Baby blues, depresja poporodowa - jak pomóc mamie

Baby blues i depresja poporodowa polegają na niezdolności do podjęcia obowiązków przez młode mamy, wynikających z faktu ich macierzyństwa. Gdy oprócz nadal intensywnych przemian hormonalnych, pojawiają się dodatkowe problemy i zmartwienia, młoda matka popada w stan zupełnie odmienny od tego jakiego sama się po sobie spodziewała i jakiego oczekuje od niej otoczenie. Przejawia się on m. in. brakiem zainteresowania dzieckiem, ciągłym zmęczeniem, apatią, rozdrażnieniem i niezdolnością do jakiegokolwiek działania. Stopień nasilenia objawów bywa różny.

 

baby blues

 

Baby blues a kobiece obawy, myśli i zmartwienia

Baby blues i depresja poporodowa u kobiet jest dosyć poważnym problemem, który wymaga od partnera ogromnej delikatności, zrozumienia i cierpliwości. Należy bowiem pamiętać, że stan jakiego doświadcza kobieta jest przez nią samą niezrozumiały, sprzeczny z prawdziwymi chęciami oraz jest czymś skrywanym przed otoczeniem. I nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że młoda matka sama wstydzi się swoich absurdalnych depresyjnych myśli.

 

Podstawowym - choć bardzo trudnym - zadaniem przed jakim staje mężczyzna w tej sytuacji, jest skłonienie partnerki do rozmowy i wyartykułowania jej lęków, myśli i zmartwień. Elementarne znaczenie ma w tej rozmowie reakcja partnera – żadną miarą nie może on napiętnować żony za jej myśli czy negatywne emocje, których ona doświadcza. Taka reakcją zamknie możliwość dalszej rozmowy a w praktyce pozostawi partnerkę samą ze swoim problemem. Niezbędna jest więc świadomość, że jak każda depresja, i baby blues jest stanem zaburzenia równowagi psychicznej, nie wynikającym w żaden sposób z prawdziwych intencji partnerki.

 

Depresja jak pomóc?

Dla zniwelowania stanu depresji duże znaczenie ma właściwa organizacja czasu. W sytuacji gdy partnerka sama nie potrafi poradzić sobie z tym stanem, dobrą rzeczą jest przejęcie przez mężczyznę organizacji rytmu dnia w domu. To właśnie on, jako osoba patrząca na problem z pewnym dystansem i będąca jednocześnie najbliżej młodej mamy, będzie w stanie dostrzec czego partnerce najbardziej brakuje i zorganizować czas w taki sposób, aby nie brakowało w nim odpoczynku, snu i zajęcia się innymi sprawami niż dziecko i dom. Korzystną rzeczą będzie także czuwanie nad właściwym zbilansowaniem diety partnerki.

 

Zdjęcie: Fotolia by © martinlee All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.