Data publikacji:

Chodzik – pomaga czy przeszkadza?

Autor: Agnieszka Kalicka

Większość dziecięcych chodzików składa się z podstawy wyposażonej w kółka, na której umieszczona jest rama podtrzymująca siedzisko ze specjalnymi otworami na nogi dziecka. Do tego, zwykle wyposażone są one w plastikową „tacę” i często różne dodatki – kolorowe, grzechoczące, grające, czy inne ruchome elementy. Taka „instalacja” miała wspomagać naukę chodzenia u dzieci, które jeszcze tej umiejętności nie posiadły, a przy tym zabezpieczać malucha przed upadkami. Czy rzeczywiście tak jest?

 

chodzik, chodzenie dziecka, raczkowanie, pierwsze kroki


Kiedy nasze maleństwo raczkuje i powoli zaczyna podrywać się do chodzenia, do głowy często przychodzi nam pomysł kupienia chodzika, żeby mu pomóc w tym procesie. A przecież chodziki wzbudzają wiele kontrowersji - wśród rodziców mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Lekarze jednak nie mają wątpliwości - to urządzenie nie tylko w żadnym stopniu nie pomaga maluchowi, ale także może być bardzo szkodliwe dla jego rozwoju. Jeżeli zależy nam, by mieć zdrowe dziecko – zrezygnujmy z chodzika.

 

Nieprawidłowa postawa

Dziecko chodzące w chodziku zamiast stawać na stopach, odpycha się palcami od podłoża - jest to nieprawidłowy wzorzec postawy i ruchu. Nie dość, że maluch wyrabia sobie złe nawyki dotyczące dolnych partii nóg, nadwyręża stopy - w ten sposób może dodatkowo prowadzić do mniej lub bardziej poważnych zwyrodnień w przyszłość - problemy mogą dotyczyć m.in. łuku poprzecznego i podłużnego stopy.

 

Złe położenie bioder

Podczas poruszania się w chodziku większość ciężaru ciała skupia się na biodrach - nie jest to sytuacja normalna z fizjologicznego punktu widzenia. Nienaturalne obciążenie może prowadzić do różnych schorzeń. Poza tym dziecko jest najczęściej pochylone do przodu, co też nie ma miejsca podczas prawidłowego chodzenia.

 

 

Zła percepcja przestrzeni

Raczkując dziecko poznaje otoczenie, musi omijać leżące na drodze przedmioty, uczy się oceniać odległość. Podczas siedzenia w chodziku percepcja jest zaburzona - dziecko nie musi zwracać uwagi na przeszkody ani radzić sobie z koordynacją ruchów. Nauka chodzenia musi odbywać się stopniowo - krok po kroku, tylko wtedy dziecko ma szansę prawidłowo i bezpiecznie postawić pierwsze kroki. Chodzik daje złudną możliwość szybszego stanięcia na nogi, jednak nie ma nic wspólnego z wsparciem rozwoju dziecka.

 

Czy chodzik pomaga dziecku w rozwoju ruchowym?

Odpowiedź brzmi nie. Nic nie wskazuje na to, aby klasyczne chodziki w jakikolwiek sposób przyspieszały naukę chodzenia lub wspomagały rozwój umiejętności ruchowych. Tak naprawdę, badania wskazują, że używanie chodzika może nawet opóźniać osiąganie przez dziecko tzw. „kamieni milowych” (nowych, ważnych umiejętności) - takich jak raczkowanie, samodzielne wstawanie i samodzielne chodzenie (o kilka dni do 2-3 tygodni w porównaniu do rówieśników nie korzystającymi z chodzików). Zauważono nawet zależność pomiędzy takim opóźnieniem, a czasem spędzanym przez dziecko w chodziku. 

Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie przyczyn jest kilka:

  • dziecko mniej czasu spędza na podłodze samodzielnie eksperymentując (podnosząc się na kolana, podciągając na meblach, raczkując),
  • w chodziku ruchy, które dziecko może wykonywać, są bardziej jednostajne, trudniej o nowe doświadczenia,
  • chodzik ogranicza wzrokową kontrolę ruchów kończyn,
  • strategie ruchowe (wzorce ruchowe), które sprawdzają się w chodziku, nie mają prawa działać przy próbach samodzielnego chodzenia,
  • chodzik umożliwia przyjęcie postawy dwunożnej, pomimo tego, że układy mięśniowo-szkieletowy i nerwowy dziecka nie są jeszcze na to gotowe (może to sprzyjać powstawaniu nieprawidłowych wzorców ruchowych np. jak chodzenie na palcach, czy nieprawidłowa postawa). 

 

Czy chodzik zabezpiecza dziecko przed upadkiem?

Właściwie, pytanie powinno brzmieć: czy zabezpiecza dziecko przed urazem (bo przecież to nas tak naprawdę interesuje). Niestety nie, chodziki wręcz zwiększają to ryzyko. W związku z tym, od 2001 roku Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) odradza korzystanie z chodzików, natomiast w 2004 roku w Kanadzie zakazano ich sprzedaży. 
Co może się stać podczas korzystania z chodzika? Dziecko może upaść ze schodów (jest to jeden z najczęstszych problemów), czy poparzyć się lub zatruć (ponieważ dziecko sięga wyżej i może ściągnąć np. coś ze stołu). Większość wypadków ma miejsce w obecności rodziców, którzy jednak nie byli w stanie wystarczająco szybko zareagować. 

