Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Pytanie, które zadaje sobie wielu młodych rodziców, brzmi nie tyle „jaki płyn do kąpieli dla niemowląt” kupić, ale – czy w ogóle jest to konieczne. A może wystarczy obmywać maluszka ciepłą wodą z dodatkiem zwykłego mydła? Niestety w świetle obecnej wiedzy można stwierdzić, że zwykłe mydło nie jest odpowiednie do pielęgnacji skóry noworodka czy niemowlęcia – naskórek tak małych dzieci jest zbyt cienki i delikatny. Zwykłe preparaty do mycia naruszają warstwę lipidową skóry niemowlaka, sprzyjając powstawaniu podrażnień, a do tego są powodem przesuszenia skóry.
Jeśli nie wiesz, jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać, mamy dla ciebie garść ułatwiających zakupy wskazówek. Oto, czym charakteryzuje się dobry, bezpieczny produkt:
Dobre produkty do mycia noworodków i niemowląt mają w składzie takie substancje jak: ekstrakty z hibiskusa, lawendy czy owsa (lub inne), proteiny ryżu, a także oleje roślinne. Przykładowe oleje stosowane w tego typu produktach to olej lniany czy oliwa z oliwek.
Część tego typu produktów posiada w składzie naturalne olejki eteryczne, które wyciszają maluszka i pozwalają mu zasnąć.
Jeśli skóra twojego niemowlęcia lub noworodka jest bardzo przesuszona i szybko reaguje podrażnieniem, być może dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry. Jaki płyn do kąpieli dla niemowląt z takim problemem będzie odpowiedni? Otóż będzie to emolient przeznaczony nie do natłuszczania, a właśnie do mycia.
Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, które mają działanie nawilżające, natłuszczające i ochronne. Tworzą na skórze specjalny, tłusty film, zapewniając jej długotrwałe nawilżenie i tym samym likwidując podrażnienia.
Na rynku możesz kupić przeróżne suplementy – emulsje natłuszczające do kąpieli, łagodne szampony do włosów, kremy i balsamy, a także środki, które delikatnie oczyszczają skórę i wzmacniają jej barierę ochronną.
Uwaga! Pamiętaj, że największy wybór emolientów dla noworodków i niemowląt znajdziesz w internecie.
Czy wiesz, że niektóry produkty, choć przeznaczone dla dzieci, mogą zaszkodzić młodej skórze? Rozważając, jaki płyn do kąpieli dla noworodka kupić, od razu wyklucz te, które zawierają:
To detergenty, która naruszają barierę lipidową, powodują przesuszenie i podrażnienie skóry. SLS to skrót od Sodium Lauryl Sulfate.
To konserwanty, które drażnią skórę, a do tego odkładają się w organizmie. Zdecydowanie nie są zalecane do pielęgnacji małego dziecka.
To olej mineralny, który otrzymuje się w drodze destylacji ropy naftowej. Sprzyja zakażeniom bakteryjnym na skórze – unikaj go.
To kolejny konserwant, który ma przedłużać trwałość produktu. Jego stosowanie może być powodem pojawienia się czerwonej wysypki na ciele dziecka. Jeśli dany płyn do kąpieli zawiera ten składnik – odłóż go na półkę.
To wyjątkowo szkodliwe substancje, które przenikają do krwiobiegu. Mogą podrażniać delikatną skórę dziecka, przesuszać ją i powodować powstawanie wysypek.
Niestety wciąż zdarza się, że te rakotwórcze substancje znajdują się w składzie produktów dla najmłodszych dzieci. Zdecydowanie warto unikać takich kosmetyków, zwłaszcza że na rynku jest bardzo dużo naturalnych, bezpiecznych alternatyw. Możesz zapamiętać te nazwy albo stosować się do bardzo prostej zasady: im krótszy i bardziej naturalny jest skład kosmetyku, tym lepiej dla twojego dziecka.
Twój maluszek urodził się z gęstą czupryną i zastanawiasz się, jaki płyn do kąpieli dla noworodka można zastosować także jako szampon? To proste – taki, który ma taką informację na opakowaniu („2 w 1”, „Płyn do mycia ciała i włosów”, „Nie szczypie w oczy” itp.). Jeśli na etykiecie nie znajdujesz takiej informacji, nie myj dziecku włosów danym kosmetykiem – możesz doprowadzić do podrażnienia śluzówek oczu.
Na koniec pytanie, które od lat dzieli rodziców – jak często kąpać noworodka lub niemowlę? Niestety, mimo trwających od lat dyskusji, odpowiedź wciąż nie jest jednoznaczna. Niektórzy specjaliści podkreślają, że zbyt częsta (codzienna) kąpiel może być szkodliwa, ponieważ nadmiernie wysusza skórę dziecka. Inni negują takie skutki codziennej kąpieli, podkreślając, że ma ona działanie wyciszające i wprowadza ważną rutynę w życiu małego człowieka.
Podsumowując – wszystko zależy od ciebie. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, z pewnością będzie ona dobra dla twojego maluszka.
Autor: Redakcja dzidziusiowo