Data modyfikacji:

Hipotrofia płodu. Przyczyny, leczenie

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czym jest hipotrofia płodu? Rodzice często niepokoją się słysząc takie określenie w gabinecie lekarza. Hipotrofia wewnątrzmaciczna jest rozpoznawana na podstawie pomiarów dziecka wykonywanych podczas badania USG.

hipotrofia na usg

 

Hipotrofia płodu oznacza, że dziecko w łonie mamy jest mniejsze niż zakładają to siatki centylowe opracowane dla dzieci w danym tygodniu ciąży. Problem taki dotyczy kilku procent ciąż. Może to oznaczać, że szacowana waga płodu jest zbyt mała albo, że poszczególne parametry dotyczące wymiarów dziecka są za niskie. Do tych parametrów mogą zaliczać się na przykład obwód brzuszka, główki czy długość kości udowej. Podejrzenie hipotrofii płodu może być związane z mylnym określeniem wieku ciąży. Różnica tygodnia lub dwóch w przypadku płodu może być znaczna. Niestety hipotrofia może też być markerem wad genetycznych lub problemów z ciążą. Dlatego lekarz, który podczas badania USG stwierdzi hipotrofię, z pewnością będzie dociekał przyczyny takiego stanu rzeczy. Niestety w blisko połowie przypadków nie udaje się dociec przyczyny hipotrofii, nazywa się to hipotrofią idiopatyczną

 

Hipotrofia wewnątrzmaciczna - rodzaje

Hipotrofia symetryczna - wszystkie wymiary dziecka są proporcjonalnie mniejsze niż powinny być na danym etapie ciąży.

Hipotrofia   asymetryczna oznacza, że jeden z parametrów jest zbyt niski. Zwykle obwód brzuszka jest zbyt mały, a obwód główki i długość ciała są prawidłowe.

Najbardziej niepokojące są duże rozbieżności wymiarów w przypadku hipotrofii asymetrycznej. Mogą być sygnałem poważnych wad genetycznych. Częstą przyczyną hipotrofii wewnątrzmacicznej są zaburzenia w przepływie i wymianie krwi między matką a płodem. Niestety w blisko połowie przypadków nie udaje się dociec przyczyny hipotrofii, nazywa się to hipotrofią idiopatyczną

 

Jeśli hipotrofia jest duża, lekarze dociekają przyczyny. Badany jest przepływ krwi między matką a dzieckiem, należy wykluczyć stany zapalne u matki, niewydolność łożyska. Warto dodać, że hipotrofia może być powiązana ze stosowaniem używek przez ciężarną, dlatego pytanie na temat alkoholu, papierosów czy narkotyków może się pojawić w tej sytuacji w wywiadzie lekarskim. Jeśli lekarze stwierdzą, że dobrostan płodu jest zagrożony i że lepiej kontynuować leczenie poza organizmem matki, mogą zdecydować o zakończeniu ciąży i przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

 


Leczenie hipotrofii płodu

Nie ma lekarstwa na hipotrofię płodu. Sposób postępowania zależy od stopnia hipotrofii i stanu zdrowia matki. Możliwe jest wyleczenie dolegliwości, które mogą prowadzić do hipotrofii, m.in. stanów zapalnych, kłopotów z nerkami czy układem krążenia. Ważne jest wykluczenie genetycznych wad wrodzonych. Jeśli płód nie jest zagrożony, a wszelkie poważne choroby u matki zostały wykluczone, zaleca się zwykle oszczędny tryb życia odpoczynek i dobrą dietę. Ostateczną diagnozę i analizę stanu zdrowia dziecka przeprowadza się już po porodzie. Lekarze w pierwszej kolejności sprawdzają ogólny stan noworodka i diagnozują go w kierunku wrodzonej infekcji lub wad genetycznych.

 


Hipotrofia - rokowania

Hipotrofik, czyli dziecko, które ma po narodzinach ma zbyt małą masę urodzeniową wymaga obserwacji i diagnozy. Dziecko z hipotrofią jest w grupie ryzyka wystąpienia porażenia mózgowego i zaburzeń rozwoju. Hipotroficy, tak, jak wcześniaki przez pewien czas po narodzinach muszą być kontrolowani regularnie w poradniach specjalistycznych. W ogromnej większości przypadków ich rozwój przebiega prawidłowo i szybko nadrabiają niedobory wagi. Część dzieci pozostaje drobna i jeśli ich wymiary pozostają na podobnym poziomie w siatkach centylowych, bez znacznych odchyleń, nie uznaje się tego za nieprawidłowość. 

Czytaj również:

ABC wcześniaka


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.