Jazda samochodem w ciąży - czy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Współczesny świat wymaga korzystania z różnych środków lokomocji – w tym samochodu. Ciąża, o ile jest prawidłowa, w zasadzie nic w tej kwestii nie zmienia. Kobieta dotychczas dojeżdżająca do pracy samochodem nadal to robi, mama odwożąca dzieci do szkoły – podobnie. Jeśli ciężarna czuje się dobrze, nie ma przeciwwskazań do jazdy autem. Ważne jest jednak aby zadbała o bezpieczeństwo swoje i malucha.

 

Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

 

Pasy bezpieczeństwa a ciąża

Podstawowym problemem są pasy bezpieczeństwa w ciąży. I to czy je zapinać, czy nie. Często mówi się, że kobiety w ciąży nie powinny ich zapinać, gdyż uciskają brzuch, a tym samym maluszka w nim mieszkającego. Rzeczywiście może tak być, ale tylko wtedy, gdy są źle zapięte. Aby prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa zwracamy uwagę na to, aby górny pas znalazł się nad brzuszkiem i przechodził pomiędzy piersiami matki, natomiast dolny poniżej brzucha, na kości miednicowej. Obecnie w sprzedaży dostępne są specjalne adaptery ułatwiające odpowiednie założenie pasów (głównie tego dolnego) i uniemożliwiające zsunięcie się go podczas jazdy na rosnący brzuch.

Zapinać czy nie zapinać?

Polskie prawo o ruchu drogowym wprawdzie znosi obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez ciężarne, ale sam rozum podpowiada, że nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego?

  • Podczas testów w Volvo Cars stwierdzono, że ciężarna i jej nienarodzone dziecko są najlepiej chronieni podczas jazdy samochodem, gdy kobieta prawidłowo używa trzypunktowego pasa bezpieczeństwa.
  • W każdej chwili możliwa jest kolizja na drodze. Nawet jeśli prowadzący jest bardzo ostrożny nie zawsze tak samo ostrożni są inni użytkownicy dróg.
  • Podczas wypadku zapięte pasy mogą uratować zarówno mamę, jak i dziecko. Warto zwrócić uwagę, iż przy niezapiętych pasach nawet gwałtowne hamowanie może okazać się niebezpieczne dla dziecka, ponieważ mama „lecąc” do przodu, może je przygnieść swoim ciężarem. Zwłaszcza kiedy sama kieruje autem i przestrzeń między nią a kierownicą jest bardzo mała. W takiej sytuacji kierownica może po prostu wbić się w brzuch zagrażając zdrowiu i życiu zarówno jej, jak i dziecka.
  • W Europie najwięcej zgonów nienarodzonych dzieci w wypadkach jest spowodowanych śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi z powodu niezapięcia pasów.

Dobrze zapięte psy bezpieczeństwa w razie stłuczki samochodowej przytrzymują przyszłą mamę w miejscu, przez co nie dopuszczają do uderzenia w kierownicę, fotel z przodu czy inne rzeczy znajdujące się bezpośrednio przed nią. Częstokroć w ten sposób ratując ją i maluszka. Dlatego też zanim postanowisz skorzystać z wątpliwego przywileju niezapinania pasów, powinnaś się bardzo dobrze zastanowić.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by© Sergiy Serdyuk

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 19, 2016
Niedawno wraz narzeczonym przeszliśmy kolizje drogową połączoną z wymuszeniem gwałtownego hamowania oraz niestety dość dotkliwym kontaktem z drugim pojazdem od strony czołowej. Ja zawsze biorąc doze bezpieczeństwa po naczytaniu sie artykułów zawsze jeżdżę jako pasażer na maksymalnie odsuniętym do tyłu fotelu i wyłączoną poduszką z przodu oraz w niezapiętych pasach. Dzieki temu podczas kolizji Mój maluszek nie ucierpiał. Instynktownie w ułamku sekundy zaparłam sie nogami oraz przyjęłam pozycję żółwia. Uderzyłam co prawda głową w szybę ale w takim miejscu ze wyszłam bez szwanku. Oczywiście polecam zapinanie pasów ale tylko w specjalnych adapterach dla ciężarnych które opuszczają pas poniżej brzuszka inaczej podczas kolizji jest to nie bezpieczne.
Ocena:
Grudzień 5, 2014
Pasy bezpieczeństwa są po to żeby je zapinać. Kobiety w ciąży powinny zapinać pasy tym bardziej, bo są odpowiedzialne za życie swoje i swoich nienarodzonych dzieci. Jestem matką dwójki niesfornych dzieciaków obecnie jestem w 3 ciąży cały czas korzystam z adaptera do pasów bezpieczeństwa BeSafe kupionego ponad 5 lat temu. Polecam każdej mamie adapter do pasów bezpieczeństwa daje 100% poczucie bezpieczeństwa że pas jest prawidłowo zapięty i chroni mnie i moje dziecko.