Zabawa na świeżym powietrzu to dla naszych dzieciaków same plusy. Jak urządzić przydomowy plac zabaw aby był bezpieczny, atrakcyjny dla dziecka, „rósł razem z nim” i nie zajął nam całej dostępnej w ogrodzie przestrzeni? Wystarczy go wcześniej dobrze zaplanować ;) Jeśli chcecie wiedzieć co jest ważne w budowaniu placu zabaw, czytajcie dalej.
To podstawowe pytanie. Zaczynamy od zmierzenia terenu i zrobienia prostego rysunku placu zabaw na kartce papieru, zaznaczając gdzie i jak duży ma być plac (można wykorzystać posiadane mapy terenu lub zdjęcia satelitarne).
Idealne miejsce na plac zabaw to zakątek:
Teraz czas pomyśleć o tym, co chcielibyśmy mieć na placu zabaw? Będzie to w dużej mierze zależało od wieku naszego dziecka i miejsca jakim dysponujemy.
Zanim o wieku, warto zwrócić uwagę na:
U małych dzieci (ok. 3 lat i wcześniej) dominują zabawy konstrukcyjne i odgrywanie ról. Wyposażenie placu zabaw wymaga dosłownie kilku elementów, najlepiej przenośnych lub łatwych w demontażu. Podstawą będzie piaskownica (koniecznie z przykryciem – deszcz i zwierzaki nie zabrudzą piasku) oraz wszelkiego rodzaju domki (Fot.2), tablice do rysowania kredą czy np. huśtawki na sprężynie (Fot.1). Małe dzieci chętnie korzystają też z klasycznych huśtawek (najlepiej niewysokich) i karuzel.
W 4-5 roku życia zaczyna się bieganie, skakanie, wspinanie, zjeżdżanie – dzieci będą korzystać najczęściej z huśtawek, zjeżdżalni i różnych elementów ruchowych: kiwaków (Fot. 3), przeplotni, urządzeń gimnastycznych, linarnych (Fot. 4) – czyli ze wszystkiego co pozwala im na aktywność fizyczną i ćwiczenie równowagi (Fot. 5). Jeśli macie miejsce warto o tym pomyśleć. Dodatkową atrakcją może być trampolina.
5-6 rok życia, to okres, kiedy zabawy wymagają więcej wysiłku (Fot. 6), a czas ćwiczeń wydłuża się. To również czas na wszelkie gry, przydatne mogą być: bramki do gry w piłkę, siatka do siatkówki czy tablica do gry w koszykówkę.
Na koniec, jeśli kupujecie urządzenia z przeznaczeniem na długi czas użytkowania - warto zainwestować w te o trwałej metalowej konstrukcji (cynkowane, malowane farbami proszkowymi), produkowane przez sprawdzone firmy. Urządzenia posiadające certyfikaty potwierdzające ich zgodność z normą PN-EN 71 lub oznakowane znakiem CE są typowymi zabawkami przeznaczonymi do użytku prywatnego. Norma PN-EN 1176 dotyczy urządzeń przeznaczonych na publiczne place zabaw.
Autor: Katarzyna Jedlińska
Absolwentka kierunku architektura krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Obecnie pracuje w firmie producenta placów zabaw, Comes Sokołowscy, gdzie zajmuje się pracą nad projektami terenów rekreacyjnych. Jej specjalistyczne porady na temat profesjonalnych projektów placów zabaw, można przeczytać również na wortalu Comes Architekci: www.architekci.comes.pl
Jej pasja to malarstwo, sport oraz historia sztuki ogrodów – także tych dziecięcych ;)
Artykuł powstał przy współpracy z producentem placów zabaw:
Dziękujemy
Zdjęcie główne: Fotolia by © sonya etchison. Pozostałe zdjęcia: Comes Sokołowscy