Zmutowana żywność

Opublikowane przez ISAAA - amerykańską organizację monitorującą rynki rolne dane są przerażające. Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów Unii Europejskiej o największych uprawach genetycznie zmodyfikowanych roślin.

zmutowana_550
 
Według ISAAA w 2008 roku w naszym kraju aż trzy tysiące hektarów stanowiły uprawy GMO. To aż dziewięć razy więcej niż jeszcze rok wcześniej. Z innych państw tylko Czechy, Hiszpania, Portugalia i Rumunia miały większe zasiewy żywności GMO. Niestety żywność modyfikowana genetycznie trafia również do diety naszych dzieci.
 
Polski rząd przyznał, że nie jest w stanie ustalić jaka liczba takich upraw obecnie znajduje się na terenie naszego kraju. Wynika to z braku przepisów, które zezwalałyby na monitoring.
 
Czy czas zacząć panikę? Nie wiadomo. Jak dotychczas nie ma jednoznacznych dowodów na to aby żywność zmodyfikowana genetycznie szkodziła zdrowiu, nie ma też dowodów na to aby nie szkodziła. Jedno jest pewne. My konsumenci przetworzonych warzyw i owoców skutki ich spożywania poznamy dopiero po wielu latach.

Zdjęcie: Fotolia by © helenedevun

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu