Data publikacji:

Jak zakraplać oczy dziecku?

Zakraplanie oczu to jeden z tych zabiegów, których nasze pociechy nie lubią najbardziej. Choć jest całkowicie bezbolesne, wiąże się z intuicyjnym strachem, który stanowi przeszkodę do wprowadzenia kropli do oczu. Podpowiadamy, jak zakrapiać oczy dziecku bez lęku i niepotrzebnych nerwów. To proste!
jak zakraplać oczy dziecku

Jak zakraplać dziecku oczy? Wskazania do zakraplania oczu

Rodzice małych dzieci często mają obawy przed przeprowadzaniem zabiegów, które mogą sprawić maluszkowi dyskomfort. To zupełnie naturalne – troskliwi opiekunowie nie chcą przecież, by ich pociechy czuły się zaniepokojone. Niestety, czasem dla dobra dziecka należy wykonać czynności, które nie do końca mu odpowiadają – a jedną z nich jest zakraplanie oczu.
Na szczęście, stosowanie kropli do oczu w przypadku małych dzieci nie jest częstą koniecznością. Jest potrzebne tylko wtedy, gdy maluszek boryka się z infekcją oczu (np. zapaleniem spojówek). O wiele częstszą sytuacją jest ta, w której kropli do oczu potrzebuje starsze dziecko, którego wzrok jest zmęczony przez światło komputera czy telewizora. Czasem dzieci potrzebują kropli do oczu przed badaniem okulistycznym.

Jak zakraplać oczy dziecku kroplami?

Jeśli twoje dziecko musi zastosować krople do oczu, zacznij od oswajania go z tym w istocie prostym zabiegiem. Wyjaśnij, że z całą pewnością nie będzie on bolesny i potrwa zaledwie krótką chwilę. Jeśli maluch wciąż pozostaje nieufny, możesz mu zademonstrować, jak używasz kropli do oczu na sobie. Dzięki temu dziecko nabierze zaufania, że zabieg jest bezbolesny i szybki.
Jak zakraplać oczy małemu dziecku? Możesz wypróbować jeden z poniższych sposobów:
  • Poproś dziecko, by położyło się na płasko, na przykład na kanapie. Lekko odciągnij dolną powiekę za pomocą palca, a następnie zaaplikuj krople do oczu. Później dziecko powinno szybko mrugać, by rozprowadzić preparat po oku.
  • Jeśli dziecko bardzo boi się kropienia oczu, nie odciągaj jego powieki, a zaaplikuj krople do kącików oka. Szybkie mruganie pomoże im rozprzestrzenić się na powierzchni gałki ocznej.
  • U dzieci, które naprawdę bardzo źle znoszą kropienie oczu, krople można zaaplikować na zamknięte powieki. Po ich otwarciu preparat sam przedostanie się do oka.
  • Jakie krople do oczu dla dziecka wybrać?

    Jeśli twoje dziecko musi stosować krople do oczu, najlepiej zdecyduj się na preparat w postaci tzw. sztucznych łez. Tego typu krople do oczu mają skład zbliżony do ludzkich łez, dzięki czemu działają bardzo delikatnie. Dziecko może stosować je nawet wielokrotnie w ciągu dnia.

    Jak zakraplać oczy dziecku atropiną?

    Czasem kropienie oczu jest konieczne do tego, by przeprowadzić badanie okulistyczne. Przykładem jest badanie poprzedzone stosowaniem kropli z atropiną, która rozszerza źrenicę, ułatwiając badanie dna oka. Zwykle badanie to wykonuje się u dzieci co najmniej kilkuletnich, u których zachodzi podejrzenie „zamaskowanej” wady wzroku.
    Kropli z atropiną powinna używać na dziecku wyłącznie pielęgniarka lub okulista bezpośrednio przed badaniem wzroku. W odróżnieniu od nawilżających kropli do oczu, atropina wywołuje pieczenie, a nawet czasowe pogorszenie jakości widzenia. Ważne jest, by specjalista wykonał kropienie oczu sprawnie i szybko.

    Jak zakraplać oczy dziecku? Podsumowanie

    Choć zakraplanie oczu nie należy do zabiegów lubianych przez dzieci, można wykonać je sprawnie i szybko. Wykorzystaj jeden z zaproponowanych przez nas sposobów – na pewno uda ci się przekonać swoją pociechę, że krople do oczu nie są żadnym powodem do strachu!
    Zdjęcie: Envato Elements