 

Co zamiast chodzika?

Lepszą alternatywą wydają się mini place zabaw typu „stationary activity centre”, które nie pozwalają dziecku się przemieszczać, i przez to zmniejszają ryzyko urazów. Jednak najlepsze dla dziecka będą po prostu zabawy na podłodze. Każde dziecko zdobywa nowe umiejętności w swoim własnym tempie i próby przyspieszania tego procesu nie wydają się przynosić jakichkolwiek korzyści, a czasami mogą wręcz zaszkodzić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego rozwoju dziecka, najlepiej po prostu skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym.  

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © NiDerLander


Autor

Agnieszka Kalicka

Jestem absolwentką kierunku lekarskiego. Studiowałam na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Interesuje mnie pediatria.

 

otulacz do fotelika na wiosnę

Stylowo i komfortowo: nowoczesne otulacze do fotelików, które sprawdzą się doskonale wiosną

2024-03-22
Wybór otulacza do fotelika na wiosnę to inwestycja w komfort malucha i spokój rodziców. Różnorodność dostępnych modeli pozwala dostosować wybór do indywidualnych preferencji, zapewniając zarówno ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak i dodatkowy element designu w codziennych spacerach.
Wyprawka do łóżeczka

Wyprawka do łóżeczka – co powinno się w niej znaleźć?

2024-02-28
Łóżeczko wraz z odpowiednim wyposażeniem to najistotniejsze elementy wyprawki noworodka. Przez pierwsze tygodnie maluch będzie przesypiał większość doby – zadaniem rodziców jest zapewnienie mu wygodnych i bezpiecznych warunków do wypoczynku. Podpowiadamy, co powinien zawierać dobrze skomponowany komplet do łóżeczka. Warto przygotować go jeszcze przed porodem.
inhalator dla dziecka

Jaki inhalator dla dzieci wybrać? Ranking polecanych produktów

2024-02-12
Inhalacja to terapia, która polega na podaniu substancji leczniczej bezpośrednio do dróg oddechowych, dzięki czemu leczenie zapalenia płuc, oskrzeli czy krtani jest szybkie i skuteczne. Aby zastosować tę terapię, niezbędny jest inhalator, zwany również nebulizatorem. Wybierając go, zwróć uwagę na jego rodzaj, głośność pracy czy czas trwania zabiegu. Możesz też sięgnąć po najbardziej polecany inhalator dla dzieci – ranking, który stworzyliśmy, pozwoli ci szybko wybrać idealny sprzęt. 
The baby sleeps in a stroller on the street

Śpiworek do gondoli zapewniający wyjątkowy komfort w chłodne dni

2023-10-03
Zima nie oznacza, że należy rezygnować ze spacerów z dzieckiem. Oczywiście, wyjątkiem są siarczyste mrozy, kiedy temperatura spada poniżej 10-15 stopni poniżej 0. W innych sytuacjach śmiało wychodź z maluszkiem na dwór, jednocześnie pamiętając o odpowiednich ubrankach i akcesoriach. W przypadku najmłodszych pociech strzałem w dziesiątkę jest śpiworek do gondoli na zimę. Jaki wybrać? Znamy odpowiedź.
wyprawka do żłobka

Wyprawka do żłobka – co powinno się w niej znaleźć?

2023-08-06
Pójście do żłobka to bardzo ważne wydarzenie – zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Zanim dziecko przestąpi mury placówki, musi być do tego odpowiednio przygotowane. Rolą rodzica jest skompletowanie dobrej wyprawki do żłobka. Co powinno się w niej znaleźć?
nosidełko kinderkraft

Nosidełko Kinderkraft: opinie. Które wybrać?

2023-07-28
Nosidełko Kinderkraft to popularny wybór wśród rodziców poszukujących wygodnego i ergonomicznego rozwiązania do noszenia swojego dziecka. W ofercie producenta znajdują się różne modele, które gwarantują funkcjonalność, wygodę i bezpieczeństwo. Poznaj bliżej trzy popularne modele: Nino, Huggy i Milo. Sprawdź, które nosidełko dla dziecka Kinderkraft będzie najbardziej odpowiadać twoim potrzebom.
poduszka motylek dla niemowlaka

Poduszka motylek dla niemowlaka: od kiedy? Czy warto i jaką wybrać?

2023-07-19
Poduszka motylek dla niemowlaka, zwana również poduszką antywstrząsową, to produkt, który zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy niemowlęcia w czasie jazdy w wózku lub foteliku. Miękkie „skrzydełka” chronią główkę przed opadaniem lub przekrzywianiem się na boki, o co łatwo podczas spaceru na nierównej drodze. Sprawdź, od kiedy można stosować taką poduszkę u niemowlęcia, ile ona kosztuje i jakie są opinie na jej temat.