Jak odpocząć po porodzie?

Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważny jest odpoczynek po porodzie? Tradycja chińska każe kobietom w połogu odpoczywać 30 dni, podczas których reszta domowników bierze na siebie wszystkie czynności domowe. W Indiach, kobiety mogą zbierać siły aż przez 40 dni. W Gwatemali istnieje zwyczaj zajmowania się dzieckiem i domem przez swego rodzaju akuszerkę, do której obowiązków należy też codzienne masowanie zmęczonej porodem kobiety.

 

połóg - jak odpocząć po porodzie

 

Kobieta po porodzie w kulturze zachodniej

A jak odpoczynek kobiet wygląda w kulturze zachodniej? Kobieta zachodu albo skupia się na karierze, albo przyjmuje rolę aktywnej pani domu, której ręce palą się do pracy, nawet podczas urlopu. Niekiedy rzeczywiście nie mają wyboru – w końcu kto inny, jak nie właśnie one, będzie potrafił wyręczyć je we wszystkim, co do tej pory było ich specjalnością? Tymczasem, jeśli jest taka możliwość, kobieta po porodzie powinna odpoczywać jak najwięcej. Odpowiedni odpoczynek pomoże jej bowiem sprostać wyzwaniom, które wiążą się z nowym etapem jej życia.

 

Jak odpoczywać po porodzie?

Choć po porodzie zaplanowanie jakiegokolwiek harmonogramu odpoczynku może wydać się trudne, nigdy nie zapominaj o zarezerwowaniu w nim chwili dla siebie samej. Korzystaj z pomocy bliskich ci osób, zwłaszcza jeśli takową proponują – niech ktoś inny ugotuje zupę, posprząta lub zrobi zakupy. Nie tylko Cię to odciąży, ale pomoże uwolnić od napięcia, jakie odczuwasz. Jeśli gotujesz sama, nie zaszkodzi jeśli od czasu do czasu przyrządzisz coś, co można zamrozić i zjeść innego dnia.

Jeśli przed porodem praktykowałaś techniki relaksacyjne, kontynuuj je. Jeśli nie – naucz się ich. W odzyskaniu spokoju pomoże Ci na przykład medytacja połączona z ćwiczeniami oddechowymi.

Odpoczywać możesz nawet podczas karmienia. Po prostu weź głęboki oddech i ciesz się chwilą, którą spędzasz ze swoim dzieckiem. Jeśli kładziesz je do łóżeczka, także się połóż i spróbuj zdrzemnąć – choćby na chwilę.

Choć wszelkie porady dotyczące relaksu i odpoczynku zdają się niemożliwe do naśladowania w okresie poporodowym, staraj się myśleć głównie o sobie i dziecku. Sprzątanie może poczekać, a wypoczęta mama jest bezcenna. Jeśli nie znajdziesz dla siebie czasu, po sześciu miesiącach zapomnisz, czy dom świecił czystością, bądź czy obiad był zawsze o właściwej porze. Nie zapomnisz jednak tego, jak przeżyłaś te miesiące – zmęczona i zestresowana, czy spokojna i pełna sił.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dudarev Mikhail All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu