Proszek do prania dla niemowlaka

Ubranka niemowląt nie mogą być prane w tym samym proszku, co ubrania reszty rodziny, gdyż może to podrażnić skórę dziecka lub wywołać alergię. Powinno się stosować wyłącznie specjalny proszek do prania lub płatki mydlane przeznaczone do prania ubranek i pieluszek dziecięcych.

 

wyprawka dla dziecka - proszek do prania dla dzieci

 

Jak długo należy korzystać z proszku dla dzieci

Minimalny okres przez jaki powinno się prać ubranka dziecięce w proszku przeznaczonym dla dzieci to 3 lata. Należy być bardzo ostrożnym przed przejściem na zwykłe środki piorące, gdyż wrażliwa skóra dziecka łatwo przyswaja szkodliwe substancje zawarte w tradycyjnych detergentach. W konsekwencji mogą wystąpić uczulenia lub podrażnienia, których wyleczenie jest trudne i kosztowne.

Specjalny proszek dla dzieci nie zawiera żadnych szkodliwych składników, takich jak fosforany (związki chemiczne, pochodne kwasu fosforowego), wybielacze, kolorowe granulki czy środki zapachowe.

 

Płatki mydlane

Zamienne z proszkiem mogą być delikatne płatki mydlane, wykorzystywane zwykle do prania ręcznego, ale również w pralkach wirnikowych i automatycznych w pełnym zakresie temperatur. Nie zawierają one detergentów, enzymów, barwników i kompozycji zapachowych. Nie podrażniają wrażliwej skóry niemowląt i dzieci.

 

Szare mydło

Jest to mydło potasowe, które nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych – jest naturalne i nie uczula, za to działa przeciwbakteryjnie.  Zwykłe, białe mydła są sodowe, a w swoim składzie zawierają wiele związków chemicznych, które mogą powodować alergie. Szare mydło nadaje się do prania dziecięcych ubranek, jest tanie i skuteczne. O jego efektywności i łagodności świadczyć może również fakt zalecania go przez położne w przypadku gojenia się rany poporodowej oraz odkażania kikuta pępowiny u noworodka.

Innowacyjnym sposobem na pranie, bardzo popularnym wśród eko mam, jest stosowanie naturalnych orzechów piorących. Takie orzechy są naturalnie zbierane i suszone, a zawarta w nich substancja piorąca jest bezpieczna dla delikatnej i alergicznej skóry.

Lekarze sugerują, by ubrania dzieci prać w bezpieczniejszych preparatach aż do końca wieku przedszkolnego. U kilkulatka skóra jest już na tyle odporna na zewnętrzne czynniki osłabiające odporność, że nie powinna reagować alergicznie. Jednak w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian skórnych zaleca się powrót do proszków przeznaczonych dla niemowląt.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © geforzo

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Grudzień 25, 2014
Mam wrażenie że pisząc ten art. nie prała Pani w tych płatkach mydlanych i nie ma Pani uczulenia na detergenty Producenci nie podają nigdzie składu mydła. Dałam się oszukać już kilka razy np. Biały jeleń - kłamstwo że hipoalergiczny, BEBI - jedno draństwo składu brak.Hasło hipoalergiczny jest wyjątkowym nadużyciem