Data publikacji:

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją. To zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Jak wygląda łyżeczkowanie macicy?

Oczyszczanie macicy wykonywane jest w szpitalu pod znieczuleniem ogólnym. Konieczne jest wobec tego stawienie się na zabieg na czczo. Po podaniu środka znieczulającego lekarz umieszcza w pochwie pacjentki wziernik oraz elementy rozszerzające i stabilizujące szyjkę macicy. Następnie za pomocą łyżki chirurgicznej zbiera tkanki z powierzchni jamy macicy. Jeżeli istnieje taka potrzeba, materiał zostaje wysłany do badania.
Łyżeczkowanie macicy po porodzie naturalnym czasem jest wykonywane bez znieczulenia. Specjaliści podają, że bezpośrednio po urodzeniu dziecka próg bólu jest na tyle podniesiony, że powinien być obecny jedynie dyskomfort. Jeżeli jednak pacjentka odczuwa ból, ma prawo otrzymać odpowiedni środek zmieczulający.
Zabieg łyżeczkowania trwa około 10–15 minut i nie wymaga hospitalizacji. Zazwyczaj pacjentka może opuścić szpital już po kilku godzinach, jeżeli wszystko jest w porządku. W przypadku łyżeczkowania bezpośrednio po porodzie pacjentka pozostaje na oddziale przez kilka dni, ze względu na wzmożone ryzyko krwotoku i ewentualną konieczność szybkiej interwencji.

Po co się wykonuje łyżeczkowanie po porodzie?

Zabieg ten znany jest wielu kobietom. Łyżeczkowanie macicy po porodzie nie jest procedurą rzadką. Jeżeli pojawi się podejrzenie, że wewnątrz jamy macicy pozostał jakiś fragment łożyska, należy się go możliwie najszybciej pozbyć. Podobnie w przypadku utworzenia się na ścianach narządu dużych skrzepów, wymagających manualnego usunięcia.
Zdarza się także, że łyżeczkowanie po porodzie wykonywane jest profilaktycznie, celem upewnienia się, że w jamie macicy nic nie pozostało i pacjentce nie grożą ewentualne powikłania. Jeżeli jednak zabieg nie zostanie przeprowadzony od razu, a pojawią się dolegliwości i objawy sugerujące zakażenie, łyżeczkowanie może mieć miejsce także kilka dni po porodzie.
Najczęściej wykonywane jest łyżeczkowanie macicy po porodzie naturalnym. Jednak jeżeli w trakcie cesarskiego cięcia lekarz nieodpowiednio usunie łożysko bądź powstaną skrzepy, po nim także konieczne jest oczyszczenie macicy łyżką chirurgiczną. Abrazja może więc dotyczyć również kobiet po cesarce.

Jak długo oczyszcza się macica po łyżeczkowaniu?

Jak po każdym zabiegu, tak i po łyżeczkowaniu organizm potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. Regeneracja macicy po łyżeczkowaniu trwa zazwyczaj kilka dni. W tym czasie narząd oczyszcza się także samoistnie, a więc mogą pojawić się plamienia lub krwawienia i ból podbrzusza o lekkim bądź średnim nasileniu. Łyżeczkowanie macicy po porodzie zazwyczaj wiąże się z obfitszym krwawieniem, wobec czego zazwyczaj pacjentka przez kilka dni pozostaje w szpitalu. Daje to możliwość szybkiej reakcji w przypadku krwotoku.
Po zabiegu należy odpoczywać i możliwie ograniczyć aktywność fizyczną. Dlatego istotne jest także to, jak długo nie można dźwigać po łyżeczkowaniu macicy. Zaleca się, by nie nosić ciężkich przedmiotów do całkowitego zagojenia się tkanek, a więc przez 4–6 tygodni. Przez podobny okres należy powstrzymać się od współżycia i treningów. Warto pamiętać, że po zabiegu należy używać wkładek higienicznych, podpasek lub bielizny menstruacyjnej. Tampony oraz kubeczki są niewskazane.

Jakie mogą być powikłania po łyżeczkowaniu?

Jeżeli zabieg został przeprowadzony nieprawidłowo, mogą pojawić się między innymi wymioty, wysoka gorączka, silny ból podbrzusza i bardzo obfite krwawienie. Pogarszające się samopoczucie wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Do poważnych komplikacji należą infekcje, naruszenie ściany macicy lub nawet uszkodzenie pobliskich narządów, jak moczowody, pęcherz czy jelita.
Należy jednak brać pod uwagę, że każdy organizm reaguje na inwazyjne zabiegi w sposób indywidualny i pojawienie się dodatkowych dolegliwości wcale nie musi oznaczać źle przeprowadzonych procedur. Zabieg łyżeczkowania jest powszechny i bezpieczny, najczęściej nie wiąże się z poważnymi powikłaniami i nie pozostawia długotrwałych negatywnych skutków.
Istotną częścią zapobiegania powikłaniom jest przestrzeganie pozabiegowych zaleceń. W dniach następujących po łyżeczkowaniu nie wolno brać gorących kąpieli ani pryszniców, ponieważ mogą nasilać krwawienie. Przez kilka tygodni należy unikać dźwigania przedmiotów cięższych niż 5 kg, a także wzmożonego napinania brzucha. Niewskazane są intensywne treningi, nawet jeśli pacjentka czuje się dobrze.
W przypadku wykonywania pracy fizycznej pacjentka na czas rekonwalescencji powinna otrzymać zadania, które będą bezpieczne i nie narażą zdrowia. Jeżeli to niemożliwe, warto skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. O jego długości decyduje lekarz przeprowadzający zabieg łyżeczkowania.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!