Bioderka pod kontrolą

Prawdopodobnie nawet tego nie zauważyłaś, ale już w pierwszych dobach życia, bioderka Twojego dziecka są badane pod kątem wystąpienia dysplazji stawu biodrowego. Ten pośpiech jest jak najbardziej uzasadniony, gdyż im wcześniej lekarze zdiagnozują ewentualną nieprawidłowość, tym krótsze i skuteczniejsze będzie leczenie.

 

Dysplazja stawu biodrowego

 

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Dysplazja stawu biodrowego nie pojawia się nagle. W większości przypadków rozwija się u dziecka jeszcze w okresie życia płodowego. Jeśli wystąpi, panewka stawu biodrowego jest wyraźnie spłycona i w mniejszym stopniu pokrywa główkę kości udowej. W związku z tym, nieprawidłowo ukształtowana jest także końcówka kości, która nie może właściwe ułożyć się w zdeformowanym stawie.

 

Co może sprzyjać powstawaniu dysplazji?

  • Płeć - znacznie częściej dysplazja występuje u dziewczynek (na jednego chorego chłopczyka przypada aż 6 dziewczynek z dysplazją). Jest to spowodowane wpływem relaksyny – ‘hormonu giętkości’. Przed porodem rozluźnia on stawy miednicy przyszłej mamy, a równocześnie wpływa też na stawy płodu, które stają się zbyt elastyczne i niestabilne.
  • Ułożenie w łonie matki - dzieci ułożone w macicy  pupą  w dół w czasie skurczów porodowych narażone są na naruszenia stawów biodrowych. Obecnie unika się porodów pośladkowych, a w przypadku gdy dziecko nie ułoży się prawidłowo, stosuje się próby ułożenia go w poprawnej pozycji lub poród przez cesarskie cięcie.
  • Genetyka - anomalie w budowie bioder mogą być też dziedziczne.
  • Ciąża wielodzietna - bioderka wieloraczków narażone są w brzuchu mamy na silniejszy nacisk.
  • W niektórych przypadkach wada jest widoczna dopiero po kilu tygodniach po porodzie. Dlatego ortopedzi zalecają, aby powtórzyć badanie bioder przed upływem drugiego miesiąca życia dziecka.

 

 

Leczenie dysplazji bioder

Po zdiagnozowaniu dysplazji stawów biodrowych lekarz prawdopodobnie zaleci:

  • Układanie malucha na brzuchu w pozycji ‘żabki’, czyli ze zgiętymi w kolanach nóżkami i rączkami skierowanymi ku górze. Bez obaw. Taka pozycja nawet dla kilkudniowego maleństwa jest zupełnie naturalna.
  • Szerokie pieluchowanie. Nóżki niemowlaka powinny być rozłożone. Służy temu szerokie pieluchowanie. Dwie pieluchy tetrowe złóż w prostokąt, a trzecią złożoną w trójkąt załóż na pozostałe. Jeżeli maluch używa pieluch jednorazowych, złożone w ten sposób pieluchy tetrowe nałóż na jednorazową. Dzięki temu dziecko ma nóżki zgięte w stawach pod kątem prostym i rozłożone na boki. Taka właśnie pozycja sprzyja przebudowie i rozwojowi stawu, i często wystarcza, by skorygować niewielką wadę. Jest to jednakże skuteczne tylko u kilkutygodniowych niemowląt.
  • Aparat ortopedyczny. Gdy szerokie pieluchowanie i układanie na brzuchu nie przyniesie poprawy, konieczne będzie założenie któregoś ze specjalnych aparatów ortopedycznych. Zapewniają one stałe ustawienie małych nóżek pod właściwym kątem.

 

Jeśli dysplazję rozpoznano w pierwszych tygodniach życia i natychmiast rozpoczęto leczenie, prawdopodobnie po dwóch, trzech miesiącach aparat będzie można zdjąć. Schorzenie nie pozostawi po sobie żadnego śladu, a maluch będzie siadał i chodził nie później niż jego rówieśnicy.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Rafal Kucharek

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 27, 2015
u nas jak Hela byla mala to nas straszyli ze nie jest symetryczna, a kto w ogole jest w 100 % symetryczny.. a teraz jak miala wszystkie badania szczegółowe porobione to lekarz nas uspokoil, powiedzial ze jest wszystko dobrze..
Ocena:
Luty 10, 2015
Na stawy biodrowe wpływ niedobory Vita D , ogólnie na kości, rak mój lekarz mówił. Ja do miesiąca wkładałam 2 pieluszki bo podobno ma to wpływ na odpowiednie rozstawienie stawu biodrowego, widziałam właśnie, że prawie za każdą wizytą lekarz bada bioderka mojego maluszka.