Podróż samochodem z małym dzieckiem - tylko w foteliku

Ze względów bezpieczeństwa nasze pociechy nie mogą siedzieć w samochodzie jak dorośli - są ruchliwe i lubią się przemieszczać, poza tym przy hamowaniu czy kolizji miałoby to z pewnością tragiczne skutki. Dlatego wszystkie dzieci w samochodzie - od urodzenia do ukończenia 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu - muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych. Regulują to przepisy (mandat za nieprzestrzeganie wynosi ok. 150 zł), jednak w tej kwestii powinniśmy kierować się przede wszystkim dobrem naszego szkraba.

 

fotelik-samochodowy-dziecko-samochod-550

 

Jak wybrać fotelik?

Fotelik dla dzieci musi odpowiadać europejskim normom, czyli być dostosowany do wieku oraz wagi pociechy. Kategorie 0 i 0+ nadają się do przewożenia niemowląt (do 13 kg), kategoria 1 dla dzieci od 2 do 4 roku życia (9 do 18 kg), kategoria 2 dla dzieci do 4 do 7 lat (15 do 25 kg) oraz kategoria 3 dla dzieci powyżej 7 lat (22 do 36 kg). Ważne, żeby boki były masywne, jednak nie mogą zasłaniać dziecku widoku. Istotne także, by fotelik samochodowy miał możliwość regulacji pasów - jeśli dziecko będzie w ciepłej kurtce, trzeba będzie je wydłużyć. Pamiętajmy także, że pociecha nie powinna móc samodzielnie ich odpiąć - mechanizm musi być odpowiednio skonstruowany.

 

Montaż fotelika

Fotelik powinien znajdować się na tylnym siedzeniu - najbezpieczniej na środku, a jeśli jest to niemożliwe to za siedzeniem pasażera. Te dla niemowląt ustawia się tyłem do kierunku jazdy - nie są przystosowane do innego położenia. Przy zakupie zwróćmy uwagę czy instrukcja napisana jest w języku polskim, a najlepiej poprośmy sprzedawcę o próbny montaż w naszym samochodzie. Będziemy mieli natychmiast okazję zweryfikować, czy dziecku jest wygodnie, czy ma odpowiednią wielkość i ustawienie.

 

Zdjęcie: Fotolia all rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu