Światowe rekordy w kategorii ciąża i poród

Rekord świata - często słyszymy o jego biciu w najróżniejszych kategoriach: najwyższy, najniższy człowiek, pies, kot, najdłuższy pocałunek, najgłośniejszy krzyk i wiele, wiele innych. Przedstawimy, więc kilka z kategorii ciąża i macierzyństwo. Ostrzegamy, niektóre są naprawdę niewiarygodne!

 

rekordy-porod-ciaza-550x350

 

Najstarsza matka świata

Oficjalnie potwierdzona, najstarsza matka świata to hiszpanka Carmelia Bousada, która urodziła bliźnięta w wieku prawie 67 lat. Hiszpanka, aby zostać zakwalifikowaną do zapłodnienia in vitro, skłamała na temat swojego wieku (dopuszczalnym wiekiem do in vitro było 55 lat). Adriana Iliescu, poprzednia rekordzistka (66 lat i 230 dni w momencie porodu), chce pobić rekord i ustanowić nowy tak, aby nikt nie mógł go pobić. Ta rumuńska profesor właśnie stara się o kolejne dziecko. Czy znów uzyska miano najstarszej matki? Poczekamy, zobaczymy. Tymczasem za nieoficjalną, z niepotwierdzonym wiekiem, najstarszą matkę uchodzi 70. latka z Indii. Jedyne, co nie pozwala wpisać jej rekordu, to brak jej świadectwa urodzenia, więc nie wiadomo czy kobieta faktycznie ma 70. lat, czy nie.

 

Rekord świata w kategorii najliczniejsza ciąża

Rekord świata w tej kategorii należy do jednej z najbardziej znanych ciąż na świecie, mowa o Oktomamie, czyli Nady Denise Doud-Suleman obywatelce Stanów Zjednoczonych, która w wyniku zapłodnienia in vitro w 2009 urodziła ośmioraczki. Oktomama wzbudziła sensację nie tylko tak liczną ciążą, uzyskaną w wyniku sztucznego zapłodnienia. Pani Suleman ma jeszcze sześcioro starszych dzieci, na dodatek jest bezrobotna, samotna i wszystkie jej pociechy pochodzą z zapłodnienia in vitro. Przypadek ten wywołał medialną burzę i dyskusję nad metodami leczenia bezpłodności i dostępu do sztucznego zapłodnienia. Czy ktoś pobije ośmioraczki? Są chętne?

Największa liczba dzieci

Myślicie, że nie można być w ciąży mnogiej kilka razy z rzędu? Otóż Pani Valentina Vassylieva wyprowadzi Was z tego błędu. Jest ona matką największej liczby dzieci w historii. Żyła w XVIII wieku, 16. razy była w ciąży z bliźniętami, 7. razy z trojaczkami i 4. razy z czworaczkami, co daje dość imponującą liczbę 69. pociech (od 1725 – 1756 roku). Obecnie żyjąca matka z najliczniejszym potomstwem to mieszkanka San Antonio a Chile – Leontina Albina twierdząca, że jest matką 64. dzieci, potrafi jednak udokumentować tylko, a może aż 55., co mimo wszystko jest imponujące.

 

 

Rekordowy ojciec

Rekord ten należy do Nanu Ram Jogi z Indii, który został ojcem po raz pierwszy w wieku 91. lat. Obecnie ma 94. i planuje kolejnego potomka, co pobiłoby jego własny rekord. Legenda głosi, że ojcem największej liczby dzieci był sułtan Maroka, żyjący w XVIII w, Mulaj Ismail, który miał spłodzić 525. synów i 342. córki. Legenda niestety jest ciężka do potwierdzenia, a sam rekordzista raczej do księgi Guinessa się nie zgłosi.

 

Istnieje oczywiście jeszcze wielu rekordowych rodziców. Jedni są bardziej, a inni mniej ekstremalni, my pozwoliliśmy sobie zaprezentować tylko subiektywną listę przypadków. Może Wy znacie jeszcze jakiś rekord, który pominęliśmy?

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Brebca

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 10, 2016
Trudno mi uwierzyć ze kobieta mogła w XVIII wieku przeżyć ciąże mnoga i to kilka razy i do tego czworaczki pewnie urodzila drogami natury
Ocena:
Grudzień 30, 2015
Jak ktoś chce mieć dużo dzieci to spoko ale je trzeba jeszcze wychować.
Ocena:
Sierpień 19, 2014
Do Katar-A który? Ten z liczbą dzieci? No to trzymam kciuki ;)Fajne te rekordy :)
Ocena:
Sierpień 15, 2014
a ja spróbuje pobić rekord ale niewiem czy mi się uda
Ocena:
Kwiecień 8, 2014
Niesamowite!! Zwłaszcza to, że kobieta może mieć 69 dzieci :o