Data publikacji:

Jakich zachowań dziecka nie możemy ignorować?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Dzieci przechodzą przez różne fazy rozwoju. Bunt oraz złość są w nie naturalne wpisane. Jednakże niektórych zachowań nie możemy ignorować. Brak właściwej reakcji z naszej strony może tylko spowodować eskalację niektórych problemów. Na jakie zachowania warto zwrócić uwagę, aby nie zdarzały się w przyszłości?

 

płaczące dziecko

 

Małe i większe kłamstwa

Podkoloryzowane historie kilkulatka nie są same w sobie niczym groźne. Małe w dzieci w końcu nie odróżniają prawdy od kłamstwa i niekiedy mogą same wierzyć w historie, które same wymyśliły. Nie możemy jednak ignorować kłamstw naszej pociechy w późniejszym wieku. Celowe przekłamywanie rzeczywistości i wprowadzanie nas w błąd powinno zapalić u nas czerwoną lampkę.

Warto zatem od samego początku pokazywać jak ważna jest uczciwość i jakie negatywne skutki może nieść ze sobą kłamstwo. Zwracajmy uwagę zarówno na małe, jak i większe oszustwa. Drobne kłamstewka, mogą wykształcić u dziecka mechanizm, w którym kłamstwo będzie dobrą odpowiedzią na wszystko. Dobrze, aby samemu dawać przykład właściwej postawy. Niespełnianie obietnic i niedotrzymywanie danego słowa sprawia, że dziecko może poczuć się oszukane. A skoro nawet rodzice nie są uczciwi, to dlaczego ono miałoby być?

Agresja i rzucanie przedmiotami

Agresja słowna, jak i fizyczna, może odbywać się u małego dziecka nieświadomie. W końcu nie zna jeszcze znaczenia wielu słów i nie wie, jak łatwo może nimi zranić. Złość i bunt to nieodłączny element dorastania. Problem powstaje wtedy, kiedy, agresja staje się sposobem dziecka na osiągnięcie swojego celu i podjęcia decyzji, które działają na ich korzyść. Powinniśmy odpowiednio zareagować zarówno na atak histerii, jak i na rzucanie zabawkami czy agresję słowną.

Jak zatem zmierzyć się z wybuchem naszego podopiecznego, który traci panowanie nad swoimi emocjami, także w miejscach publicznych? Przede wszystkim sami musimy zachować spokój, a najlepiej przeczekać atak złości. Zachowując opanowanie oraz stanowczość pokażemy, że histeria to nie jest sposób na dążenie do swojego celu. Kiedy chociaż raz ulegniemy i spełnimy jego zachciankę w trakcie ataku histerii, możemy być niemal pewni, że dziecko będzie wykorzystywać swoje emocje także w późniejszych sytuacjach.

Lekceważenie i przerywanie innym

Dla dziecka jego zdanie oraz potrzeby są najważniejsze na świecie. Dlatego może nie zdawać sobie sprawy, że przerywanie innym oraz lekceważenie ich jest niewłaściwym zachowaniem. Kiedy dziecko domaga się uwagi, gdy jesteśmy zajęci wykonywaniem ważnej czynności lub rozmową z inną osobą, warto pokazać mu, że pamiętamy o jego potrzebach i zajmiemy się nim tak szybko, jak tylko możemy.

Pamiętajmy przy tym, aby samemu nie ignorować dziecka. Nasze lekceważenie może przełożyć się na jego brak szacunku wobec innych. Dlatego ważne jest, aby dawać mu odczuć, że jego potrzeby są równie ważne. Oczywiście nie możemy oczekiwać zbyt wiele od kilkuletniego dziecka. Chwalmy starszą pociechę, kiedy nie będzie przerywała nam rozmów, a następnie poświęcajmy jej jak najwięcej uwagi.

fot.: pexels.com


Autor

mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...
niedojrzali emocjonalnie rodzice

Niedojrzali emocjonalnie rodzice – jak wpływają na dzieci

2020-08-01
Okazywanie zdrowych uczuć dziecku to podstawa dla ich rozwoju emocjonalnego. Co jednak, kiedy rodzice sami przejawiają cechy niedojrzałości emocjonalnej? Wpływ ...