Data publikacji:

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
kolagen w ciąży

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko, który występuje w niemal każdej tkance naszego ciała. Tworzy tkankę łączną (niemal w całości), poprawia kondycję, elastyczność i nawilżenie skóry, buduje nasze stawy i kości, ma duży wpływ na odpowiednią ilość maści stawowej, a nawet oddziałuje na kondycję naczyń krwionośnych i niektórych elementów oka.
Niestety z upływem lat produkcja kolagenu w organizmie zmniejsza się. Skutki tego są łatwe do przewidzenia: skóra się przesusza, powstają na niej zmarszczki, wypadają włosy, łamią się paznokcie, a stawy i kości stają podatne na uszkodzenia i zmiany reumatyczne. Dlatego ważne jest, aby suplementować ten składnik.

Kolagen w ciąży – czy to bezpieczne?

Czy można pić kolagen w ciąży? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Faktem jest, że ciąża to okres zwiększonych potrzeb żywieniowych – organizm powinien otrzymywać między innymi więcej białka. Z drugiej strony z powodów etycznych nie przeprowadza się badań na kobietach ciężarnych, dlatego nie można stwierdzić z całą stanowczością, że suplementacja kolagenu jest wskazana.
Jeśli zastanawiasz się, czy można brać kolagen w ciąży, to koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Na podstawie informacji o twoim sposobie odżywiania się oraz przyjmowanych witaminach oceni on, czy dodatkowa dawka kolagenu jest potrzebna tobie i twojemu dziecku.

Kolagen dla kobiet w ciąży – korzyści

Dlaczego przyszłe mamy tak często zastanawiają się, czy kolagen można stosować w ciąży? Otóż wynika to z licznych korzyści suplementacji, o których mówią przeróżne źródła. To między innymi:
  • Poprawienie kondycji stawów i kości
  • Kolagen stanowi główny budulec kości i stawów, dlatego ważne jest, aby nie zabrakło go w organizmie.
  • Mniejsze rozstępy lub ich brak
  • U części kobiet nawet doskonała pielęgnacja skóry nie zapobiega powstawaniu rozstępów. Ryzyko pojawienia się brzydkich kresek na brzuchu, udach, piersiach i pośladkach może jednak się zmniejszyć dzięki suplementacji kolagenu. Kolagen w ciąży wzmacnia skórę i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i jędrna.
  • Mocniejsze paznokcie i włosy
  • O ile w okresie ciąży włosy i paznokcie przyszłej mamy zazwyczaj zachwycają kondycją, o tyle wkrótce po porodzie ich stan się bardzo pogarsza. Można jednak ten proces zahamować, dbając, by już w ciąży poziom kolagenu w organizmie był odpowiednio wysoki.
  • Szybki powrót do formy
  • Wysoki poziom kolagenu w ciąży sprawia, że po porodzie ciało szybciej dochodzi do siebie – wynika to z lepszej kondycji stawów, kości oraz skóry.

    Jaki kolagen w ciąży?

    Twój lekarz dał ci „zielone światło” dla suplementacji i zastanawiasz się, jaki kolagen w ciąży będzie najlepszy? Oto cechy produktu, który pozytywnie wpłynie na stan twojej skóry, kości i stawów:
  • pochodzenie – zwierzęce lub rybie; zarówno kolagen zwierzęcy, np. wołowy, jak i kolagen rybi w ciąży są doskonałym wyborem;
  • hydroliza – dobry kolagen jest hydrolizowany, co oznacza, że cechuje się dużym stopniem wchłanialności;
  • postać – kolagen w ciąży można spożywać w postaci płynu, kapsułek bądź proszku; zastanów się, co jest dla ciebie najwygodniejsze;
  • zawartość witaminy C – witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, dlatego dobrze byłoby, aby znalazła się ona w wybranym produkcie (o ile nie przyjmujesz witaminy C w innych suplementach);
  • brak sztucznych dodatków – wybrany przez ciebie produkt powinien być naturalny, tj. nie może zawierać słodzików, barwników, substancji zapachowych czy konserwantów.
  • Kolagen w ciąży – dawkowanie

    Bezpieczna dawka kolagenu dla kobiet w ciąży to od 2,5 g do 15 g na dobę. Należy jednak pamiętać, że dostarczany jest on również z pożywieniem – dlatego o tym, czy suplementacja jest wskazana, powinien decydować lekarz.

    Kolagen a karmienie piersią

    Zasadniczo nie ma przeciwwskazań, aby kobieta po porodzie rozpoczęła suplementację kolagenu – nawet jeżeli karmi piersią. Niemniej i w tym przypadku należy skontaktować się z lekarzem i zapytać go o zdanie w tej kwestii.

    Nie tylko kolagen. Co jeszcze warto suplementować w ciąży?

    Kolagen w ciąży może być dobrym pomysłem, ale nie zapominaj również o innych znaczących witaminach i pierwiastkach:
  • Kwas foliowy
  • O odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie powinnaś zadbać już przed ciążą – zmniejszy to ryzyko wystąpienia u dziecka bardzo groźnych wad cewy nerwowej. Po zajściu w ciążę suplementacja również jest bardzo ważna.
  • Jod
  • Jod wspiera pracę tarczycy i pozytywnie wspiera rozwój płodu. Pamiętaj jednak, żeby uzgodnić dawkę z lekarzem prowadzącym ciążę.
  • Witamina D
  • Zalecana dawka witaminy D dla kobiet w ciąży i karmiących to około 2000 j.m. na dobę. Odpowiedni jej poziom jest niezbędny dla prawidłowego wzrastania i rozwoju płodu, a także dla zdrowia fizycznego i psychicznego matki.
  • DHA
  • DHA to jeden z wielonienasyconych kwasów omega-3. Bierze on udział w procesach budowy komórek nerwowych, a także mózgu i oczu płodu. Niektóre źródła wskazują, że jego odpowiedni poziom może zmniejszyć też ryzyko przedwczesnego porodu. Suplementacja tego składnika zalecana jest również po porodzie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.