Data publikacji:

Jak odpocząć po porodzie?

Autor: Katarzyna Moryc

Ciąża za Tobą, trudy porodu także. Teraz czas na zupełnie nowe wyzwania. W końcu, na świecie pojawił się nowy człowiek, który jest od Ciebie całkowicie zależny. Początki mogą Ci się wydawać trudne, w końcu, musisz dostosować się do nowej rzeczywistości, nauczyć jak radzić sobie z nowymi obowiązkami i jak w tym całym szaleństwie nie zatracić siebie. Tylko, jak to zrobić, kiedy czujesz ogromne zmęczenie po końcówce ciąży, a już zdecydowanie po porodzie? Po prostu,musisz odpocząć!

 

jak odpocząć po porodzie?

 

Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważny jest odpoczynek po porodzie? Tradycja chińska każe kobietom w połogu odpoczywać 30 dni, podczas których reszta domowników bierze na siebie wszystkie czynności domowe. W Indiach, kobiety mogą zbierać siły aż przez 40 dni. W Gwatemali istnieje zwyczaj zajmowania się dzieckiem i domem przez swego rodzaju akuszerkę, do której obowiązków należy też codzienne masowanie zmęczonej porodem kobiety. Brzmi fajnie, prawda? A jak jest u nas?

 

Kobieta po porodzie w kulturze zachodniej

Jak odpoczynek kobiet wygląda w kulturze zachodniej? Kobieta zachodu albo skupia się na karierze, albo przyjmuje rolę aktywnej pani domu, której ręce palą się do pracy, nawet podczas urlopu. Niekiedy świeżo upieczone mamy rzeczywiście nie mają wyboru – w końcu kto inny, jak nie właśnie one, będzie potrafił ogarnąć wszystko, co do tej pory było ich specjalnością? Tymczasem, jeśli jest taka możliwość, kobieta po porodzie powinna odpoczywać jak najwięcej. Odpowiedni odpoczynek pomoże Ci bowiem sprostać wyzwaniom, które wiążą się z nowym etapem życia.

Jak odpoczywać po porodzie?

Choć po porodzie zaplanowanie jakiegokolwiek harmonogramu odpoczynku może wydać się trudne, nigdy nie zapominaj o zarezerwowaniu w nim chwili dla siebie samej. Korzystaj z pomocy bliskich osób, zwłaszcza jeśli takową proponują – niech ktoś inny ugotuje zupę, posprząta lub zrobi zakupy. Nie tylko Cię to odciąży, ale pomoże uwolnić od napięcia, jakie odczuwasz. Jeśli gotujesz sama, nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu przyrządzisz coś, co można zamrozić i zjeść innego dnia. Wiele kobiet poleca przygotowanie takich dań do zamrożenia jeszcze pod koniec ciąży. W końcu, trzeba sobie pomagać, jak tylko się da.

Odpoczywać możesz nawet podczas karmienia. Po prostu, weź głęboki oddech i ciesz się chwilą, którą spędzasz ze swoim dzieckiem.

 

Techniki relaksacyjne

Jeśli przed porodem praktykowałaś techniki relaksacyjne, kontynuuj je. Jeśli nie – naucz się ich. W odzyskaniu spokoju pomogą Ci, na przykład, medytacja połączona z ćwiczeniami oddechowymi.

 

 

Cudowny sen

Nie trzeba Ci chyba przypominać o tym, jak ważny jest sen? No właśnie. Zapytasz pewnie tylko kiedy masz spać mając w domu noworodka. Odpowiedź jest prosta – śpij, kiedy się da, łącznie z drzemkami malucha. Takie wspólne spanie jest fajne, a dodatkowo, pomoże Ci się zregenerować. I nie przejmuj się tym, że naczynia w zlewie będzie musiał umyć ktoś inny. Odpoczynek jest Ci potrzebny!

 

Choć wszelkie porady dotyczące relaksu i odpoczynku zdają się niemożliwe do naśladowania w okresie poporodowym, staraj się myśleć głównie o sobie i dziecku. Sprzątanie może poczekać, a wypoczęta mama jest bezcenna. Jeśli nie znajdziesz dla siebie czasu, po sześciu miesiącach zapomnisz, czy dom świecił czystością bądź czy obiad był zawsze o właściwej porze. Nie zapomnisz jednak tego, jak przeżyłaś te miesiące – zmęczona i zestresowana czy spokojna i pełna sił.

Patrz na świat z optymizmem i nie bądź dla siebie zbyt surowa. Choć na internetowych portalach i w kolorowych magazynach możesz zobaczyć jak rewelacyjnie radzą sobie celebrytki w kilka chwil po porodzie pamiętaj, że prawda jest często zupełnie inna.

Powodzenia!

 

Zdjęcie: pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
wyspac sie nie dasz rady bo karmienie :) ale zawsze mąż moze pomagac Ci we wszystkim. Ja aby szybko się zregenerować stosowalam spray z motherlove i po kilku dniach było juz dobrze
07-02-2018
Ocena:
Sen przede wszystkim. Ale czuwanie włączone, wtedy jakaś książka najlepiej.
blizna po porodzie

Blizna po porodzie – jak pielęgnować?

2024-06-03
Medycyna nieustannie idzie do przodu, dzięki czemu duże, mocno odznaczające się blizny po porodzie – nie tylko przez cesarskie cięcie, ale także przez nacięcie lub pęknięcie krocza – powoli stają się już przeszłością. Możesz też wpłynąć na to, aby ślady były mniej widoczne. W jaki sposób? Podstawą jest dbanie o ranę już od pierwszych dni. Co robić i dlaczego jest to tak ważne? Blizna po porodzie nie ma przed nami tajemnic. Zobacz, jak ją pielęgnować.
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.