Data publikacji:

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

Dziecko się pręży. Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki? Jeśli tułów niemowlęcia nie będzie stabilny, dziecko będzie musiało „szukać” innych form  kontroli, np. napinając swój „obwód”. Prężenie się niemowlaka podczas snu spędza sen z oczu niejednej młodej mamie. Odpowiadamy na pytania, które poruszają ważne zagadnienie, jakim jest prężenie się noworodka.
Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

Prężenie się niemowlaka - przyczyna ze strony układu pokarmowego

Jakie są przyczyny, że niemowlę prostuje i napina nóżki (prężenie niemowlaka)? To kolka jelitowa. Pojawia się, jeśli malutkie dziecko nie trawi dobrze pokarmu i/lub nałyka się powietrza podczas jedzenia. Kolka jelitowa powoduje u dziecka:
  • Prężenie mięśni.
  • Napinanie mięśni.
  • Podkurczanie nóżek.
  • Ból brzucha.
Jeśli jest to jednorazowe, czyli stricte skorelowane z nieprawidłowym trawieniem treści pokarmowej, opisywana niedyspozycja mija, nie ma powodu do obaw o zdrowie i rozwój niemowlaka. Często stwierdza się niedojrzałość układu pokarmowego, jeżeli dziecko pręży się, a dodatkowo pojękuje, marszczy buzię (i wykonuje ruchy oraz mimikę, które pochodzą od dolegliwości ze strony układu pokarmowego). Częstym zjawiskiem jest prężenie się niemowlaka podczas snu.

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki? Przyczyny prężenia niemowlęcia

Nierównomierne napięcie mięśniowe - przyczyna prężenia niemowlęcia - to dość powszechna dolegliwość spowodowana m.in. wcześniactwem, komplikacjami podczas porodu, poporodową żółtaczką, niedotlenieniem dziecka podczas porodu.
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlęcia i noworodka może być też spowodowane tym, że jego matka w trakcie ciąży borykała się z takimi dolegliwościami jak: anemia, nadciśnienie tętnicze krwi, choroby tarczycy, nerek i układu krążenia).
Kiedy niemowlę prostuje i napina nóżki, warto udać się do pediatry, a później do fizjoterapeuty, bo jeśli nie zareagujesz w porę, to może okazać się, że w późniejszych etapach rozwoju twoje dziecko nie będzie prawidłowo się obracać. Mogą wystąpić problemy z samodzielnym utrzymywaniem głowy albo z prawidłowym zginaniem kończyn. 

Prężenie się noworodka oraz niemowlaka - jak się objawia się?

Prężący się niemowlak nadmiernie napina swoje ciało. Wygina się w różne strony. Przeważnie jest to wyginanie ciała do tyłu oraz na boki. Prostuje kończyny górne i dolne to tego stopnia, że jest ci trudno zmienić mu pieluszkę oraz go ubrać. Często prężenie się noworodka oraz prężenie się niemowlaka to dodatkowe „atrakcje”, takie jak; problemy ze snem (tu często występuje także prężenie się niemowlaka podczas snu dziennego i nocnego) i niepokój. Oraz płacz. Nawet przystawienie dziecka do piersi, które teoretycznie powinno przynieść mu ulgę, nie jest dla malucha pomocym gęstem. 
Jeśli zatem widzisz, że ma miejsce prężenie i wyginanie niemowlaka podczas karmienia oraz bezpośrednio po jedzeniu, przyczyną może być niedojrzałość układu pokarmowego. 

Napięcie mięśniowe - niemowlę prostuje i napina nóżki - kiedy udać się do specjalisty?

Kiedy iść do pediatry albo do fizjoterapeuty, gdy obserwujesz prężenie się niemowlaka?
  1. Jeśli w pierwszych tygodniach życia u noworodka lub niemowlęcia nie pojawia się „uśmiech anielski”, czyli uśmiech nieuświadomiony. Skonsultuj zachowanie malucha z pediatrą i/lub fizjoterapeutą, również gdy mniej więcej pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia u dziecko nie odpowiada na twój uśmiech (nie pojawia się uśmiech społeczny).
  2. Jeśli po 3 miesiącu życia masz z dzieckiem słaby kontakt wzrokowy - dziecko nie skupia wzroku na przedmiocie lub twarzy pochylającej się nad nim osoby.
  3. Jeśli dziecko pręży się cały czas, bez względu na sytuację, w jakiej się znajduje (prężenie się niemowlaka podczas snu, prężenie i wyginanie niemowlaka podczas karmienia).
  4. Kiedy dziecko ma trudności z przełykaniem pokarmu, ssaniem mleka z piersi matki lub z butelki.
  5. Jeśli nie obserwujesz u dziecka postępów w rozwoju psychomotorycznym (tzw. okna rozwojowe). 

Prężenie się dziecka a kolki - co robić?

To kiedyś mija. Jeśli przyczyną prężenia się niemowlęcia oraz noworodka są kolki, uzbrój się w cierpliwość. Bardzo przydatne okazują się sprzęty domowe, takie jak odkurzacz oraz suszarka do włosów, które monotonnym buczeniem pomagają uspokoić maluszka. Wykonuj masaż brzucha maluszka - delikatnie dociskać ugięte w kolanach nóżki niemowlęcia do brzuszka. To powinno przynieść ulgę. Często pomaga też relaksująca kąpiel. 

Prężenie się dziecka a wzmożone napięcie mięśniowe - co robić?

Prężenie się niemowlaka 7 miesięcy może oznaczać wzmożone napięcie mięśniowe. Co robić? Udać się do fizjoterapeuty, który odpowiednio dopasuje ćwiczenia, które powinny przywrócić prawidłowe napięcie w mięśniach. Najlepiej zacząć takie ćwiczenia jeszcze zanim dziecko ukończy szósty miesiąc życia, ale jeśli twoja pociecha ma więcej niż pół roku, to nic straconego. Rehabilitacja pomoże dziecku. Działania trzeba powtarzać kilka razy dziennie, więc zostaniesz poinstruowana, jak prawidłowo wykonywać podstawowe ćwiczenia z niemowlakiem w domu. Ma na to wpływ sposób, w jaki trzymasz dziecko podczas karmienia dziecka (piersią albo butelką), podnosisz malucha z pozycji leżącej, zmieniasz mu pieluszkę, trzymasz na rękach, układasz do snu.
Prężenie się niemowlaka może mieć wiele przyczyn. Należą do nich głównie: zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych, niedojrzałość układu pokarmowego oraz nadmiar połkniętego powietrza podczas zbyt łapczywego jedzenia (kolki), poporodowa żółtaczka mechaniczna o intensywnym przebiegu, a także wzmożone napięcie mięśniowe, na które bardziej narażone są dzieci urodzone przedwcześnie. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.