Krostki na pupie noworodka lub niemowlaka – kiedy szukać pomocy lekarskiej?
Niestety czasem dzieje się tak, że
krostki na pupie oraz pozostałe objawy pieluszkowego zapalenia skóry nasilają się, co wiąże się z cierpieniem samego zainteresowanego. W takich sytuacjach – gdy obszar występowania zmian szybko się powiększa albo gdy pojawiają się wykwity lub nadżerki, należy bezzwłocznie udać się do pediatry albo dermatologa.
Leczenie domowymi sposobami nie jest już dobrym pomysłem, ponieważ istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo, że zmiany mają już charakter bakteryjny lub grzybiczy. Innymi słowy – maluszek potrzebuje specjalistycznych leków.
Krostki na pupie u dziecka, które nie nosi pieluch – przyczyny
Jakie mogą być przyczyny występowania krostek u dziecka, które z racji wieku nie nosi już pieluszek? Istnieje aż kilka możliwości. Pierwsza przyczyna to najzwyklejsza alergia – np. na nowy proszek do prania czy płyn do płukania tkanin.
Druga możliwość to reakcja skóry na ciągły kontakt z syntetycznymi tkaninami – innymi słowy winna jest bielizna z poliestru albo z dodatkiem poliestru.
Trzeci powód to zmiany chorobowe.
Krostki na pupie u dziecka mogą wynikać np. z atopowego zapalenia skóry (choć to rzadko spotykana lokalizacja zmian), świerzbu czy choroby Schönleina-Henocha. Ostatnia z wymienionych dotyka głównie dzieci między drugim a dziesiątym rokiem życia. Nieznane są jej przyczyny, ale wiadomo, że najczęściej występuje ona po przebytej przez dziecko innej infekcji (np. po ospie czy zapaleniu oskrzeli).
Schorzenie to objawia się między innymi krostkami na pupie, nogach i stopach, większość dzieci skarży się również na ból. Chorobę leczy się objawowo.
Jak usunąć krostki na pupie kilkulatka? Domowe sposoby
Krostki na pupie u kilkulatka można spróbować usunąć domowymi sposobami. Będzie to przede wszystkim:
- zmiana detergentu używanego do prania bądź płukania odzieży (zwłaszcza jeżeli w tygodniach poprzedzających wystąpienie wysypki u dziecka doszło do zmiany tego produktu),
- smarowanie zmian wysuszającą maścią z zawartością cynku,
- wymiana bielizny z poliestrem na tę ze 100% bawełny (należy to zrobić niezależnie od przyczyn wystąpienia dolegliwości),
- dosypywanie mąki ziemniaczanej do kąpieli dziecka; krochmal złagodzi świąd i przyspieszy gojenie się skóry.
Krostki na pupie u dziecka – kiedy do lekarza?
Nie zawsze na
krostki na pupie sprawdzą się domowe sposoby. Jeśli zauważasz, że zmiany skórne szybko zajmują coraz większe powierzchnie skóry i że wdaje się stan zapalny, udaj się do lekarza dermatologa. Do specjalisty należy udać się również w sytuacji, gdy u dziecka występują dodatkowe objawy, takie jak gorączka, ogólne złe samopoczucie czy biegunka.