Jazda samochodem w ciąży - czy zapinać pasy bezpieczeństwa?

W dzisiejszych czasach samochodami porusza się większość z nas. Nietrudno również zauważyć kobietę ciężarną, która odwozi dzieci do szkół i przedszkoli, po czym jedzie na zakupy, czy do pracy. Widok powszechny, jednak nie zwracamy uwagi na pewną kwestię sporną, do czasu, aż zacznie dotyczyć nas bezpośrednio – mowa tu o zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez kobietę w ciąży.

 

pasy bezpieczeństwa, pasy w ciąży, czy zapinać pasy w ciąży

 

Zapinanie pasów a prawo

Dane statystyczne pokazują, że największy odsetek nienarodzonych dzieci umiera na skutek silnych obrażeń lub śmierci matki w wypadku komunikacyjnym. Okazuje się, że w wielu przypadkach zapięcie pasów bezpieczeństwa mogłoby pozwolić na uniknięcie tragedii.

Zgodnie z polskim prawem kobiety w widocznej ciąży są zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie, zarówno w sytuacji, gdy jadą jako kierowca, jak i jako pasażer. Na takie postępowanie panuje w naszym społeczeństwie ślepe przyzwolenie, bo większość z nas uważa, że zdecydowanie w ciąży pasów nie powinno się zapiać. Czy słusznie?

 

 

Niezapięty pas = zagrożenie życia mamy i dziecka

W czasie silnego hamowania lub zderzenia ciało uderza z ogromną siłą sięgającą 3 ton. Z pewnością nie będziemy w stanie zapanować nad tym rękoma, czy nogami. Gdy pas jest niezapięty, możemy z łatwością uderzyć w deskę rozdzielczą, kierownicę, czy cokolwiek się przed nami znajduje. Mama, która ma niezapięty pas, może zagrozić dziecku, swoim ciałem zgniatając je, a jeśli jest kierowcą, to kierownica może wbić się w brzuch. Wszystko to jest bardzo niebezpieczne dla dziecka.

Poduszka powietrzna to drugi bardzo istotny element dla pasażerów samochodów. W przypadku kobiet w ciąży uderzenie może skoncentrować się na brzuchu. Biorąc pod uwagę, że jest dość silne, zaleca się ich wyłączenie na miejscu, w którym jeździ ciężarna.

 

Wy jesteście ostrożni, inni niekoniecznie

Można usłyszeć stwierdzenie „nie zapinam pasów w ciąży, jeździmy bardzo ostrożnie”. Z pewnością w tym wyjątkowym czasie staracie się dbać o bezpieczeństwo jeszcze usilniej niż do tej pory. Jednak inni uczestnicy ruchu drogowego niekoniecznie. Zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania należy, więc chronić się na wszelkie możliwe sposoby.

 

Prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa w ciąży

Niezwykle istotne jest właściwe ułożenie pasów. Nie powinny one przechodzić przez brzuch, a znajdować się wokół niego. Górna, poprzeczna część musi zostać zlokalizowana pomiędzy piersiami i nad brzuchem, natomiast dolna – biodrowa część powinna znajdować się na kości miednicy, pod brzuchem. Kłopotliwe bywa zsuwanie się pasów, co wywołuje zagrożenie, że w razie kolizji ucisną one brzuch.

Problem ten doczekał się już jakiś czas temu świetnego rozwiązania. Kobieta w ciąży może nabyć specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa, który zabezpiecza go przed przesuwaniem się na brzuch i utrzymuje na kości miednicy. Jest to idealne rozwiązanie dla każdej kobiety w ciąży, gdyż może zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa w czasie codziennego podróżowania, zarówno dla mamy, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularności i jest szeroko polecane przez wszystkie mamy, które dzięki niemu przemieszczały się bezpiecznie lub razem z dzieckiem wyszły cało z drogowej kolizji.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by© Sergiy Serdyuk

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 18, 2018
ja jestem w 4,5 miesiąca ciąży i mi pas bespieczenstwa uciska na brzuch co doprowadza u mnie do tego że brzuch mnie boli ja uważam że od kąt jedzie bez pasa to nie mam ucisku kobieta powinna mieć wybul i jeżeli uważa że lepiej i bezpiecznej jest dla niej i dla dziecka jazda bez pasów to niech jezdzi
Ocena:
Październik 23, 2017
Kasia (jesli jeszcze żyjesz) jak zatrzymasz się na przedniej masce auta zmienisz zdanie, odsunięcie fotela nic nie daje poza dłuższym lotem.
Niby co ma wyhamować twe ciało ?
Nic nie zrobisz, nie myl stłuczki z wypadkiem.

Nie przyjmiesz żadnej bezpiecznej sylwetki, jaka skulona pozycja ? Jaki żółwik , skoro i tak wywaliłaś głową w szybę.
Wyciągasz błędne wnioski.

Więc o czym ty piszesz
Takimi radami możesz zabić jakieś dziecko i matkę .
Ocena:
Czerwiec 19, 2016
Niedawno wraz narzeczonym przeszliśmy kolizje drogową połączoną z wymuszeniem gwałtownego hamowania oraz niestety dość dotkliwym kontaktem z drugim pojazdem od strony czołowej. Ja zawsze biorąc doze bezpieczeństwa po naczytaniu sie artykułów zawsze jeżdżę jako pasażer na maksymalnie odsuniętym do tyłu fotelu i wyłączoną poduszką z przodu oraz w niezapiętych pasach. Dzieki temu podczas kolizji Mój maluszek nie ucierpiał. Instynktownie w ułamku sekundy zaparłam sie nogami oraz przyjęłam pozycję żółwia. Uderzyłam co prawda głową w szybę ale w takim miejscu ze wyszłam bez szwanku. Oczywiście polecam zapinanie pasów ale tylko w specjalnych adapterach dla ciężarnych które opuszczają pas poniżej brzuszka inaczej podczas kolizji jest to nie bezpieczne.
Ocena:
Grudzień 5, 2014
Pasy bezpieczeństwa są po to żeby je zapinać. Kobiety w ciąży powinny zapinać pasy tym bardziej, bo są odpowiedzialne za życie swoje i swoich nienarodzonych dzieci. Jestem matką dwójki niesfornych dzieciaków obecnie jestem w 3 ciąży cały czas korzystam z adaptera do pasów bezpieczeństwa BeSafe kupionego ponad 5 lat temu. Polecam każdej mamie adapter do pasów bezpieczeństwa daje 100% poczucie bezpieczeństwa że pas jest prawidłowo zapięty i chroni mnie i moje dziecko.