Oznaki głodu u noworodka i niemowlaka

Kiedy jesteś głodna, burczy Ci w brzuchu. Wiesz wtedy, że czas coś przekąsić. A co z noworodkiem lub małym niemowlęciem? Przecież nie powie, że chce jeść, nie wstanie i nie pójdzie samo do lodówki. Nie musisz nasłuchiwać, czy z małego brzuszka da się słyszeć jak „kiszki marsza grają”. Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować maluszka i nauczysz się rozpoznawać jego oznaki głodu. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę.

 

oznaki głodu u noworodka

 

Naukowcy twierdzą, że zanim rodzice nauczą się rozróżniać poszczególne sygnały jakie wysyła im płaczące dziecko, mijają około 2 tygodnie. Bo przecież płacz nie oznacza wyłącznie głodu. A głodu dziecko nie sygnalizuje wyłącznie płaczem.

 

Język noworodka i niemowlaka

Jak nowonarodzone dziecko kontaktuje się ze światem zewnętrznym? Płaczem, minami, gestami. Rodzice wiedzą, że płacz nie jest jeden, spokojnie można wyróżnić kilka jego wariantów, od cichego kwilenia, po histeryczny krzyk i każdy z nich oznacza coś innego.

Twarz maluszka jest na początku najważniejszym nośnikiem jego emocji. Dziecko odwraca główkę, gdy potrzebuje przerwać kontakt wzrokowy, czy traci zainteresowanie, uśmiecha się, gdy jest zadowolone (choć należy pamiętać, że świadomy uśmiech zaczyna się pojawiać około 6 tygodnia życia), zaciska powieki kiedy czuje dyskomfort, krzywi się, gdy coś mu nie smakuje (na przykład odbije mu się i poczuje w buzi smak treści żołądkowej).

Ale nie tylko twarz „mówi”, robi to całe ciało dziecka. Maluch stopniowo opanowuje umiejętność wyginania ciała, gdy odczuwa dyskomfort, pręży się, na przykład ze zdenerwowania przy karmieniu (choćby, gdy nieumiejętnie chwycona brodawka wypada z buzi). Dziecko pociera oczy, gdy jest zmęczone, „szuka” ustami, gdy coś lub ktoś dotknie jego policzek.

Obserwując swoje dziecko, być może dostrzeżesz o wiele więcej.

 

 

Skąd wiadomo, że dziecko jest głodne?

Nie tylko za pomocą płaczu maleństwo może Ci sygnalizować, że jest głodne. Obserwuj maluszka i poszukaj u niego oznak pustego brzuszka, na przykład:

  • rozglądanie się szeroko otwartymi oczami, jakby maleństwo się rozglądało,
  • nawet lekkie muśniecie policzka powoduje aktywne poszukiwanie piersi,
  • dziecko może szybciej ruszać rączkami, otwierać i zaciskać piąstki, wiercić się i sprawiać wrażenie coraz mniej spokojnego,
  • może postękiwać i mruczeć, a także mlaskać, cmokać i układać usta jakby do ssania,
  • brzdąc próbuje ssać wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ust – palce, całe rączki, róg kocyka, czy ubranka,
  • języczek malucha wysuwa się z buzi i się do niej chowa.

Staraj się wyłapać te pierwsze sygnały i nakarmić dziecko zanim jeszcze zacznie płakać. Zwłaszcza, że płaczące niemowlę powinno się uspokoić przed karmieniem, inaczej ssanie będzie nieefektywne, dziecko może się jeszcze bardziej denerwować, a nieprawidłowe ułożenie języka związane z płaczem, może sprzyjać powstawaniu gazów i bólu brzuszka.

Z początku, wszystko może się wydawać nowe i trudne. Ale zobaczysz, to minie! Po jakimś czasie, będziesz w stanie bezbłędnie rozpoznać co „mówi” do Ciebie Twoje dziecko, kiedy sygnalizuje zmęczenie, a kiedy na przykład głód. Uważna obserwacja w połączeniu z instynktem macierzyńskim są w stanie zdziałać cuda. Powodzenia!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 14, 2017
Super artykul
Ocena:
Sierpień 21, 2017
jak widzę, muszę baczniej obserwować Anielkę, dotąd jak płakała to zawsze myślałam że głodna :(
Ocena:
Sierpień 17, 2017
bardzo przydatny artykuł!