Data publikacji:

Jak często karmić noworodka?

Niedawno urodziłaś i zastanawiasz się, jak często karmić noworodka? Wbrew pozorom sprawa nie jest oczywista – różni specjaliści wypowiadają się na ten temat w różny sposób. Przedstawimy ci obie opcje, potem pozostaje ci tylko zadecydować.

nowoorodek

Jak często karmić noworodka?

Czy wiesz, że istnieją dwie „szkoły” karmienia noworodka? Jedna z nich zakłada, że dziecko należy karmić tylko i wyłącznie na żądanie, więc budzenie go w tym celu jest absolutnie niewskazane. Drugie stanowisko głosi, że dziecko należy karmić co trzy godziny – jeśli maluszek prześpi wyznaczoną porę, trzeba go obudzić. Spójrzmy na wady i zalety obu opcji.

  • Karmienie na żądanie

    Mamom, które pytają, jak często karmić noworodka, aktualnie najczęściej odpowiada się: „na żądanie!”. Stanowisko to zakłada, że dziecko najlepiej wie, kiedy jest głodne i z całą pewnością nie „zapomni” poinformować o tym otoczenie. Specjaliści podkreślają również, że chociaż dzieci w pierwszych dniach życia rzeczywiście mogą tracić lekko na wadze, to nie na tyle, żeby groziło to ich zdrowiu lub życiu. Innymi słowy – należy ufać naturze.

    Wiele mam boi się, że karmienie na żądanie poskutkuje spadkiem wagi dziecka albo jego odwodnieniem, ponieważ dziecko ciągle będzie spało. W praktyce jednak o wiele częściej takie karmienie oznacza, że dziecko jest niemal ciągle przy piersi.

  • Karmienie według harmonogramu

    Drugie stanowisko głosi, że dziecko należy karmić według harmonogramu. Zakłada ono, że mały organizm jest bezbronny i trzeba mu nieco pomóc, skrupulatnie pilnując pór posiłków.

    Jeśli to podejście jest ci zdecydowanie bliższe, to musisz wiedzieć, że w ciągu doby powinnaś przystawiać dziecko do piersi od 8 do 12 razy, z czego przynajmniej dwa razy – w nocy. Jeśli karmisz maluszka butelką, to powinnaś podawać mu mleko nieco rzadziej (mleko modyfikowane jest wolniej trawione) – najlepiej według wytycznych na opakowaniu.

    Pamiętaj, że nie wszystkie decyzje musisz podejmować sama. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak często karmić noworodka i czy karmienie na żądanie jest dla niego bezpieczne, zapytaj lekarza pediatrę, co o tym sądzi. Możesz również mieszać te metody – np. ogólnie karmić maluszka, kiedy się tego domaga, ale wybudzać go w sytuacjach, gdy bardzo się roześpi (np. śpi już trzecią godzinę).

Jak wybudzać noworodka do jedzenia?

Twoje dziecko jest wyjątkowym śpiochem i postanowiłaś go wybudzać, ale nie wiesz jak? Oto kilka wskazówek:

  • wyjmij maluszka i zacznij go delikatnie dotykać – przesuwaj palcem lub dłonią po jego policzku, po główce i rączkach; w wielu przypadkach to wystarczy, aby dziecko się obudziło,
  • jeśli dziecko wciąż mocno śpi, pomocne może być położenie go na pleckach i zmienienie mu pieluszki,
  • jeżeli jest ciemno, włącz lampkę; pamiętaj jednak, żeby zbyt intensywne światło może być dla dziecka bardzo nieprzyjemne.

Uwaga! Pamiętaj, że jeżeli dziecko ma zacząć energicznie jeść (najlepiej byłoby, gdyby opróżniło obie piersi), to musi zostać całkowicie obudzone. Przyłożenie piersi do ust lekko przebudzonego maluszka może poskutkować jedynie tym, że dziecko po chwili… zaśnie ponownie.

Kiedy wydłużają się przerwy między karmieniami?

Jeśli twój maluszek spędza przy twojej piersi niemal całą dobę, z pewnością zaczynasz zastanawiać się nad tym, kiedy wydłużają się przerwy między karmieniami. Dobra wiadomość jest taka, że dzieje się to naprawdę szybko – według niektórych źródeł już nawet po sześciu tygodniach. Dziecku w tym wieku powinno wystarczyć już około 8 karmień.

Warto zauważyć, że im starsze dziecko, tym większa jest jego aktywność. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że za każdym razem, kiedy niemowlę otworzy oczka, należy go natychmiast nakarmić.

Aktywne ssanie – karmienie piersią

Wiele matek zastanawia się, dlaczego ich dziecko najchętniej spędzałoby przy piersi niemal 24 godziny na dobę. Przyczyną może być mało aktywne ssanie – dziecko trochę wypija, a potem zasypia. W efekcie tak naprawdę nigdy się do końca nie dojada, a jedynie „podjada”.

Oczywiście wobec powyższego pojawia się pytanie – co robić, jeśli dziecko zasypia w czasie karmienia? W takich sytuacjach pomocne może być stosowanie się do następujących wskazówek:

  • nie przykładaj do piersi dziecka, gdy nie jest ono do końca rozbudzone,
  • kiedy widzisz, że dziecko zaczyna przysypiać, zmień pozycję karmienia; pamiętaj jednak, aby nie przykładać dziecka do drugiej piersi, dopóki nie opróżni pierwszej,
  • kiedy maluszek zasypia, przejedź palcem obok jego ust albo w okolicach rynienki wargowej; taki prosty ruch natychmiast pobudzi dziecko do ssania,
  • zdejmij z dziecka kocyk – pamiętaj, że kiedy jest mu bardzo ciepło, łatwiej jest mu zasnąć.

Aktywne ssanie a prawidłowa pozycja dziecka przy piersi

Jeśli zastanawiasz się, jak często karmić noworodka, ponieważ niemal ciągle chce ono być przy twojej piersi, to zastanów się, czy aby na pewno dziecko jest dobrze do tej piersi przykładane. W trakcie prawidłowego karmienia mama siedzi wygodnie, a dziecko jest zwrócone brzuszkiem w jej kierunku. Głowa, bark i biodro maluszka znajdują się w jednej linii. W trakcie ssania dziecko powinno trzymać w ustach nie tylko samą brodawkę, ale również sporą część jej otoczki. Aktywne ssanie powinno trwać do 15 minut – w jego czasie powinnaś wyraźnie słyszeć odgłos przełykania mleka. Pamiętaj również, że dziecko powinno najpierw opróżnić jedną pierś (co średnio zajmuje około 10 minut), a dopiero potem „zabrać” się za drugą.

Autor: Robert Wojtaś