Oznaki głodu u noworodka i niemowlaka

Kiedy jesteś głodna, burczy Ci w brzuchu. Wiesz wtedy, że czas coś przekąsić. A co z noworodkiem lub małym niemowlęciem? Przecież nie powie, że chce jeść, nie wstanie i nie pójdzie samo do lodówki. Nie musisz nasłuchiwać, czy z małego brzuszka da się słyszeć jak „kiszki marsza grają”. Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować maluszka i nauczysz się rozpoznawać jego oznaki głodu. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę.

 

oznaki głodu u noworodka

 

Naukowcy twierdzą, że zanim rodzice nauczą się rozróżniać poszczególne sygnały jakie wysyła im płaczące dziecko, mijają około 2 tygodnie. Bo przecież płacz nie oznacza wyłącznie głodu. A głodu dziecko nie sygnalizuje wyłącznie płaczem.

 

Język noworodka i niemowlaka

Jak nowonarodzone dziecko kontaktuje się ze światem zewnętrznym? Płaczem, minami, gestami. Rodzice wiedzą, że płacz nie jest jeden, spokojnie można wyróżnić kilka jego wariantów, od cichego kwilenia, po histeryczny krzyk i każdy z nich oznacza coś innego.

Twarz maluszka jest na początku najważniejszym nośnikiem jego emocji. Dziecko odwraca główkę, gdy potrzebuje przerwać kontakt wzrokowy, czy traci zainteresowanie, uśmiecha się, gdy jest zadowolone (choć należy pamiętać, że świadomy uśmiech zaczyna się pojawiać około 6 tygodnia życia), zaciska powieki kiedy czuje dyskomfort, krzywi się, gdy coś mu nie smakuje (na przykład odbije mu się i poczuje w buzi smak treści żołądkowej).

Ale nie tylko twarz „mówi”, robi to całe ciało dziecka. Maluch stopniowo opanowuje umiejętność wyginania ciała, gdy odczuwa dyskomfort, pręży się, na przykład ze zdenerwowania przy karmieniu (choćby, gdy nieumiejętnie chwycona brodawka wypada z buzi). Dziecko pociera oczy, gdy jest zmęczone, „szuka” ustami, gdy coś lub ktoś dotknie jego policzek.

Obserwując swoje dziecko, być może dostrzeżesz o wiele więcej.

 

 

Skąd wiadomo, że dziecko jest głodne?

Nie tylko za pomocą płaczu maleństwo może Ci sygnalizować, że jest głodne. Obserwuj maluszka i poszukaj u niego oznak pustego brzuszka, na przykład:

  • rozglądanie się szeroko otwartymi oczami, jakby maleństwo się rozglądało,
  • nawet lekkie muśniecie policzka powoduje aktywne poszukiwanie piersi,
  • dziecko może szybciej ruszać rączkami, otwierać i zaciskać piąstki, wiercić się i sprawiać wrażenie coraz mniej spokojnego,
  • może postękiwać i mruczeć, a także mlaskać, cmokać i układać usta jakby do ssania,
  • brzdąc próbuje ssać wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ust – palce, całe rączki, róg kocyka, czy ubranka,
  • języczek malucha wysuwa się z buzi i się do niej chowa.

Staraj się wyłapać te pierwsze sygnały i nakarmić dziecko zanim jeszcze zacznie płakać. Zwłaszcza, że płaczące niemowlę powinno się uspokoić przed karmieniem, inaczej ssanie będzie nieefektywne, dziecko może się jeszcze bardziej denerwować, a nieprawidłowe ułożenie języka związane z płaczem, może sprzyjać powstawaniu gazów i bólu brzuszka.

Z początku, wszystko może się wydawać nowe i trudne. Ale zobaczysz, to minie! Po jakimś czasie, będziesz w stanie bezbłędnie rozpoznać co „mówi” do Ciebie Twoje dziecko, kiedy sygnalizuje zmęczenie, a kiedy na przykład głód. Uważna obserwacja w połączeniu z instynktem macierzyńskim są w stanie zdziałać cuda. Powodzenia!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 19, 2018
Dzięki, tak się zastanawiałam czy go nie pić profilaktycznie, żeby nie doprowadzić do kryzysu, ale sporo tak szybko działa, to nie wiem czy jest sens? To prawda, że poprawa jest już po 2-3 dniach? Tak czytałam w necie.
Ocena:
Lipiec 17, 2018
Prolaktan wystarczy pić tylko jak czujecie, że zbliża się susza w piersiach, że dziecko coraz częściej chce jeść, bardziej marudzi i ogólnie widać, że jest głodne.
Ocena:
Czerwiec 22, 2018
Dziewczyny, a Wy go pijecie cały czas czy tylko jak macie kryzys laktacyjny?
Ocena:
Czerwiec 21, 2018
To bardzo dobry środek, sama go stosowałam, niestety dopiero przy czwartym dziecku i mam porównanie, gdybym wiedziała o jego istnieniu dużo łatwiej byłoby mi przeżyć kryzysy laktacyjne.
Ocena:
Czerwiec 17, 2018
wrona, chyba w kazdej aptece kupisz ;) kosztuje około 20 zł i tam masz 14 saszetek, jedną dziennie sie pije.
Ocena:
Czerwiec 16, 2018
Widzę, że polecacie Prolaktan... a powiedzcie, gdzie to dostanę? Jaka cena? Na długo starczy?
Ocena:
Maj 26, 2018
Moja mała chyba nigdy nie płakała za pokarmem (no poza chwilami kryzysu laktacyjnego, ale na to pomógł mi niżej wspomniany Prolaktan), karmiłam ją regularnie i jej kwilenie na ogół oznaczało, że chciała na ręce. Dzieci pragną bliskości matki, nie trzeba tego interpretować cały czas jako głód. Niemniej ciekawy artykuł.
Ocena:
Maj 21, 2018
Moje płakały i szukały piersi, po prostu. Kwestia kilku dni "poznania się" z dzieckiem i wszystko stanie się jasne :) Sasza, ja też piję prolaktan :) położna mi go poleciła na problemy z laktacją, tak mi fajnie ją rozkręcił, że w ogóle już nie dokarmiam.
Ocena:
Maj 21, 2018
Mi się wydaje, że matka to jakoś intuicyjnie ogarnia takie tematy. Dziecko płacze, niby płacz nie wiele się różni a ja jakoś czułam, że teraz chodzi o jedzenie, teraz o mokrą pieluszkę, teraz chce spać. Niestety u mnie do momentu kiedy nie przetestowałam prolaktanu dziecko płakało z głodu.
Ocena:
Marzec 16, 2018
Każda mama z czasem uczy się rozpoznawać o co chodzi jej dziecku. Tak więc nie przejmować się dziewczyny, umiejętność rozpoznawania niuansów w płaczu maluchów przyjdzie z czasem :) A artykuł bardzo pomocny!
Ocena:
Wrzesień 14, 2017
Super artykul
Ocena:
Sierpień 21, 2017
jak widzę, muszę baczniej obserwować Anielkę, dotąd jak płakała to zawsze myślałam że głodna :(
Ocena:
Sierpień 17, 2017
bardzo przydatny artykuł!