Data publikacji:

Obniżenie brzucha w ciąży. Ile przed porodem opada brzuch?

Gdy brzuch przyszłej mamy zaczyna się obniżać, oznacza to, że dziecko wkrótce przyjdzie na świat. To zwiastun zbliżającego się porodu, dlatego ważne jest, by ciężarna go nie przeoczyła. Ile przed porodem opada brzuch i jakie dolegliwości mogą temu towarzyszyć? Podpowiadamy!
Ile przed porodem opada brzuch

Opadanie brzucha w ciąży – przyczyny

Obniżający się brzuch w ciąży ma związek ze zmianą pozycji dziecka, do której dochodzi na kilka tygodni przed porodem. Maluch ustawia się główką w dół, przygotowując się w ten sposób do przyjścia na świat. Zmiana środka ciężkości powoduje, że brzuch kobiety w ciąży staje się opadający.
Opadający brzuch przed porodem trudno przeoczyć – zmiany widoczne są gołym okiem. Kobieta odczuwa, że dziecko zmieniło swoje położenie, także poprzez specyficzne dolegliwości. Maluch kierujący się ku dołowi może bardziej niż zwykle uciskać pęcherz moczowy, powodując wzmożoną potrzebę odwiedzania toalety. Ponadto, zmiana pozycji dziecka może przyczyniać się do uczucia delikatnego kłucia w pochwie czy bólu bioder.
Obniżenie brzucha w ciąży powoduje także, że dziecko przestaje napierać na przeponę, a dzięki temu mama może znacznie łatwiej oddychać. Pod koniec ciąży zazwyczaj mijają uporczywe zadyszki i problemy ze swobodnym nabieraniem powietrza.

Ile przed porodem opada brzuch?

Brzuch przed porodem opada zwykle na 3-4 tygodnie przed terminem rozwiązania. Co ciekawe, niemal zawsze dotyczy to wyłącznie pierwszej ciąży. Co ciekawe, w każdej kolejnej czas obniżenia brzucha przed porodem przesuwa się – może nastąpić dopiero tydzień przed rozwiązaniem.

Inne objawy zbliżającego się porodu

Oczywiście obniżony brzuch to nie jedyny zwiastun nadchodzącego rozwiązania. Przyszła mama powinna zwrócić uwagę także na inne (często nieoczywiste) symptomy. W 9 miesiącu ciąży mogą powrócić znane z początku stanu odmiennego problemy trawienne – nudności, wymioty i biegunki. Przyszłe mamy skarżą się także na wzmożoną męczliwość, bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowym.

Dyskomfort przed porodem – jak sobie z nim radzić?

Jak wspomnieliśmy, obniżenie brzucha w ciąży może wiązać się z poczuciem dyskomfortu, spowodowanym coraz mocniejszym napieraniem dziecka na kanał rodny. Aby zminimalizować bóle w kręgosłupie i biodrach, mama spodziewająca się rozwiązania powinna jak najczęściej wybierać pozycję leżącą, która jest dla niej najwygodniejsza. Warto pamiętać, że długotrwałe siedzenie czy stanie może potęgować dolegliwości bólowe.
W trakcie snu warto sięgać po specjalną poduszkę ciążową w trakcie rogala, która pozwala na wygodne ułożenie dużego brzucha z jednoczesnym odciążeniem pleców. Ta poduszka przyda ci się również po narodzinach maluszka – możesz wykorzystać ją do karmienia czy zabawy.
Panie spodziewające się dziecka nie mogą korzystać z wielu środków przeciwbólowych. Zamiast tabletek, na obolałe biodra i plecy warto zastosować ćwiczenia i masaże. Ulgę może przynieść na przykład delikatne bujanie biodrami na boki przy lekko rozstawionych nogach. Warto posiłkować się również ciepłymi kąpielami.

Obniżenie brzucha w ciąży: podsumowanie

Wiesz już, ile przed porodem opada brzuch i co jest tego przyczyną. Jeśli spodziewasz się dziecka, bacznie obserwuj swoje ciało – zwłaszcza w okolicach 9. miesiąca. Obniżenie brzucha to sygnał, że torba do szpitala powinna być już spakowana, a przyszli rodzice gotowi na przyjęcie potomka na świat.
Zdjęcie: Envato Elements