Hemoroidy w ciąży

Dla wielu kobiet hemoroidy są wstydliwym problemem. Bolą, swędzą, czasem krwawią i zdecydowanie utrudniają życie. Żylaki odbytu, bo o nich mowa, są bardzo częstą dolegliwością ciążową. Powstają m.in. w wyniku ucisku powiększonej macicy na żyły jamy brzusznej i są dla przyszłej mamy niezwykle uciążliwe.

 

hemoroidy_w_ciazy

 

Skąd się biorą hemoroidy w ciąży?

Przez te 9. miesięcy macica ciężarnej kobiety wielokrotnie powiększa swoje rozmiary. Uciska żyły jamy brzusznej i utrudnia odpływ krwi z narządów miednicy małej. Szalejące hormony ciążowe sprawiają, że jelita pracują mniej wydajnie. Procesy trawienne spowalniają i pojawiają się zaparcia. Na tym niestety nie koniec. Za tym idą kolejne problemy. Podczas próby wypróżnienia, wzrasta ciśnienie w okolicach odbytu i powstają hemoroidy. Mają postać guzków i zazwyczaj są wyraźnie wyczuwalne.

 

Najczęstsze objawy hemoroidów

  • ból i swędzenie odbytu,
  • ból podczas wypróżniania lub zaraz po nim,
  • krwawienie z odbytu (smugi pozostawione na papierze).

 

Jak im przeciwdziałać, czyli profilaktyka

  • Przede wszystkim pamiętaj o diecie bogatej w błonnik. Spożywaj duże ilości brokuł, buraków, jabłek, gruszek i suszonych śliwek. Białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym, a swoje menu wzbogać o otręby i kasze gruboziarniste. 
  • Pij dużo wody niegazowanej.
  • Postaraj się jak najmniej siedzieć i stać, gdyż w takich pozycjach macica naciska na jelita.
  • Nie zapomnij o aktywności fizycznej. Dużo spaceruj, pływaj lub uczęszczaj na gimnastykę dla kobiet w ciąży.·
  • Odpoczywaj leżąc, a nie siedząc. Trzymaj nogi uniesione do góry.

Możliwe leczenie w ciąży i po porodzie

Kobiety w ciąży mogą stosować niektóre maści i czopki doodbytnicze łagodzące dolegliwości związane z wystąpieniem hemoroidów np. Aesculan, Hemoral, Hemorectal, Posterisan. Na rynku dostępnych jest wiele kremów, czopków, maści i żeli do mycia odbytu oraz preparatów znieczulających. Jednakże, nigdy nie stosuj ich bez konsultacji  z lekarzem.

Na koniec, dobra wiadomość. Choć żylaki odbytu są bardzo nieprzyjemne, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, ani dla Ciebie, ani dla dziecka. Zmiana diety, ruch, preparaty przeciwzapalne oraz ciepłe kąpiele powinny zmniejszyć ból i złagodzić towarzyszące hemoroidom swędzenie. Musisz jednak liczyć się z tym, że wraz ze wzrostem dziecka ucisk macicy na jelita jest coraz silniejszy, a co za tym idzie żylaki powiększają się. Niestety także duży wysiłek towarzyszący porodowi sprawia, że żylaki odbytu osiągają znacznie większe rozmiary. I choć w większości przypadków hemoroidy znikają po ciąży, to zdarza się, że zmiany nie cofają się i po pewnym czasie żylaki odbytu muszą zostać usunięte operacyjnie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Bobby Earle All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Październik 12, 2016
Mi położna kazała kupić w aptece sztyft Criorectum . Kupiłam i powiem szcesze nie bardzo wierzyłam , bo taki kawałek plastiku i co ? A jednak czasami warto spróbować . Polecam każdej kobiecie , która wie co to znaczy męczyc się jeszcze z tym dziadostwem po porodzie.
Ocena:
Wrzesień 6, 2016
Ja cierpiałam strasznie dopóki nie znalałam Hemorosanu na allegro a potem smarowałam Dermosanem
Ocena:
Styczeń 3, 2016
Hemoroidy rzeczywiście są paskudne, można im jednak zapobiegać, mnie zawsze babcia straszyła że powstają od siadania na zimnym, jednak trzeba pamiętać że zaparcia się do nich przyczyniają i trzeba uważać zwłaszcza w czasie ciąży kiedy są powszechne, mnie uratował dicopeg, przez 3 miesiące walczyłam z zaparciami zanim postanowiłam sobie pomóc.
Ocena:
Październik 1, 2015
duzo lezazlam na supermami poduszce, musialam odpoczywac bo lekarz mi kazal.. poprzez skracajaca sie szyjke macicy
Ocena:
Sierpień 27, 2015
Niestety mnie dotknęła ta przykra dolegliwość :/ Zastosowałam się do tych prostych rad: http://bellybestfriend.pl/baza-wiedzy/pytania-i-odpowiedzi/ii-trymestr,3.html#47 i jakoś udało mi się poradzić sobie z tym przykrym problemem...