Symbole na etykietach kosmetyków

Na opakowaniu każdego kosmetyku znajduje się mnóstwo informacji m.in. skład produktu, data ważności i pojemność. Bez względu na to czy jest to krem do rąk, szampon, czy cień do powiek na etykiecie widnieją też tajemnicze symbole. Rozszyfrowaliśmy je dla was.

 

kosmetyki_toaletka_roz-550

 

Na opakowaniu kosmetyku musi być zawarta:

 • nazwa handlowa produktu
 • nazwa i adres producenta - Jeśli na opakowaniu podano kilka adresów jeden z nich powinien być podkreślony. Takie wyróżnienie wskazuje adres, pod którym przechowywana jest dokumentacja kosmetyku: receptura i wyniki badań
 • nominalna ilość kosmetyku w opakowaniu - Umieszczana jest ona na wszystkich kosmetykach, z wyjątkiem:
  - produktów zawierających mniej, niż 5 gramów lub 5 mililitrów np. szminki
  - bezpłatnych próbek i jednorazowych opakowań
 • termin trwałości -  Określa się go słowami: „Najlepiej zużyć przed końcem: …” Oznacza to, że w podanym okresie producent kosmetyku gwarantuje zachowanie jakości i deklarowanych właściwości preparatu.
  Oznakowanie to jest obowiązkowo umieszczane na produktach, których trwałość wynosi mniej, niż 30 miesięcy. Jeśli termin trwałości kosmetyku jest dłuższy, niż 30 miesięcy, termin trwałości producent może zastąpić znakiem PAO (co to jest PAO czytaj dalej w tekście).
 • szczególne ostrzeżenia – Na opakowaniach niektórych kosmetyków widnieją informacje typu:  „chronić oczy”, „nie stosować dla dzieci poniżej 3 lat”, „nie stosować w okolicach oczu”  itd.
 • numer partii – Może być przedstawiony w formie liczb lub zakodowany w kodzie kreskowym.
 • składniki - Skład kosmetyku opisuje się według międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetycznych – INCI. Składniki umieszcza się na liście w malejącym porządku według masy. Czyli składnik, którego w kosmetyku jest najwięcej wymieniony jest jako pierwszy, np. Aqua/Water.

 

Symbole na opakowaniach kosmetyków:

Symbol ‘PAO’ – symbol otwartego słoiczka. Symbol PAO oznacza czas po otwarciu opakowania, w jakim produkt może być bezpiecznie stosowany.
Na kosmetykach o trwałości powyżej 30 miesięcy producent nie musi umieszczać terminu ważności, ale musi umieścić PAO.
Na produktach o trwałości poniżej 30 miesięcy na opakowaniu występują dwa oznaczenia PAO oraz termin trwałości.

Na niektórych produktach nie ma obowiązku stosowania ani terminu trwałości, ani symbolu PAO:
- kosmetyki w opakowaniach jednorazowych
- produkty, które nie mają kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym (np. wyroby aerozolowe)
- produkty, w przypadku których nie zachodzi ryzyko pogorszenia się ich jakości i bezpieczeństwa

 

oznaczenia_kosmetykow1

 

Symbol ‘ręki na książce’ – Symbol „ręki na książce” oznacza, że na dołączonej do kosmetyku ulotce lub taśmie zawarte są dodatkowe informacje. Symbol stosowany jest najczęściej, gdy na opakowaniu brakuje miejsca na umieszczenie wszystkich ważnych danych.

 

oznaczenia_kosmetykow0

 

Symbol ‘Dbaj o czystość’ – Po zużyciu kosmetyku opakowanie należy wyrzucić do kosza, aby nie zanieczyszczało środowiska.

oznaczenia_kosmetykow8

Znak ‘nie testowane na zwierzętach’ – Obecnie istnieje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, dlatego znak ten jest rzadko stosowany przez producentów.

oznaczenia_kosmetykow4

Symbol ‘Ozon friendly’  – Oznacza, że  produkt nie zawiera niebezpiecznych dla warstwy ozonowej  freonów. Znak ten obecnie stosowany jest coraz rzadziej, gdyż stosowanie freonu jest zakazane.

oznaczenia_kosmetykow11

Znak ‘Zielony Punkt’ – Znak ten często niesłusznie kojarzony jest z możliwością recyklingu opakowania. Tymczasem symbol ten, oznacza, że producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku.

oznaczenia_kosmetykow3

Symbol ‘UVA’ - Produkt oznakowany tym symbolem spełnia wymogi Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. Obecnie wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne muszą spełniać te zalecenia.

oznaczenia_kosmetykow2

Znak ‘e’ - Oznacza gwarancję firmy paczkującej towar, a dokładnie że podczas pakowania produktów stosowano system kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego.

oznaczenia_kosmetykow5

Symbol ‘produkt łatwopalny’– Znak ten  stosowany jest  na opakowaniach wyrobów aerozolowych. Produkty skrajnie łatwopalne oznacza się dodatkowo oznaczeniem „F+”

oznaczenia_kosmetykow10

- Znak ten stosowany jest  na opakowaniach wyrobów aerozolowych np. lakierów do włosów. Oznacza całkowitą pojemność opakowania podaną w mililitrach.

oznaczenia_kosmetykow12

Oznakowanie materiału– Informuje o tym z jakiego materiału wykonano opakowanie: Aluminium, politereftalan etylenu, polietylen

oznaczenia_kosmetykow7

Znak „odwrócony epsilon” -  oznacza butelkę o określonej pojemności.

oznaczenia_kosmetykow6

Znak zgodności z ustawodawstwem - Stosowany jest na opakowaniach aerozoli i oznacza zgodność z obowiązującym ustawodawstwem.

oznaczenia_kosmetykow9

Znaki kosmetyku naturalnego – Oznaczają, że produkty spełniają kryteria w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych Przyznawane są  odpłatnie przez:
- niemiecką organizację BDIH
- organizację International Natural & Organic Cosmetics Association
- francuską organizację ECOCERT
- brytyjską organizację The Soil Association

oznaczenia_kosmetykow13

 

Zarówno producenci kosmetyków jak i same produkty kosmetyczne podlegają Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Handlowej. Instytucje te kontrolują warunki produkcji oraz bezpieczeństwo produktu na każdym etapie jego wytwarzania i mają dostęp do pełnej dokumentacji.

Zdjęcie: Fotolia by © lunamarina

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu