Zaraz po porodzie następuje okres połogu. Towarzyszą mu, między innymi, odchody połogowe powstające na skutek oczyszczania się macicy z krwi, śluzu i resztek błon płodowych. U części kobiet są one bardziej obfite, u innych mniej. Jedne panie zmagają się z nimi przez cały okres połogu, u innych zanikają nieco wcześniej. Jedno jest pewne - nie można ich lekceważyć, bowiem to właśnie odchody połogowe są niezastąpionym źródłem informacji o stanie zdrowia młodej mamy zaraz po narodzinach dziecka. Zobacz co powinno Cię zaniepokoić, a co jest zupełnie naturalne.
Odchody połogowe występują u każdej kobiety po porodzie, niezależnie od tego, czy rodziła ona naturalnie, czy poprze cesarskie cięcie.
Zaraz po porodzie, przez okres od 3 do 7 dni, odchody poporodowe mają postać krwistej wydzieliny, w której mogą pojawiać się niewielkie skrzepy krwi. Wraz z upływem czasu, zmienia ona swoje zabarwienie. Najpierw lekko blednie, staje się różowawa lub jasnoczerwona, a potem brązowa. W trzecim tygodniu odchody połogowe stają się białawe i śluzowe. Około 5-6 tygodnia zanikają całkowicie, a u kobiet, które nie karmią piersią może pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę.
To jak obfite są odchody poporodowe jest indywidualną cechą każdej kobiety. Obfitość wydzieliny waha się od 200 ml do 500 ml na dobę. Tempo oczyszczania się macicy nasila się podczas wysiłku fizycznego oraz w czasie karmienia piersią.
Obserwacja odchodów połogowych nie jest skomplikowana, a może być bardzo pożyteczna, gdyż pewne zmiany w wyglądzie wydzieliny mogą świadczyć o powikłaniach. Na przykład, pojawienie się dużej ilości ciemnej krwi lub skrzepów może być wynikiem nieprawidłowego obkurczania się macicy lub też urazów okołoporodowych.
Zmiana barwy odchodów na zielonkawe oraz ich nieprzyjemny zapach są symptomem rozwijającego się stanu zapalnego. W takim przypadku może pojawić się złe samopoczucie oraz podwyższona temperatura. Koniecznie zgłoś się do lekarza, bowiem zaniedbanie powikłań okresu okołoporodowego może być tragiczne w skutkach.
Po przeprowadzeniu serii badań, lekarz przepisze stosowne antybiotyki, a w poważniejszych przypadkach zaleci wykonanie opróżnienia macicy z zalegających resztek lub/i rozszerzenie kanału szyjki macicy umożliwiające swobodne odpływanie odchodów.
Aby uniknąć zakażeń, przez cały czas połogu stosuj odpowiednią higienę krocza i nie bagatelizuj niepokojących objawów.
Biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia powikłań, po porodzie niezwykle ważna jest obserwacja odchodów połogowych. Nie jest ona trudna. W końcu, wszelkie nieprawidłowości okresu połogowego znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie, zapachu oraz ilości odchodów. Jeśli coś Cię w nich zaniepokoi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Jeżeli:
lepiej skontaktuj się z lekarzem. Twoje zdrowie jest teraz szczególnie ważne – masz przecież dla kogo być silna i zdrowa.
Zdjęcie: Fotolia
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl