Data publikacji:

Jak widzi 3-miesięczne dziecko?

Rozwój dziecka jest dla każdego rodzica prawdziwym cudem. Chcemy wiedzieć o nim jak najwięcej, wspomagać go, a także obserwować każdą nowo zdobytą umiejętność. Niestety, nie zawsze wszystko możemy zaobserwować sami. Doskonałym przykładem tego jest wzrok. Nie wiemy przecież dokładnie, jak widzi 3-miesięczne dziecko. Czy jego reakcje, gdy się pojawiamy, wynikają z tego, że wyczuwa nas instynktownie, czy też dlatego, że widzi nas dokładnie. Na szczęście, medycyna zna już odpowiedzi na takie pytania. Sprawdźmy więc, jak widzi dziecko 3-miesięczne oraz czy możemy zrobić coś, by stymulować jego zmysły.

Polecamy: Jakich zachowań dziecka nie możemy ignorować?

jak widzi 3-miesięczne dziecko

Wiele osób uważa, że noworodki nic nie widzą. To mit. Dzieci widzą już od momentu narodzin, choć trzeba przyznać, że przez pierwsze tygodnie życia noworodka jest to głównie możliwość dostrzeżenia źródeł mocnego światła, Dziecko jest w stanie dostrzec i skupić wzrok na obiekcie znajdującym się około 30 cm od jego oczu, nie potrafi jednak jeszcze go śledzić. Co ciekawe, noworodki nie widzą również kolorów. Dla dziecka, które dopiero przyszło na świat, jest więc on czarno-biały. Z każdym kolejnym tygodniem zmysł wzroku małego dziecka zaczyna działać coraz sprawniej. Dlatego też 3-miesięczne dziecko widzi już naprawdę sporo.

Co może zobaczyć 3-miesięczne niemowlę?

Dziecko w wieku trzech miesięcy nabywa sporo nowych umiejętności. Jeśli zaś chodzi o zmysł wzroku, do tego czasu umie już skupić wzrok na twarzy rodzica, uczy się śledzić obiekty, które nie poruszają się zbyt szybko, samo również porusza przy tym głową. Jednak największe zmiany zachodzą właśnie w 3. miesiącu życia dziecka.

Jak widzi 3-miesięczne dziecko? Przede wszystkim poza bielą, czernią i szarościami zaczyna dostrzegać kolory. Na razie są to dwie barwy - czerwona oraz zielona. Pod koniec 3. miesiąca życia dzieci zaczynają dostrzegać barwę żółtą, a miesiąc później niebieską. To jednak nie wszystko. W tym wieku dzieci zaczynają również widzieć trójwymiarowo.

Bardzo ważną umiejętnością jest również widzenie stereoskopowe. Co kryje się pod tym pojęciem? Jest to umiejętność zauważenia i sk*upienia wzroku na przedmiocie przez oboje oczu dziecka. Podczas 3. miesiąca życia maluch zaczyna również wyraźniej widzieć rysy twarzy swoich rodziców. To właśnie dlatego rodzic może zauważyć pełen radości uśmiech, gdy pojawia się w zasięgu wzroku malucha. 

Jak pomóc w prawidłowym rozwoju wzroku dziecka?

Choć oczywiście wyostrzanie się wzroku malucha, możliwość skupiania go czy dostrzegania kolorów wynika przede wszystkim z dojrzewania oczu oraz mózgu i dzieje się bez naszego wsparcia, wielu rodziców zastanawia się, czy może jakoś wspierać rozwój swoich pociech. Okazuje się, że owszem. Specjaliści zgodnie twierdzą, że większa ilość bodźców docierających do dziecka ma dobry wpływ na na rozwój centralnego układu nerwowego oraz zmysłu wzroku. Co więc możemy zrobić? Przede wszystkim pokazywać dziecku duże przedmioty i kształty, początkowo w kolorze czarno-białym, później również kolorowe. Możesz w tym celu wykorzystać zabawki edukacyjne, które znajdziesz na stronie Ceneo.pl. 

Trzy miesiące to wiek, w którym warto włączyć do zabawy z dzieckiem książeczki edukacyjne. Początkowo wybieraj te, które dziecko może złapać w swoje rączki - wykonane z tkanin. Grafiki, jakie się na nich znajdą, powinny być duże i wyraziste.

Ciekawym pomysłem na wspieranie nie tylko wzroku, ale również innych zmysłów są metkowce, czyli tekstylne zabawki o różnorodnych kształtach. Stawiaj na te utrzymane w kolorach czerni, bieli oraz czerwieni. Możesz mieć pewność, że zafascynują twoje dziecko.

Autorka: Kamila Łada