Data publikacji:

Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak poznać, że jest na to gotowe?

Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna siadać? Sprawdź, jak przebiega rozwój motoryczny malucha, aby przygotować się na dynamiczne zmiany, które czekają każdego rodzica. Dzięki naszemu najnowszemu artykułowi dowiesz się o etapach rozwoju dziecka oraz jak poznać, że maluch jest gotowy, aby przejść do kolejnego etapu. Zapraszamy do lektury!
kiedy dziecko zaczyna siadać

Etapy rozwoju malucha – od kiedy dziecko zaczyna siadać?

Czas niemowlęctwa, a więc okres od narodzin do ukończenia przez malucha pierwszego roku życia, to bardzo ważny etap w jego rozwoju. To właśnie w tym czasie zauważymy mnogość oraz intensywność przemian zachodzących w organizmie dziecka i to właśnie w okresie pierwszych 12 miesięcy dziecko szybko rośnie oraz ekspresowo zdobywa kolejne umiejętności. 
Co jednak istotne, cały proces rozwoju maluszka przebiega według określonego schematu. Jednak warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Łatwo ten aspekt zauważyć, jeśli w swoim otoczeniu mamy dzieci. Niektóre z nich będą potrafiły przewrócić się na brzuch w trzecim miesiącu, zaś inne tę umiejętność zdobędą około szóstego miesiąca życia. Dlatego do każdego z etapów rozwoju, motorycznego, jak i umysłowego dodaje się pewne widełki czasowe. Naukowcy określili tego typu widełki, aby rodzice, jak i lekarze pediatrzy byli w stanie potwierdzić, czy dany etap rozwoju jest w normie. 

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Na bazie powyższego akapitu z pewnością się zastanawiasz, w którym miesiącu dziecko zaczyna siadać oraz kiedy w pełni posiądzie tę umiejętność. Maluch zaczyna siadać z podparciem od czwartego do siódmego miesiąca życia. Czy oznacza to, że już czteromiesięczne dziecko może siadać? Około 16 tygodnia maluch zaczyna swoje pierwsze próby ustawiania swojego tułowia pionowo. Siedzenia bez podparcia możemy się natomiast spodziewać od szóstego do ósmego miesiąca życia. Nie jest ważne, czy nasze dziecko zacznie swoje pierwsze próby siadania w czwartym, czy w siódmym miesiącu swojego życia. Najistotniejsze jest to, żeby ruchy dziecka były systematyczne i mieściły się w granicach normy.
Warto jednak pamiętać, że pierwsze próby są niezgrabne i nieporadne, ponieważ organizm dziecka musi nauczyć się danej czynności. Ponadto ciało malucha jest niedojrzałe, więc nie potrafi odpowiednio reagować na zewnętrzne bodźce. Dlatego potrzebuje czasu, aby nauczyć się kontrolować własne ciało, w tym także jego motorykę.

Jak poznać, że dziecko jest gotowe do siadania?

Znasz już teorię, jednak jak wygląda praktyka? Jak rozpoznać, że dziecko jest już gotowe do siadania? Czy należy pomagać dziecku podczas prób pionizowania jego tułowia?
Przede wszystkim niektórym dzieciom nauka siadania przychodzi z większą łatwością niż innym. Jest to bardzo indywidualna sprawa, która zależna jest między innymi od siły mięśni kręgosłupa. Nie martw się więc, jeśli twoje dziecko nie rozpoczyna prób siadania w czwartym miesiącu. Mogą one nastąpić na przykład dopiero po pół roku od narodzin. 
Jak jednak możemy poznać, że nasz maluch jest już gotowy do podjęcia pierwszych prób siadania, a więc jakie są etapy siadania u niemowląt? Sygnałem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest moment, gdy nasze dziecko utrzymuje bez większych problemów podniesioną głowę oraz opiera się na łokciach i podciąga nogi do brzucha. Maluch na tym etapie powinien opanować już umiejętność obrotów z brzucha na plecy i na odwrót. Powyższe umiejętności potwierdzają, że mięśnie dziecka stają się coraz silniejsze, a tym samym przygotowują go do stabilnego utrzymania się w pozycji siedzącej. 
Jak dziecko zaczyna siadać? Przy pierwszych próbach ustawienia w pozycji pionowej tułowia dziecko będzie potrzebowało twojego wsparcia. Dlatego musisz zapewnić mu stabilny przedmiot, który pomoże mu w ustawieniu się pionowo. Ponadto wszystkie próby związane z nabyciem nowych umiejętności motorycznych powinny odbywać się na płaskim podłożu, a więc na macie lub dywanie. Pamiętaj także, że dziecko najpierw uczy się siadać z podparciem. Dopiero w okolicach szóstego do ósmego miesiąca życia twój maluch nabierze takiej siły mięśni i umiejętności, aby móc usiąść bez asekuracji w postaci podparcia. Najlepszą formą podparcia będzie fotelik z oparciem. 
Zastanawiasz się, od kiedy można sadzać dziecko na kolanach, analizując powyższe etapy? Już nawet 3–4-miesięczne dziecko możesz trzymać na kolanach w pozycji siedzącej, jednak musi być ono podtrzymywane.

Pozostałe etapy rozwoju motorycznego dziecka

Co ciekawe i zapewne dla wielu zaskakujące, rozwój motoryczny malucha zaczyna się już w życiu płodowym. Już w 7 tygodniu ciąży podczas badania USG można zaobserwować pierwsze ruchy płodu! Jeśli ciekawi cię, jak sytuacja ma się po porodzie, a więc kiedy dziecko siada, a kiedy raczkuje – sprawdź poniższą rozpiskę:
  • trzymanie głowy w pionie: 1–4 miesiąc życia,
  • podpór na przedramionach (w pozycji leżącej): 3–6 miesiąc życia,
  • przewrót z brzuch na plecy: 3–6 miesiąc życia,
  • przewrót z pleców na brzuch: 4–7 miesiąc życia,
  • siedzenie z podparciem: 4–7 miesiąc życia,
  • siedzenie bez podparcia: 6–8 miesiąc życia,
  • stanie z podparciem: 5–10 miesiąc życia,
  • raczkowanie: 5–12 miesiąc życia,
  • chodzenie z pomocą: 6–12 miesiąc życia,
  • samodzielne stanie: 7–15 miesiąc życia,
  • samodzielne chodzenie: 9–16 miesiąc życia.
  • Jeśli martwisz się o to, czy rozwój twojej pociechy przebiega prawidłowo, porozmawiaj o swoich wątpliwościach z lekarzem. Jest to najbardziej odpowiednia osoba, która profesjonalnym okiem przyjrzy się sytuacji. Pamiętaj także, aby regularnie zgłaszać się do przychodni lekarskiej na profilaktyczne wizyty. Ich celem jest ocenienie etapu rozwoju twojego dziecka przez pediatrę. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Honorata Pitura