Data publikacji:

Czy jest możliwa opieka nad żoną w ciąży przed porodem?

Czy istnieje możliwość wzięcia specjalnego zwolnienia od pracy na wyjątkową sytuację, jaką jest opieka nad żoną w ciąży przed porodem? To zagadnienie jest często wyszukiwane przez internautów, a najczęściej pojawia się, gdy para planuje dziecko lub oczekuje już potomka. W poniższym artykule dowiesz się, jakie możliwości daje nam prawo pracy. Zapraszamy do lektury!
opieka nad żoną w ciąży przed porodem

Opieka nad żoną w ciąży przed porodem

Oczekiwanie na dziecko to wyjątkowy okres w życiu całej rodziny, jednak bez wątpienia dla przyszłych rodziców ów czas staje się niezwykle ważny. Ciąża to etap, w którym wiele kobiet jeszcze bardziej dba o swoje zdrowie, odpowiednio się odżywiając, uprawiając regularnie aktywności fizyczne czy się wysypiając.
Okres od poczęcia aż do porodu to także moment, w którym należy pojawiać się na kontrolach lekarskich u ginekologa i/lub położnej. Badania krwi, badania ciśnienia, USG to zadania, które wymagają czasu oraz często wsparcia partnera, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, gdy kobietom coraz części trudno wykonywać najzwyklejsze zadania, które kiedyś tej trudności nie sprawiały. W takiej sytuacji wielu panów myśli o tym, jak odciążyć partnerkę w codziennych zadaniach lub wręcz je przejąć. Odpowiedzią dla wielu mężczyzn może stać się dodatkowe wolne od pracy, gdyż nie zawsze uda się załatwić wszystkie istotne aspekty w weekendy.
Jednak jak wygląda sytuacja z wzięciem dnia wolnego od pracy, aby zaopiekować się żoną w stanie błogosławionym? Czy ustawodawca przewidział specjalne dni wolne, jeśli chodzi o sytuację, jaką jest opieka nad żoną w ciąży przed porodem? Dowiesz się tego z kolejnej części naszego artykuł. 

L4 czy urlop? Opieka nad żoną w ciąży

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy istnieje „opieka nad żoną w ciąży przed porodem”, trzeba zajrzeć do kodeksu pracy. Jest to akt prawny regulujący wzajemne prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pewne zasady są jednak także zawarte w innych aktach prawnych. Źródła prawa pracy reguluje art. 9 kodeksu pracy. 
Co mówi więc nam ustawodawca o możliwości wzięcia dnia bądź dni wolnych od pracy na opiekę nad partnerką w ciąży? Otóż pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę może zostać udzielone zwolnienie nie tylko z powodu własnej niezdolności do pracy. Taka możliwość przysługuje także, gdy opieki wymaga dziecko lub inny członek rodziny, a więc mama, tata, rodzice, ale także współmałżonek, a więc tym samym także żona w ciąży. Jak długie może być tego typu zwolnienie?
W przypadku opieki nad dorosłym członkiem rodziny zwolnienie lekarskie można otrzymać na maksymalnie 14 dni w przeciągu roku kalendarzowego. Co ciekawe, jeśli opieka ma dotyczyć zdrowego dziecka do 8. roku życia, to ów czas wydłuża się do 60 dni. Taka możliwość istnieje także w przypadku chorego dziecka do 14. roku życia (w tym także z niepełnosprawnością).
Co istotne, w tym okresie nie musisz oczywiście obawiać się o wynagrodzenie. Zwolnienie lekarskie na członka rodziny działa tak samo jak zwolnienie w przypadku własnej choroby. Tym samym w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim na członka rodziny otrzymuje się 80% pensji. W przypadku opieki nad ciężarną partnerką 80% pensji określa się mianem „zasiłku opiekuńczego”.
Jeśli okaże się, że 14 dni przewidzianych przez ustawodawcę to za mało, nie musisz się martwić. W takiej sytuacji wielu panów bierze wolne z puli urlopowej, która w większości przypadków wynosi 26 dni w roku kalendarzowym. Co istotne, z 26 dni aż 4 dni możemy wziąć w formie „urlopu na żądanie”. Oznacza to, że takiego urlopu nie musisz zgłaszać pracodawcy z wyprzedzeniem. Żądanie udzielenia tego typu urlopu należy przełożyć pracodawcy najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Opieka nad żoną w ciąży zagrożonej – czy się różni?

Zastanawiasz się, czy jeśli ciąża jest zagrożona, to masz możliwość otrzymania dodatkowych dni opieki? Obecnie ustawodawca nie przewiduje takiej możliwości. Co za tym idzie, bez względu na to, czy ciąża rozwija się poprawnie, czy jest zagrożona – panowie mają możliwość wzięcia 14 dni urlopu na opiekę nad ciężarną żoną. Podczas jego trwania otrzymuje się zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% pensji. Wszelkie dodatkowe dni muszą być wykorzystywane z puli dni urlopowych, które są płatne 100%.

Opieka nad zdrowym dzieckiem, gdy żona jest w ciąży

Kolejnym zagadnieniem jest kwestia opieki nad małym dzieckiem, gdy współmałżonka jest w ciąży, a więc często nie jest w stanie poświęcić starszemu dziecku wystarczająco dużo uwagi. W takiej sytuacji ojciec dziecka może wykorzystać jedną z dwóch opcji:
  • zwolnienie lekarskie na zdrowe dziecko poniżej 8. roku życia – wynosi ono 60 dni w roku kalendarzowym;
  • zwolnienie lekarskie na członka rodzinny – wynosi ono 14 dni w roku kalendarzowym. 
  • Opieka żołnierza nad żoną w ciąży

    Co w sytuacji, gdy partner wykonuje specyficzną pracę, jaką jest na przykład pełnienie służby wojskowej? Zgodnie z obecnym prawem wojskowych obowiązują takie same zasady jak osoby cywilne. Wszelkich dodatkowych informacji należy szukać w Ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

    Opieka nad żoną w ciąży przed porodem – jak ubiegać się o świadczenie?

    Wiesz już wiele o regułach, jakie obowiązują, gdy chcesz wziąć wolne w pracy na opiekę nad ciężarną żoną. Jak jednak ubiegać się o świadczenie, jakim jest zwolnienie lekarskie na członka rodziny? W tym celu należy udać się od lekarza, który wystawi tego typu zwolnienie w formie elektronicznej. Taka informacja jest kierowana automatycznie do pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a więc do ZUS-u. Kto może wystawić takie zwolnienie? Taką możliwość ma lekarz rodzinny, lekarz ze szpitala oraz ginekolog.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Honorata Pitura