Data publikacji:

Urządzamy pokój ucznia

Autor: Magdalena Szewczyk

Pójście dziecka do szkoły jest dużym wydarzeniem w życiu rodziny. Pierwszoklasiście trzeba zakupić wyprawkę szkolną, ale także pomyśleć o modyfikacjach w jego pokoju. Nie ważne jaką dysponujemy przestrzenią, najważniejsze, aby urządzić ją atrakcyjnie i funkcjonalnie. Musimy także pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego miejsca do nauki. 

 

Pokój dla ucznia, pokój ucznia, pokój dziecka

 

Projektując pokój dla ucznia musimy wziąć pod uwagę, że dziecko spędza w nim dużo czasu - bawi się, uczy i wypoczywa. Aranżacja wnętrza, szczególnie dla 6-7 latka nie jest prosta jednak wystarczy pobudzić wyobraźnię swoją i co najważniejsze dziecka, żeby stworzyć odpowiednie miejsce do działania i relaksu. Powinniśmy też zrobić wszystko, aby dziecko w odświeżonym pokoju czuło się bezpiecznie, komfortowo i swobodnie.

 

Pokój dla ucznia

Dziecko zaczyna cechować się coraz większą indywidualnością i niezależnością. Może chcieć ją wyrazić poprzez zupełną zmianę kolorystyki obecnej w pokoju. Pamiętajmy wtedy o umiarze, gdyż mocny kolor może się szybko znudzić. To początek nauki dla naszego smyka, więc pokój musi zostać przearanżowany. Najważniejszą zasadą zmian jest podział pomieszczenia na dwie strefy. Strefę pracy oraz strefę relaksu, tak jak pokazuje to poniższy projekt pokoju dziecięcego.

 

Pokój dla ucznia


W części pierwszej powinno znaleźć się biurko oraz wygodne i przystosowane do długiej pracy krzesło. Warto, aby wraz z książkami, zeszytami i przyborami szkolnymi pojawiły się również nowe meble do ich przechowywania, takie jak regał, komoda lub kontener z szufladami. Ważną sprawą staje się oświetlenie - powinno być odpowiednie zarówno do nauki jak i codziennej zabawy.

W części przeznaczonej do odpoczynku ustawiamy łóżko oraz wszystkie zabawki. Szafę lub komody ustawiamy według uznania, pamiętając o tym, aby nie blokowały swobodnego poruszania się. Nie musimy stosować dosłownego podziału i nie odgradzamy niczym jednej części pokoju od drugiej, chodzi o oddzielenie pewnych funkcji użytkowych.
W późniejszym czasie możemy dziecku wstawić do pokoju sprzęt muzyczny oraz komputer.

 

 

Miejsce do pracy

Kluczowym miejscem w pokoju ucznia powinno być miejsce do nauki. Nasza pociecha z każdym rokiem będzie coraz dłużej spędzać czas przy biurku, dlatego już na początku jego szkolnej drogi powinniśmy zainwestować w duże biurko i wygodne krzesło. Nie możemy zapomnieć też o dobrym oświetleniu, aby dziecko nie nadwyrężało sobie wzroku. Jeśli rodzice zgodzą się, aby komputer był od początku nauki w szkole w pokoju dziecka należy zwrócić uwagę, aby monitor był ustawiony na wprost dziecka, na odległość jego wyciągniętej ręki, a górna krawędź monitora na linii jego wzroku. Dodatkowo klawiatura powinna być położona na specjalnej półce. O czym jeszcze warto pamiętać urządzając miejsce do nauki dziecka znajdziecie w poniższej infografice.

 

 

Miejsce do nauki

 

Projekt: Anna Siarkiewicz

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.