czterdziestym roku życia jest możliwa – dziecka w tym wieku doczekuje się wiele celebrytek, a być może i w twoim otoczeniu jest ktoś, kto dopiero po czterdziestce spełnił marzenia o rodzicielstwie.
Niemniej należy pamiętać, że dni płodne po 40. roku życia występują rzadziej niż u kobiet 20-letnich. Zdaniem specjalistów płodność kobiety spada już po 30. roku życia. Po 35. roku życia wynosi ona już 60% (w porównaniu do płodności 20-latki), a po 40. roku życia – zaledwie 10% do 15%. Innymi słowy – zajście w ciąże w tym wieku jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek może być utrudnione.

Dni płodne po 40. roku życia – jak sprawdzić swoją płodność?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy masz dni płodne po 40. roku życia, powinnaś umówić się do ginekologa na monitoring cyklu. Badanie to, przeprowadzane podczas USG dopochwowego, obejmuje ocenę oraz obserwację wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, a także zmiany zachodzące w endometrium. Innymi słowy – lekarz może sprawdzić, czy w ogóle dochodzi do owulacji (uwolnienia komórki jajowej), a także wskazać najlepszy dzień do współżycia.
Badanie trwa zaledwie kilka minut, ale należy przeprowadzić je w odpowiednim dniu cyklu. Powinien go wyznaczyć lekarz – po zapoznaniu się z kalendarzem miesiączkowania pacjentki.
Dla wyznaczenia płodności można też ocenić rezerwę jajnikową, czyli oszacować liczbę pęcherzyków, które mają szanse na przekształcenie się w dojrzałe komórki jajowe. Najlepszą i najczęściej stosowaną metodą oceny rezerwy jajnikowej jest sprawdzenie poziomu anty-Müllerowskiego – im jest wyższy, tym większa rezerwa i tym większe są szanse na dziecko. Dodatkowo można wykonać badanie ultrasonograficzne AFC oraz ocenę stężenia hormonu folikulotropowego we krwi.

Dni płodne – są po okresie czy przed?

Niezależnie od tego, czy chodzi o dni płodne po 40. roku życia, czy w innym wieku, wypadają one zawsze około 14 dni przed miesiączką. Długość cyklu nie ma tutaj większego znaczenia, istotne jest natomiast to, czy cykle są regularne.

Obliczanie – dni płodne po 40. roku życia

To, kiedy dokładnie wypadnie owulacja, możesz szybko i wygodnie sprawdzić przy pomocy internetowych kalkulatorów owulacyjnych. Możesz też zrobić to samodzielnie. Najpierw przez kilka miesięcy obserwuj swoje cykle, aby móc zanotować czas trwania tego najkrótszego oraz najdłuższego. Aby obliczyć, kiedy rozpoczynają się dni płodne, od najkrótszego dnia cyklu odejmij 18. Aby sprawdzić, kiedy kończy się czas płodny, od najdłuższego cyklu odejmij 11. Oczywiście należy mieć na uwadze, że wyliczenia nie są precyzyjne, a faktyczna data owulacji może się przesuwać.
Uwaga! Jeśli nie miesiączkujesz regularnie, wyznaczenie dni płodnych może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem i ustalić przyczynę zaburzeń cyklu.

Dni płodne po 40. roku życia a testy owulacyjne

Wiele kobiet zastanawia się, czy dni płodne po 40. roku życia można „wyłapać” przy użyciu testów owulacyjnych. Oczywiście, że tak – testy te to bardzo pomocne narzędzia, zarówno dla osób, które pragną ciąży, jak i tych, które wolą jej uniknąć.
W sieci bez trudu dostaniesz przeróżne testy owulacyjne – paskowe, płytkowe czy strumieniowe. Pamiętaj, aby przed użyciem dokładnie przeczytać instrukcję testu, są w niej bowiem zamieszczone cenne informacje i tabelki.

Dni płodne po 40. roku życia – objawy owulacji

Procesowi jajeczkowania mogą towarzyszyć różnorodne objawy – dlatego mniej więcej w połowie cyklu warto zwrócić większą uwagę na sygnały wysyłane przez organizm. Wspomniane symptomy to na przykład:
  • ból owulacyjny – ból o lekkim nasileniu albo kłucie, najczęściej występuje po jednej stronie podbrzusza (po stronie jajeczkującego jajnika);
  • występowanie przezroczystego, ciągnącego się śluzu, który przypomina białko kurzego jaja;
  • nieznacznie podwyższona temperatura ciała;
  • pogorszenie się stanu cery;
  • rozchylenie się szyjki macicy (przy pomocy palców można wyczuć w niej zgłębienie, szyjka jest pulchna i miękka);
  • występowanie nieznacznego plamienia owulacyjnego;
  • zwiększenie ochoty na seks.

Jak zwiększyć szanse na dni płodne po 40. roku życia?

Aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę w późnym wieku:
  • Wykonaj podstawowe badania
Udaj się do ginekologa i poinformuj go o swoich planach. Poproś o przeprowadzenie badania na fotelu oraz o cytologię, a także o skierowanie na morfologię oraz podstawowe badania hormonalne. Możesz też umówić się z ginekologiem na monitoring cyklu.
  • Zaszczep się
Jeśli planujesz zajście w ciążę dopiero za kilka miesięcy, już teraz zaszczep się przeciwko ospie wietrznej, grypie oraz COVID-19.
  • Udaj się do stomatologa
Próchnica negatywnie wpływa na cały organizm. Zanim zajdziesz w ciążę – wylecz wszystkie zęby.
  • Zadbaj o właściwą dietę
Zacznij przyjmować kwas foliowy w dawce obliczonej przez lekarza. Pamiętaj również o odstawieniu używek – alkoholu oraz papierosów.
  • Pamiętaj o aktywności fizycznej
Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto zadbać, aby był silny. Codziennie się ruszaj – dużo spaceruj, pływaj, gimnastykuj się. Jeśli masz nadwagę, spróbuj zredukować zbędne kilogramy.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.