Data publikacji:

Miesiączka a karmienie piersią

Kiedy okres po karmieniu piersią się normalizuje? Czy można miesiączkować podczas karmienia piersią? Sprawdź, co musisz wiedzieć o miesiączkowaniu w przypadku karmienia piersią. Dowiedz się, kiedy miesiączka wraca po porodzie.
miesiączka a karmienie piersią

Jak długo można karmić piersią?

Na to pytanie bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dzieci do 6. miesiąca życia wyłącznie piersią. Oczywiście, możesz też karmić starsze dziecko piersią lub odciąganym mlekiem z butelki, ale mleko matki może być używane tylko i wyłącznie w celach uzupełniających normalną dietę dziecka, nie powinno stanowić jej podstawy.
Warto jednak zaznaczyć, że jeśli nie chcesz lub nie możesz karmić piersią, to nie musisz tego robić. Możesz w takiej sytuacji skorzystać z preparatów mlekozastępczych lub z banku mleka.
Trudno jest powiedzieć, kiedy dokładnie powinnaś przestać karmić dziecko swoim mlekiem. Tę kwestię warto poruszyć z pediatrą dziecka, doradcą laktacyjnym lub swoim lekarzem rodzinnym, szczególnie jeśli masz zapalenie gruczołu mlekowego, bolą cię brodawki, dziecko przestaje przybierać na wadze lub po prostu nie chcesz już karmić piersią, ale zastanawiasz się, czy będzie to dobre dla twojego maleństwa.

Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy się pojawia, jeśli karmisz piersią?

Miesiączka najprawdopodobniej się nie pojawi od razu po porodzie, jeśli karmisz piersią. Odpowiadają za to oczywiście hormony. Podczas laktacji produkowana jest prolaktyna, która hamuje owulację, a tym samym – miesiączkę. 
Niektóre kobiety zaczynają jednak miesiączkować zaraz po połogu, niezależnie od tego, czy karmią piersią, czy nie. To bardzo indywidualna sprawa i wszystko zależy tak naprawdę od twojego organizmu. Owulacja pojawi się tak szybko, jak szybko twój organizm uzna, że jest gotowy zarówno na wykarmienie dziecka za pomocą piersi, jak i drugiego poprzez macicę.

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka w przypadku karmienia butelką?

Stężenie prolaktyny spada, jeśli nie karmisz piersią i nie odciągasz regularnie mleka. Kobiety rezygnujące z karmienia piersią najczęściej dostają pierwszą miesiączkę po porodzie znacznie szybciej. Czas, w którym pojawia się krwawienie, oscyluje między 4. a 8. tygodniem po porodzie. Oznacza to, że teoretycznie jesteś w stanie ponownie zajść w ciążę zaraz po urodzeniu dziecka.
Oczywiście ze względów medycznych lekarze zalecają stosowanie antykoncepcji po porodzie, ponieważ ciało nie jest jeszcze gotowe na kolejną ciążę. Priorytetem jest regeneracja i przygotowanie ciała na kolejne ciąże w przyszłości.

Miesiączka po porodzie – czy jest regularna?

Pierwsze okresy po porodzie bywają nieregularne i nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Wszystko normalizuje się zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych cyklów. Co ciekawe, miesiączka po porodzie może być zupełnie inna niż ta sprzed porodu. Jej obfitość może się zmienić, długość trwania i objawy towarzyszące mogą też być zupełnie inne.
Nieregularne miesiączki mogą być także rozregulowane przez niedobory ważnych związków, np. żelaza. Dlatego suplementacja i zbilansowana dieta są w tym okresie szczególnie ważne.
Także przemęczenie i stres towarzyszące opiece nad dzieckiem mogą sprzyjać nieregularności miesiączek. Kobiecie w tym czasie potrzebne jest wsparcie najbliższych i możliwość relaksu – wtedy organizm szybciej zregeneruje się po ciąży i porodzie.  

Czy można zajść w ciążę, karmiąc piersią?

Tak! Co więcej, jest to dość popularne zjawisko, dlatego jeśli nie planujesz drugiego dziecka musisz koniecznie porozmawiać ze swoim lekarzem o ewentualnej antykoncepcji. Możesz stosować zarówno antykoncepcję mechaniczną (prezerwatywy), jak i hormonalną (tabletki, krążki, implanty czy zastrzyki hormonalne). Decyzję o wyborze rodzaju antykoncepcji podejmiesz wspólnie ze swoim ginekologiem.

Druga ciąża a karmienie piersią

Możesz zajść w drugą ciążę, jeśli karmisz piersią, ale zazwyczaj nie od razu. To kwestia indywidualna. Natura wymyśliła to sobie w ten sposób, że jeśli karmisz dziecko wyłącznie swoim mlekiem, najprawdopodobniej nie zajdziesz w ciążę. Stężenie prolaktyny w twoim organizmie jest wówczas na tyle wysokie, że nie dojdzie do krwawienia.
Brak miesiączki jest regulowany hormonalnie. Bliskość z dzieckiem wzmaga produkcję prolaktyny, co bezpośrednio wpływa na brak okresu. 
Prawdopodobieństwo, że owulacja wróci w ciągu 10 tygodni od porodu jest bardzo mała, jeśli przystawiasz maluszka do piersi kilka do kilkunastu razy w ciągu doby. 

Miesiączka po zakończeniu karmienia piersią

Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj w ciągu kilku tygodni po odstawieniu dziecka od piersi, ale są też kobiety, które mogą dostać pierwszy okres po porodzie już kilka dni po odstawieniu dziecka od piersi. To wszystko zależy od tego, jak przebiega wyciszenie laktacji. Kobiety, które mają dużo pokarmu mogą dostać miesiączkę później, ponieważ potrzebują więcej czasu na wyrównanie gospodarki hormonalnej. 

Nieregularny okres po porodzie, gdy nie karmi się piersią

Wiele kobiet boryka się z nieregularnymi okresami po porodzie. Nie ma w tym nic dziwnego. Organizm potrzebuje czasu, by wyregulować hormony. Jeśli miesiączka wciąż jest nieregularna 3–6 miesięcy po porodzie, warto udać się w tej sprawie do ginekologa i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Pamiętaj, że okres u zdrowej kobiety przeważnie trwa od 21 do 35 dni. Jeśli twój cykl menstruacyjny trwa krócej niż 21 dni lub dłużej niż 35 dni, warto skonsultować to z lekarzem.
Zdjęcie: Envato Elements