Data publikacji:

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – jak zarażają się najmłodsi?

Opryszczka wargowa, potocznie zwana „zimnem”, to wirusowa choroba błon śluzowych oraz skóry. Dochodzi do niej na skutek zarażenia się wirusem Herpex Simplex 1 (HSV-1).

Opryszczka u rocznego dziecka, jak również u dzieci młodszych, starszych i u osób dorosłych, jest efektem przeniesienia wirusa poprzez ślinę lub błony śluzowe. Innymi słowy, wystarczy, że dziecko zostanie pocałowane przez kogoś, kto akurat przechodzi infekcję (najbardziej zaraża surowiczy płyn, którym wypełnione są pęcherzyki). Do zakażenia może dojść również na skutek picia z butelki, z której piła osoba przechodząca infekcję albo włożenia do ust przedmiotu, który był w ustach osoby chorej. Krótko mówiąc, dziecko może się zarazić, jeśli weźmie do ust zabawkę, którą oblizywał inny malec.

Opryszczka na ustach u rocznego dziecka – objawy

Opryszczka u dziecka rocznego oraz młodszego ma najczęściej cięższy przebieg, niż u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych.

W pierwszym etapie, jeszcze zanim pojawią się zmiany na skórze, maluszek może odczuwać uporczywe swędzenie oraz zimno. Jako że dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze opowiedzieć o swoich dolegliwościach, świadczyć o nich będą jego zachowania: uporczywe drapanie skóry koło ust, pocieranie o np. poduszkę albo przedmioty, płaczliwość.

Kolejny etap to pojawienie się krostek wypełnionych surowiczym płynem. Później pęcherzyki zmieniają się w ropne strupki. Błony śluzowe jamy ustnej oraz dziąsła mogą zostać objęte stanem zapalnym, na języku i migdałach mogą pojawić się owrzodzenia, dodatkowo może wystąpić obrzęk dziąseł. Należy zauważyć, że opryszczka u rocznego dziecka to dolegliwość powodująca duży ból i dyskomfort, dodatkowo często występuje bardzo wysoka gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Naturalne jest zatem, że w zachowaniu dziecka zachodzą zmiany i są to:
  • niechęć do jedzenia i picia,
  • ogólne złe samopoczucie, które dziecko manifestuje rozdrażnieniem i płaczliwością,
  • trudności ze snem lub wręcz przeciwnie – senność związana z wysoką gorączką.
Opryszczka u rocznego dziecka oraz niemowlaka może trwać dłużej niż u osób dorosłych – od siedmiu do nawet czternastu dni. Warto dodać, że jeżeli uda się powstrzymać dziecko od drapania zmian, opryszczka nie musi pozostawić blizn.

Opryszczka u rocznego dziecka – czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Opryszczka u rocznego dziecka może stanowić dla malca zagrożenie, jeżeli ma ciężki przebieg. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy udać się do lekarza pediatry, który zadecyduje, czy niezbędna jest hospitalizacja. Na szczęście w wielu przypadkach nie jest to koniecznie

Jednocześnie należy pamiętać, że w przebiegu tego typu infekcji może dojść do wystąpienia komplikacji. Jedną z nich jest rozniesienie zmian na pozostałe okolice ciała (np. w okolice oczu) – stąd też tak ważne jest, aby dziecko się nie drapało. Ponadto w przypadku, gdy maluszek będzie często dotykał zmian brudnymi rękoma, może dojść u niego do nadkażenia bakteryjnego, w przebiegu któremu owrzodzenia bardzo się nasilą.

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie

Całkowite wyleczenie opryszczki nie jest niestety możliwe – wirus będzie już zawsze przebywał w organizmie dziecka, aktywując się między okresami wyciszenia.
To, co można zrobić, to działać doraźnie w okresie aktywacji wirusa, czyli w czasie pojawienia się pęcherzyków. W celu zmniejszenia nasilenia dolegliwości dziecko powinno zacząć otrzymywać leki przeciwwirusowe, przede wszystkim acyklowir. Najczęściej podaje się go w formie maści lub kremu, a jedynie w ciężkich przypadkach – w postaci doustnej.

Ponadto opryszczka u rocznego dziecka wymaga przestrzegania wszelkich zasad związanych z higieną. Nie należy dotykać zmian na skórze malca bez uprzedniego umycia oraz zdezynfekowania dłoni, ponadto należy jak najczęściej myć rączki samemu dziecku. Dla uniknięcia zarażenia nie wolno również „dojadać” posiłków po dziecku lub używać sztućców, którymi ono jadło. Nawet jeśli lekarz uzna, że dziecku nic nie zagraża, warto udać się do niego ponownie lub od razu zabrać dziecko do szpitala, jeżeli:
  • u dziecka pojawiają objawy takie jak bardzo wysoka gorączka, dreszcze,
  • chore dziecko zaczyna się zachowywać w sposób niepokojący, np. chce cały czas spać,
  • objawy opryszczki (np. zaczerwienienie) pojawiają się w okolicach oczu,
  • zmiany nasilają się lub nie znikają po około 10 dniach,
  • skóra wokół zmian prezentuje się coraz gorzej – np. zaczyna być obrzęknięta i gorąca.
Jeśli opryszczka u rocznego dziecka często nawraca – np. co 2-3 miesiące, to o tym również należy poinformować lekarza. W takich sytuacjach zazwyczaj przeprowadza się badania krwi, można też włączyć ogólne leczenie przeciwwirusowe.

Opryszczka u rocznego dziecka – domowe sposoby

O ile domowe sposoby świetnie sprawdzają się w przypadku wielu dolegliwości, również tych u dzieci, to bezwzględnie nie należy ich stosować w celu leczenia opryszczki. Jakiekolwiek okłady, na przykład z czosnku, mogą zaszkodzić dziecku i nasilić stan zapalny. Raczej nie powinno się również smarować zmian miodem, ponieważ jest jednym z najsilniejszych alergenów. Podsumowując: w przypadku tego typu infekcji o leczeniu decyduje tylko i wyłącznie lekarz pediatra.
Autor: Robert Wojtaś