Światowe rekordy w kategorii ciąża i poród

Rekord świata - często słyszymy o jego biciu w najróżniejszych kategoriach. Najwyższy albo najniższy człowiek świata, najmniejszy pies, najstarszy kot, najdłuższy pocałunek, najgłośniejszy krzyk i wiele, wiele innych. Za to my, przedstawimy Wam kilka „perełek” z kategorii ciąża i poród. Ostrzegamy, niektóre są naprawdę niewiarygodne!

 

rodzice, czy dziadkowie?

 

Rekordów związanych z ciążą i dziećmi nie brakuje. Ale tym razem skupmy się na rodzicach. W końcu, gdyby nie oni, nie byłoby także dzieci…

 

Rekordowe mamuśki – wiek nie gra roli?

Jak wiadomo, gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać, staje się kobietą, zdolną do zajścia w ciążę i wydania na świat potomstwa. Sam moment dojrzewania jest sprawą dość indywidualną, ale w zdecydowanej większości przypadków, mówimy o wieku między 11, a 13 rokiem życia (choć zacząć miesiączkować mogą już 8-9-latki, jak i 15-16-latki). Jednak, rekordzistka w kategorii „najmłodsza matka świata”, pochodząca z Peru Lina Medina Lazo, zaczęła dojrzewać już w wieku niemowlęcym i… urodziła dziecko mając 5 lat, 7 miesięcy i 21 dni!

 

Oficjalnie potwierdzona „najstarsza matka świata” to mieszkanka Indii, Omkari Panwar, która urodziła bliźniaki mając raptem… 70 lat! Wcześniej, przez wiele lat w tej kategorii prym wiodła Hiszpanka, Carmelia Bousada, która urodziła bliźnięta w wieku prawie 67 lat. Kobieta, aby zostać zakwalifikowaną do zapłodnienia in vitro, skłamała na temat swojego wieku (dopuszczalnym wiekiem do in vitro było 55 lat). 

 

Rekord świata w kategorii „najliczniejsza ciąża”

Rekord świata w tej kategorii należy do jednej z najbardziej znanych ciąż na świecie. Mowa o Oktomamie. To Nadya Suleman, bo tak naprawdę się nazywa, obywatelka Stanów Zjednoczonych, która w wyniku zapłodnienia in vitro w 2009 urodziła ośmioraczki. Oktomama wzbudziła sensację nie tylko tak liczną ciążą, uzyskaną w wyniku sztucznego zapłodnienia. Pani Suleman ma jeszcze sześcioro starszych dzieci, na dodatek jest bezrobotna, samotna i wszystkie jej pociechy pochodzą z zapłodnienia in vitro. Przypadek ten wywołał medialną burzę i dyskusję nad metodami leczenia bezpłodności i dostępu do sztucznego zapłodnienia. Czy ktoś pobije ośmioraczki? Są jakieś chętne?

 

Największa liczba dzieci

Myślicie, że nie można być w ciąży mnogiej kilka razy z rzędu? Otóż, można. A najlepszym tego przykładem jest, żyjąca w XVIII wieku, Valentina Vassylieva. Jest ona matką największej liczby dzieci w historii. Okazuje się, że nie dość, że Valentina była w ciąży aż 27 razy, to aż 16 z tych ciąż było bliźniaczych, 7 razy urodziła trojaczki i 4 razy czworaczki, co daje w sumie, niezwykle imponujący wynik 69 dzieci!

Obecnie żyjąca matka z najliczniejszym potomstwem to mieszkanka Chile – Leontina Albina, twierdząca, że jest matką 64 dzieci. Potrafi jednak udokumentować tylko, a może aż 55, co mimo wszystko jest imponujące.

 

 

Najmniejsza mama świata

Czy uwierzycie, że Stacey Herald mierzy jedynie 72 centymetry wzrostu? Powodem jest choroba genetyczna, które nie uniemożliwiła jednak kobiecie marzeń o macierzyństwie. Stacy została mamą nie raz, nie dwa, ale aż trzy razy!

 

Największa przerwa między kolejnymi ciążami

Rekord w tej kategorii należy do Elizabeth Ann Buttle. Wprawdzie kobieta ma jedynie dwójkę dzieci, ale uwaga: urodziła je w odstępie…41 lat i 185 dni!

 

A co z tatusiami? Cóż, oni też biją rekordy!

 

Wiekowy tata

Rekord w kategorii „najstarszy ojciec świata” należy do hindusa Ramajita Raghav. Podobno, pierwszy raz został ojcem w wieku 94 lat! Pierwszy, bo kolejnego potomka doczekał się już 2 lata później.

 

Tata najliczniejszej gromadki

Legenda głosi, że ojcem największej liczby dzieci był sułtan Maroka, żyjący w XVIII w., Mulaj Ismail, który miał spłodzić 525 synów i 342 córki. Legenda niestety jest ciężka do potwierdzenia, a sam rekordzista raczej do księgi Guinessa się nie zgłosi.

A w Polsce, najstarszy ojciec to pan Andrzej Słupecki z Pasymia. Otóż, pan Andrzej niedawno został tatą po raz pierwszy, w niebagatelnym wieku… 81 lat! Gratulujemy narodzin syna!

 

Istnieje oczywiście jeszcze wielu rekordowych rodziców. Jedni są bardziej, a inni mniej ekstremalni, my pozwoliliśmy sobie zaprezentować tylko subiektywną listę przypadków. Może Wy znacie jeszcze jakiś rekord, który pominęliśmy?

 

 

Zdjęcie: Pexels.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 6, 2018
ja już miałam dwa porody, a przy drugim to już byłam bardziej przygotowana (mialam spray z motherlove z naturalnymi składnikami) i było zdecydowanie o niebo lepiej. Teraz już nie pamiętam tego bólu
Ocena:
Lipiec 27, 2017
Dodajecie jako fakt legende jakiegos sultana, a pomijacie to, co zostalo napisane w Biblii. Szukacie ojca najliczniejszego potomstwa? Spojrzcie na krola Salomona, on mial 700 zon i 300 naloznic.
Ocena:
Luty 10, 2016
Trudno mi uwierzyć ze kobieta mogła w XVIII wieku przeżyć ciąże mnoga i to kilka razy i do tego czworaczki pewnie urodzila drogami natury
Ocena:
Grudzień 30, 2015
Jak ktoś chce mieć dużo dzieci to spoko ale je trzeba jeszcze wychować.
Ocena:
Sierpień 19, 2014
Do Katar-A który? Ten z liczbą dzieci? No to trzymam kciuki ;)Fajne te rekordy :)
Ocena:
Sierpień 15, 2014
a ja spróbuje pobić rekord ale niewiem czy mi się uda
Ocena:
Kwiecień 8, 2014
Niesamowite!! Zwłaszcza to, że kobieta może mieć 69 dzieci :o