Data modyfikacji:

Agresja wobec rodzeństwa

Autor: Tamara Rosłoń

Posiadanie dwojga lub większej ilości dzieci, wiąże się nie tylko z podwójną radością czy z większymi wydatkami. Więcej dzieci to również niezwykle trudne zadanie wychowawcze.

 

Agresja wobec rodzeństwa

 

Dzieci w różnym a nawet w tym samym wieku, nie zawsze radzą sobie dobrze z obecnością siostry czy brata. Rodzeństwo bawiące się zgodnie, przytulające, rzadko kłócące się czy chętnie stające w obronie drugiego – to niestety rzadkość. Częściej pojawiają się wśród nich zachowania agresywne a także – w szczególności, gdy między dziećmi istnieje różnica wiekowa – chęć zdominowania siostry czy brata.

 

Skąd ta agresja wobec rodzeństwa?

Zachowania agresywne między rodzeństwem mają różnorakie podłoże. W przypadku, gdy dzieci różnią się od siebie wiekowo, agresja może być wynikiem chęci podporządkowania sobie siostry czy brata. Poza tym dzieci złoszczą się na siebie, kiedy jedno zabierze drugiemu jego rzeczy bez pytania i mają ataki furiii, kiedy młodsze rodzeństwo w znaczący sposób, staje się uciążliwe dla starszego. Agresja wobec rodzeństwa w tym przypadku, jest także podyktowana zazdrością o młodsze dziecko, któremu zazwyczaj poświęca się więcej uwagi i troski. Zachowania agresywne między rodzeństwem pojawiają się także wtedy, gdy dzieci są w tym samym wieku. Wtedy podłożem agresji jest zabieganie o względy rodziców.

 

Dopóki agresja między rodzeństwem, ogranicza się do niegroźnych sprzeczek czy kłótni, rodzice nie muszą się martwić. Jest to, bowiem coś całkiem normalnego. Niekiedy jednak agresja wśród dzieci, może przybierać postać bardziej „zaawansowaną”. Wtedy, potrzebna jest zdecydowana ingerencja rodziców.

 


Agresja - jak sobie radzić?

Rodzice chcący pogodzić zwaśnione rodzeństwo, powinni przede wszystkim dociec przyczyn zachowań agresywnych. Jeśli jest to nieszanowanie wzajemnych praw czy własności, wówczas należy wyznaczyć jasne granice między rodzeństwem. Jeśli problem dotyczy rywalizacji bądź zazdrości, rodzice powinni poświęcać tyle samo czasu obojgu dzieciom, ale z osobna. Dobrym pomysłem mogą być regularne sobotnie wyjścia jednego z rodziców (taty lub mamy) z jednym dzieckiem. Np. na basen, rower czy do kina. W następnym tygodniu lub w niedzielę, wychodzi drugie dziecko, itd. Aby wszystko było czarno na białym można też zrobić harmonogram takich wyjść i zawiesić w widocznym dla całej rodziny miejscu, np. na lodówce.

 

Zdjęcie: Fotolia by © matka_Wariatka All right reserved


Autor

Komentarze
04-12-2013
Ocena:
ja na przykład byłbym szczęśliwy gdybym miał rodzeństwo
23-11-2013
Ocena:
Ty przemek, nie klnij tak bo ci bozia język upierdoli !!!
jaka barwa światła do pokoju dziecka

Jaka barwa światła do pokoju dziecka?

27.06.2025
Urządzając pokój dziecka, myślimy o kolorach ścian, bezpiecznych meblach i przytulnych dodatkach. Jednak jednym z ważniejszych, choć często pomijanych elementów jest oświetlenie, a konkretnie barwa światła. Odpowiednio dobrana wpływa nie tylko na nastrój i komfort malucha, ale także na jego zdrowie, rytm dobowy oraz rozwój poznawczy. Jaką barwę światła do pokoju dziecka zatem wybrać, by wspierać je w codziennym funkcjonowaniu? Wyjaśniamy!
odpieluchowanie

Akcesoria ułatwiające odpieluchowanie malucha

01.04.2025
Pożegnanie z pieluszkami to jeden z ważniejszych etapów w rozwoju dziecka. Dla wielu rodziców bywa jednak dużym wyzwaniem; zastanawiamy się, kiedy odpieluchowanie warto przeprowadzić, ile trwa odpieluchowanie i jak pomóc dziecku w przejściu przez ten krok bez stresu. Na szczęście na rynku znajdziesz wiele akcesoriów, które mogą znacząco ułatwić to zadanie. Sprawdź, jak odpieluchować dziecko mądrze i bez presji, korzystając ze sprawdzonych produktów!
jak skończyć karmienie piersią

Jak odstawić dziecko od piersi?

17.03.2025
Rezygnacja z karmienia piersią to ogromna zmiana w życiu maluszka i jego mamy. Proces ten powinien przebiegać możliwie łagodnie i cierpliwie, aby był jak najmniej stresujący dla obu stron. W poniższym artykule zebraliśmy praktyczne wskazówki, jak odstawić dziecko od piersi. Nie tylko tłumaczymy, jak przestać to robić, ale także wyjaśniamy, kiedy decyzję o zaprzestaniu karmienia odłożyć na nieco bardziej sprzyjający czas.
dzień dziadka

Tradycje i zwyczaje związane z Dniem Dziadka w Polsce

06.01.2025
W Polsce Dzień Dziadka najczęściej wiąże się z wręczaniem drobnych upominków, takich jak laurki, kwiaty, słodycze czy symboliczne prezenty. W szkołach i przedszkolach często organizowane są specjalne występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. To chwile pełne wzruszeń, kiedy wnuki recytują wiersze i śpiewają piosenki dedykowane swoim dziadkom.
dekoracje świąteczne z dzieckiem

Przygotowania do Świąt z przedszkolakiem – pomysły na wspólny czas pełen magii

23.12.2024
Święta z przedszkolakiem to wyjątkowy czas pełen radości, ale też wyzwań. Jak zaangażować malucha w przygotowanie do Świąt, by stworzyć piękne wspomnienia, a jednocześnie uniknąć chaosu? Podpowiadamy, jak krok po kroku włączyć dziecko w świąteczne przygotowania, ucząc go odpowiedzialności i rozwijając kreatywność.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

02.12.2024
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

25.11.2024
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.