Data modyfikacji:

Światowe rekordy w kategorii ciąża i poród

Autor: Katarzyna Moryc

Ile lat miała najstarsza matka świata? 70! A najmłodsza? Tyko 5. Przedstawimy  tę i kilka innych„perełek” z kategorii ciąża i poród. Niektóre są naprawdę niewiarygodne!

 

najstarsza matka świata

 

Rekordów związanych z ciążą i dziećmi nie brakuje. Ale tym razem skupmy się na rodzicach. W końcu, gdyby nie oni, nie byłoby także dzieci…

 

Najstarsza i najmłodsza matka świata

Gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać, staje się kobietą, zdolną do zajścia w ciążę i wydania na świat potomstwa. Sam moment dojrzewania jest sprawą indywidualną, ale w zdecydowanej większości przypadków, mówimy o wieku między 11, a 13 rokiem życia (choć zacząć miesiączkować mogą już 8-9-latki, jak i 15-16-latki). Jednak, rekordzistka w kategorii „najmłodsza matka świata”, pochodząca z Peru Lina Medina Lazo, zaczęła dojrzewać już w wieku niemowlęcym i… urodziła dziecko mając 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni!

 

Oficjalnie potwierdzona „najstarsza matka świata” to mieszkanka Indii, Omkari Panwar, która urodziła bliźniaki mając raptem… 70 lat! Wcześniej, przez wiele lat w tej kategorii prym wiodła Hiszpanka, Carmelia Bousada, która urodziła bliźnięta w wieku prawie 67 lat. Kobieta, aby zostać zakwalifikowaną do zapłodnienia in vitro, skłamała na temat swojego wieku (dopuszczalnym wiekiem do in vitro było 55 lat). 

 

Najliczniejsza ciąża mnoga

Rekord świata w tej kategorii należy do jednej z najbardziej znanych ciąż na świecie. Mowa o Oktomamie. To Nadya Suleman, bo tak naprawdę się nazywa, obywatelka Stanów Zjednoczonych, która w wyniku zapłodnienia in vitro w 2009 urodziła ośmioraczki. Oktomama wzbudziła sensację nie tylko tak liczną ciążą, uzyskaną w wyniku sztucznego zapłodnienia. Pani Suleman ma jeszcze sześcioro starszych dzieci, na dodatek jest bezrobotna, samotna i wszystkie jej pociechy pochodzą z zapłodnienia in vitro. Przypadek ten wywołał medialną burzę i dyskusję nad metodami leczenia bezpłodności i dostępu do sztucznego zapłodnienia.

 


Ile dzieci może urodzić kobieta?

Myślicie, że nie można być w ciąży mnogiej kilka razy z rzędu? Otóż, można. A najlepszym tego przykładem jest, żyjąca w XVIII wieku, Valentina Vassylieva. Jest ona matką największej liczby dzieci w historii. Okazuje się, że nie dość, że Valentina była w ciąży aż 27 razy, to aż 16 z tych ciąż było bliźniaczych, 7 razy urodziła trojaczki i 4 razy czworaczki, co daje w sumie, niezwykle imponujący wynik 69 dzieci!

Obecnie żyjąca matka z najliczniejszym potomstwem to mieszkanka Chile – Leontina Albina, twierdząca, że jest matką 64 dzieci. Potrafi jednak udokumentować tylko, a może aż 55, co mimo wszystko jest imponujące.

 


Najniższa mama świata

Czy uwierzycie, że Stacey Herald mierzy jedynie 72 centymetry wzrostu? Powodem jest choroba genetyczna, które nie uniemożliwiła jednak kobiecie marzeń o macierzyństwie. Stacy została mamą nie raz, nie dwa, ale aż trzy razy!

 

 

Największa przerwa między ciążami

Rekord w tej kategorii należy do Elizabeth Ann Buttle. Wprawdzie kobieta ma jedynie dwójkę dzieci, ale uwaga: urodziła je w odstępie…41 lat i 185 dni!

 


Najstarszy ojciec świata

Rekord w kategorii „najstarszy ojciec świata” należy do hindusa Ramajita Raghav. Podobno, pierwszy raz został ojcem w wieku 94 lat! Pierwszy, bo kolejnego potomka doczekał się już 2 lata później.

 


Tata najliczniejszej gromadki

Legenda głosi, że ojcem największej liczby dzieci był sułtan Maroka, żyjący w XVIII w., Mulaj Ismail, który miał spłodzić 525 synów i 342 córki. Legenda niestety jest ciężka do potwierdzenia, a sam rekordzista raczej do księgi Guinessa się nie zgłosi.

A w Polsce, najstarszy ojciec to pan Andrzej Słupecki z Pasymia. Otóż, pan Andrzej niedawno został tatą po raz pierwszy, w niebagatelnym wieku… 81 lat! Gratulujemy narodzin syna!

 

Czytaj również:

Jakie prawa ma nieletnia matka?

Wiek mężczyzny, a rozwój płodu


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
27-07-2017
Ocena:
Dodajecie jako fakt legende jakiegos sultana, a pomijacie to, co zostalo napisane w Biblii. Szukacie ojca najliczniejszego potomstwa? Spojrzcie na krola Salomona, on mial 700 zon i 300 naloznic.
10-02-2016
Ocena:
Trudno mi uwierzyć ze kobieta mogła w XVIII wieku przeżyć ciąże mnoga i to kilka razy i do tego czworaczki pewnie urodzila drogami natury
30-12-2015
Ocena:
Jak ktoś chce mieć dużo dzieci to spoko ale je trzeba jeszcze wychować.
19-08-2014
Ocena:
Do Katar-A który? Ten z liczbą dzieci? No to trzymam kciuki ;)Fajne te rekordy :)
15-08-2014
Ocena:
a ja spróbuje pobić rekord ale niewiem czy mi się uda
08-04-2014
Ocena:
Niesamowite!! Zwłaszcza to, że kobieta może mieć 69 dzieci :o
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.