Data publikacji:

Najlepsze bajki dla niemowląt: nasze propozycje

Bajki to codzienność dzieci, która pozwala im rozwijać między innymi kreatywności oraz umiejętności poznawcze. Od kiedy jednak warto wdrożyć je do codziennych rytuałów? Czy bajki dla niemowląt to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszego najnowszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
najlepsze bajki dla niemowląt

Bajki dla niemowląt – warto czy nie warto? 

Jeśli spodziewasz się dziecka lub jeśli twoja pociecha przyszła niedawno na świat, z pewnością wiele czytasz na temat opieki i wychowania swojej latorośli. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów związanych z wychowaniem dzieci jest kwestia bajek, a dokładniej czasu, w którym należy je wprowadzić do życia dziecka, oraz częstotliwości ich czytania i oglądania. Sprawa dla wielu jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o pierwsze miesiące życia dziecka. A więc, czy bajki dla noworodka to dobry pomysł?
Przede wszystkim bajki są bardzo ważne dla rozwoju naszych pociech, także tych mających zaledwie kilka, kilkanaście miesięcy. Na tym etapie należy jednak rozróżnić bajki czytane i bajki audiowizualne. W przypadku bajek czytanych nie ma dolnego progu wiekowego, w którym należy je wdrożyć do codzienności. W przypadku bajek audiowizualny naukowcy mają mieszane opinie dotyczące tego, w jakim wieku powinniśmy zaproponować je dzieciom. O tym jednak dowiesz się w kolejnej części artykułu.

Bajki dla niemowląt do czytania

Jak już wiesz, bajki do czytania dla niemowląt to dobry pomysł, jeśli z rozsądkiem podejdziemy to tego typu spędzania czasu przez dziecko i z dzieckiem. Jakie cechy powinna mieć więc bajka dla noworodków do czytania? Przede wszystkim powinna być bardzo spokojna, wyciszająca, pozytywna oraz prosta w przekazie. W pierwszych miesiącach niezwykle istotny jest sposób modulacji głosu przez osobę czytającą bajkę. Powinien być on więc taki sam jak opowieść – spokojny i pozytywny, gdyż ich celem powinno być zrelaksowanie dziecka przed snem oraz ukojenie go w trudnych momentach. 
Co więcej, taka forma spędzania czasu z maluchem niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Buduje ona więź pomiędzy niemowlęciem a rodzicem czy oswaja dziecko z brzmieniem głosu mamy i taty. Zaleca się, aby bajki były czytane w podobnych godzinach, aby stworzyć,  tak ważny w wieku dziecięcym harmonogram dnia, jak i rytuały wyznaczające jego konkretne pory. Dlatego pierwsza bajka dla niemowląt może być wdrożona do waszej codzienności niemal od razu po narodzinach! 
Pytanie więc, jakie książeczki warto czytać swojej pociesze? Sprawdź nasze poniższe propozycje: 
  • Cykl Jano i Wito – seria książek stworzona przez polską pisarkę Wiolę Wołoszyn to hit ostatnich lat. Opisują one przygody dwóch tytułowych chłopców, którzy badają świat zewnętrzny. Dzieci dzięki serii poznają niesamowity świat dźwięków i słów. Co istotne, książki przedstawiają świat oczami dziecka. Cykl został zilustrowany pięknymi i oryginalnymi rysunkami autorstwa Przemka Liputa.
  • Księga dźwięków – naszą kolejną propozycją jest międzynarodowy bestseller. Autorka bazuje na stwierdzeniu, że świat jest pełen dźwięków, a naśladowanie ich dla maluchów to świetna zabawa. Dzięki „Księdze dźwięków” twoja pociecha dowie się, jaki odgłos wydaje samochód, jaki zegarek czy kaczka. 
  • Seria od Anny Clary Tidholm – naszą kolejną propozycją jest cykl od pisarki Anny Clary Tidholm. Opowiada ona o otaczającym świecie przez rytmicznie pojawiające się obrazy oraz słowa. Ów cykl to zdecydowanie bajki edukacyjne dla niemowląt, które warto sprawdzić.
  • Audiowizualna bajka dla niemowlaka

    Sytuacja z bajkami komplikuje się w przypadku bajek audiowizualnych. Obecne wytyczne mówią o tym, że z form wideo nie powinny korzystać dzieci, które nie ukończyły 24 miesięcy, a więc dwóch lat. Dlaczego? Naukowcy są zdania, że do tego czasu dziecko może mieć duży problem ze zrozumieniem fabuły w formie multimedialnej. Co więcej, oglądanie telewizji może spowodować opóźnienie rozwoju mowy. Pomimo tych rewelacji należy zachować jednak dozę spokoju, gdyż niewielkie ilości bajek nie powinny wpłynąć na rozwój dziecka. Pamiętaj także, że dzieci mogą różnie reagować na multimedia. U części dzieci nawet chwilowe oglądanie bajek wideo może powodować problem z zasypianiem bądź częstsze przebudzanie się w nocy.
    Jak powinna wyglądać audiowizualna bajka dla niemowlaka? Sprawdź nasze propozycje:
  • „Świnka Peppa” – to światowy bestseller, który opowiada o rodzinie świnek i ich przygodach. Bajka podkreśla, jak bardzo ważna jest w życiu rodzina oraz przyjaźń.
  • „Msza i Niedźwiedź” – historia małej dziewczynki i cyrkowego niedźwiedzia opowiada o ich wspólnych, zabawnych historiach. Seria powstała w oparciu o ludową rosyjską bajkę.
  • „Uki” – będzie idealną bajką dla najmłodszych. Dlaczego? Uki – tytułowy bohater – to stworek mający cechy dziecka. Nie umie on mówić (bajka pozbawiona jest dialogów), jednak porozumiewa się z otaczającym światem dźwiękami, takimi jak na przykład śmiech. 
  • Bajki dla niemowląt – kontrastowe

    Czym powinny cechować się bajki dla niemowląt? Dzieci poznają świat poprzez dotyk, węch, a więc muszą coś poczuć, dotykając lub/i liżąc przedmiotu. Z tego powodu warto, aby książeczki, z których czytamy bajki, posiadały elementy o różnej strukturze, co pozwoli na większą interakcję z dzieckiem podczas czytania bajki. Z tego powodu także obrazki powinny być duże, proste i kontrastowe w swoich kolorach. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie książeczki muszą mieć takie elementy, szczególnie jeśli mowa o bajkach, które czytasz dziecku do snu, a więc w momencie, gdy wyciszasz malucha
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Honorata Pitura