Data publikacji:

Noworodek zasypia przy karmieniu – czy to dobry znak?

Martwi cię, że twój noworodek zasypia przy karmieniu? Niesłusznie! Zasypianie w czasie jedzenia, gdy dziecko ogarnia poczucie sytości, jest zupełnie naturalne i wręcz pożądane. Nieco problematyczne jest, gdy niemowlę zasypia wkrótce po rozpoczęciu karmienia – wówczas może nie zdążyć się najeść, co z kolei przełoży się na długość jego snu. Wyjaśniamy, co w takiej sytuacji można zrobić.
noworodek zasypia przy karmieniu

Dlaczego dziecko zasypia przy karmieniu piersią?

To zupełnie naturalne, że noworodek zasypia przy karmieniu piersią. W czasie tej czynności spełniane są właściwie wszystkie jego potrzeby: maluszka ogarnia błogie uczucie sytości, jest mu ciepło, zaspokaja silny odruch ssania i potrzebę bliskości.
Należy też zauważyć, że noworodki śpią bardzo dużo – według różnych źródeł jest to od szesnastu do dwudziestu godzin na dobę. Kiedy więc tylko zostaną spełnione podstawowe potrzeby malca, natychmiast zapada on w sen, który pomaga mu zdrowo się rozwijać.
Naturalne jest również, że dziecko zasypia przy karmieniu butelką. Ono oczywiście również sprawia, że dziecko staje się przyjemnie objedzone, a ciepłe ramiona rodzica gwarantują poczucie bezpieczeństwa.

Noworodek je krótko i zasypia – co robić?

To nic złego, że noworodek zasypia przy karmieniu. Niektóre mamy zauważają jednak, że szybkie wpadanie w sen w czasie jedzenia uniemożliwia dziecku najedzenie się, co przekłada się na długość snu. Co robić, aby to zmienić?
Kiedy dziecko zasypia – podczas karmienia butelką czy piersią, zacznij delikatnie przypominać mu o jedzeniu. W tym celu najlepiej jest delikatnie głaskać je w pobliżu kącika ust, co powinno natychmiast spowodować odruch ssania. Jeśli to nie pomaga, możesz spróbować „udać”, że chcesz wyjąć brodawkę z ust niemowlęcia, co prawdopodobnie je przebudzi.
Ponadto dobrym pomysłem jest również zrezygnowanie z otulania dziecka kocykiem czy różkiem na czas karmienia – ciepło wzmaga bowiem senność.

Niemowlę zasypia przy karmieniu – jak nauczyć dziecko innego zasypiania?

Nierzadko zdarza się, że noworodek zasypia przy karmieniu – i tylko przy karmieniu. Wynika to najprawdopodobniej z bardzo silnego odruchu ssania, z którym rodzi się każde dziecko.
Kiedy mama staje się takim „żywym smoczkiem”, po pewnym czasie może zacząć odczuwać zmęczenie i frustrację. Aby tego uniknąć, warto zaspokoić odruch ssania w inny sposób, czyli po prostu zaprzyjaźnić dziecko ze smoczkiem.
Uwaga! Nie zniechęcaj się, jeśli noworodek nie od razu zaakceptuje smoczek. Pamiętaj, że w sprzedaży dostępne są modele o różnym kształcie i wykonane z różnych materiałów. Niektóre dzieci preferują jedynie smoczki kauczukowe o klasycznym kształcie, inne tylko silikonowe w kształcie kuleczki. Warto wypróbować kilka modeli.

Zasypianie przy karmieniu a odbijanie

Kiedy niemowlę zasypia przy karmieniu, niemal każda mama zadaje sobie pytanie: „Co z odbijaniem?”. Z jednej strony żal jest budzić malca, z drugiej – brak odbicia po karmieniu może spowodować, że dziecko uleje przez sen.
Specjaliści rekomendują, aby dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka odbijać je po każdym karmieniu. Dopiero gdy minie 10 minut, a dziecko wciąż nie odbija, można odłożyć je do łóżeczka. Na wszelki wypadek warto jednak wówczas układać niemowlę na poduszce typu klin i w pozycji na boczku – zmniejszy to prawdopodobieństwo zakrztuszenia się dziecka ulaną treścią pokarmową.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.