Data publikacji:

Jak działa detektor tętna płodu?

Gdy wkrótce masz zostać rodzicem, naturalnym jest, że chcesz kupić wszystko, co może się przydać maluchowi. Może zamiast kolejnej kołderki czy ubranka bardziej jednak przyda się detektor tętna płodu, który pomoże monitorować stan zdrowia maluszka, gdy jeszcze jest w brzuchu u mamy. Współczesna medycyna potrafi wykryć bardzo szybko wszelkie zmiany w organizmie dziecka, nawet gdy jest jeszcze w łonie matki. Pozwala to na wcześniejsze podjęcie działań, by maluch cieszył się jak najlepszym zdrowiem.
detektor tętna
Na pytanie, czy warto kupić detektor tętna płodu, wypowiedziało się już wiele matek. Najczęściej opinie na temat detektora tętna płodu są bardzo pozytywne. Poza możliwością wczesnego wykrycia jakiejkolwiek wady u maluszka, może przecież potwierdzić prawidłowe tętno, co uspokaja przyszłych rodziców. A jak wiadomo – spokój matki przekłada się również na dobrostan dziecka.

Co to detektor tętna płodu i jak go używać?

Przyszli rodzice mogą monitorować stan tętna swojego malca detektorem tętna płodu. Jest to urządzenie nazywane „domowym KTG”. Badanie tętna płodu można wykonać zarówno w gabinecie ginekologicznym, jak i samemu w domu. Detektor tętna płodu posiada sondę i głowicę. Podczas badania używamy żelu podobnego do tego, który używany jest podczas badania USG u ginekologa.

Po nałożeniu żelu dokładnie przykładamy sondę do brzucha. Należy przy tym zadbać o dokładny kontakt sondy ze skórą. Przemieszczając powoli sondę po brzuchu, nasłuchujemy bicia serca. Po zatrzymaniu sondy w miejscu, gdzie wyczuwalne jest ono najbardziej, dokładna wartość bicia serca pojawi się na wyświetlaczu. Bicie serca dziecka usłyszymy również w słuchawkach, co jest zawsze niezwykłym doświadczeniem dla przyszłych rodziców. Badanie detektorem tętna płodu jest bezbolesne dla matki i dziecka.

Detektor tętna płodu – czy jest bezpieczny?

Często przyszli rodzice zastanawiają się nad tym, jak działa detektor tętna płodu i czy jest bezpieczny. Działanie detektora tętna płodu polega na wysyłaniu fal ultradźwiękowych o mikroskopijnym natężeniu. Ich dawka jest tak mała, że nie zagrażają one ani mamie, ani maluszkowi. Urządzenie działa dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera.

Warto zaznaczyć, że detektor tętna płodu jest wyrobem medycznym, zgodnym z wszelkimi normami i poddane wielokrotnym badaniom. Jest to urządzenie bezinwazyjne, które nie zagraża matce ani dziecku. Gdyby wykazano jakąkolwiek szkodliwość detektora tętna płodu, nie byłby on przecież używany w gabinetach ginekologicznych czy przez położne. Detektor tętna płodu służy do monitorowania bicia serca dziecka, nie wykrywa natomiast skurczy ciężarnej.

Od kiedy można używać detektor tętna płodu?

Serce płodu zaczyna bić około 7. tygodnia ciąży, jest jednak wtedy słabo wyczuwalne przez urządzenia. W zależności od modelu detektora tętna płodu (ważna jest jego czułość), badanie możliwe jest od 10. – 16. tygodnia ciąży. Często rodzice zastanawiają się również, jaki detektor płodu wybrać. Obecnie można przebierać w dodatkowych funkcjach urządzeń. Na rynku istnieje wiele detektorów tętna płodu – z monitorem, bez monitora, z głośnikiem, z wejściem na słuchawki, a także taki, który łączy się ze smartfonem, dzięki czemu otrzymujemy podgląd na telefonie i możliwość zapisania historii badania.

Każdy może dobrać urządzenie do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Warto pamiętać, że ważna jest czułość detektora. Często już w pakiecie do urządzenia dołączany jest specjalny żel, dzięki czemu oszczędzamy czas i pieniądze na dodatkowy zakup. Uzyskane wyniki warto zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który zinterpretuje je indywidualnie pod kątem wagi dziecka, tygodnia ciąży, porówna z historią medyczną przyszłej mamy.
Detektor tętna płodu to urządzenie, którego nie miały niestety nasze babcie czy mamy. Na szczęście technologia rozwija się i może pomóc nam w dbaniu o zdrowie maluszka już od pierwszych chwil pojawienia się w łonie matki.
Zdjęcie: arthurhidden/Envato Elements