Data publikacji:

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie stanowi niezwykle ważny etap rozwoju małego człowieka. W trakcie naprzemiennego ruchu górnych i dolnych kończyn tworzą się zupełnie nowe połączenia w mózgu, kształtuje się kręgosłup, a mięśnie całego ciała ulegają wzmocnieniu. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak je do tej czynności zachęcić.

Polecamy: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu

RACZKOWANIE

Kiedy dziecko zaczyna raczkować, czyli słówko o rozwoju motoryki dużej

Jednym z pytań, które bardzo często zadają rodzice niemowląt, brzmi: kiedy dzieci raczkują? Raczkowanie wydaje się być umiejętnością, którą maluch zdobywa nagle, jest niczym kamień milowy rozwoju, ważny jego punkt. Tymczasem jest to jedynie jeden z etapów harmonijnego i złożonego rozwoju ruchowego. Innymi słowy – aby maluch zaczął czworakować, najpierw musi zdobyć inne umiejętności. Są to (w kolejności pojawiania się):

  • unoszenie główki podczas leżenia na brzuchu,
  • utrzymywanie główki prosto – w pozycji pionowej
  • unoszenie się na wyprostowanych rączkach podczas leżenia na brzuchu,
  • przewracanie się z brzucha na plecy,
  • siedzenie z podparciem,
  • siedzenie bez podparcia,
  • pełzanie,
  • stanie z pomocą,
  • raczkowanie.

Zazwyczaj niemowlęta pokonują poszczególne etapy dokładnie w tej kolejności, aczkolwiek od tej reguły zdarzają się drobne wyjątki (co wcale nie musi świadczyć o nieprawidłowościach).

Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, kiedy dziecko zaczyna siadać i raczkować, weź pod uwagę jego ogólny rozwój. Gdy maluchowi pokonywanie kolejnych etapów idzie wolniej niż rówieśnikom, możesz spodziewać się, że i z raczkowaniem dziecko nie będzie się „spieszyło”.

Kiedy dzieci zaczynają pełzać?

Etapem, który poprzedza raczkowanie, jest pełzanie. Termin ten określa sposób przemieszczania się, który polega na odpychaniu się od podłoża przy pomocy rąk i nóg, przy jednoczesnym przesuwaniu brzuszkiem po podłożu.

Kiedy dziecko zaczyna pełzać do przodu i jak rozpoznać, czy malec robi to prawidłowo? Otóż większość dzieci zaczyna przemieszczać się w taki sposób w okolicach 4. – 6. miesiąca życia. Tak duży zakres normy wynika z naturalnych różnic między niemowlętami. Innymi słowy – niektóre są bardzo aktywne i ruchliwe, inne „podchodzą do sprawy” z o wiele większą ostrożnością.

Oczywiście może zdarzyć się i tak, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, jeżeli maluch ma już 7 miesięcy i nie pełza jednostronnie, odpycha się obiema nogami (zamiast poruszać kończynami naprzemiennie), przesuwa się na pupie albo ogólnie porusza się naprawdę niewiele.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Pełzanie już za wami? W takim razie pewnie zastanawiasz się, od kiedy dzieci raczkują. Otóż w większości przypadków dzieje się to w okolicach 9. miesiąca życia. Oczywiście zdarzają się maluchy, które wchodzą w ten etap znacznie wcześniej albo nieco później. Są też i takie, które w ogóle pomijają etap raczkowania i od pełzania i stania przy meblach przechodzą bezpośrednio do chodzenia.

Pamiętaj, że to, kiedy dziecko zaczyna raczkować¸ zależy od tego, czy zdobyło już wcześniej wymienione umiejętności. Raczkowanie wymaga dużej siły mięśni nóg, dlatego też najpierw dziecko ćwiczy je podczas stania przy meblach albo w łóżeczku.

Warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko to, kiedy dziecko zaczyna czworakować, ale również to, by robiło to prawidłowo. Właściwe raczkowanie to to, w którym występuje ruch naprzemienny – lewa noga wysuwa się w tym samym czasie, co prawa ręka i analogicznie dla drugiej strony. Wszystkie kończyny powinny poruszać się z równą sprawnością. Jeśli tak się nie dzieje, należy udać się do fizjoterapeuty.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Raczkowanie jest niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Zdaniem naukowców konsekwencjami pominięcia tego etapu rozwoju mogą być problemy z pamięcią, dysleksja, dyskalkulia, dysgrafia, a nawet opóźnienia mowy. Wszystko dlatego, że – jak już zostało to wspomniane, w trakcie raczkowania w mózgu dziecka powstają nowe połączenia między prawą a lewą półkulą.

Niestety, nie każde dziecko spieszy się do raczkowania. Są maluchy, które od razu po odkryciu, jak atrakcyjne jest stanie, ciągle domagają się pionizacji i bardzo szybko zaczynają próbować stawiać pierwsze kroki. W takiej sytuacji należy ostudzić entuzjazm i zachęcić dziecko do raczkowania. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z poniższych wskazówek.

  • Pamiętaj o odpowiednim podłożu

    Dziecko może nie chcieć raczkować z uwagi na niesprzyjające tej czynności podłoże. Dla przykładu cienki dywan może się przesuwać, a sama podłoga może być zbyt śliska. Aby zachęcić maluszka do raczkowania, kup matę piankową albo gruby dywan (krótkowłosy).

  • Kup zabawki

    Nie chodzi oczywiście o jakiekolwiek zabawki (tych dziecko z pewnością ma całą masę), ale o specjalne zabawki, które zachęcają do raczkowania. To wszystkie uciekające (w wolnym tempie) pieski i żabki, wolno toczące się, interaktywne kule czy raczkujący miś. Szczególnie zalecany jest ostatni z wymienionych, - dziecko będzie chciało go naśladować.

  • Nadmuchaj plażową piłkę

    Jeśli masz w domu plażową piłkę, nadmuchaj ją i daj dziecku do zabawy. Piłka „ucieka” po delikatnym dotknięciu, co zachęca dziecko do ruchu.

  • Nie przeszkadzaj w rozwoju

    Nie przeszkadzaj w rozwoju, czyli nie wkładaj dziecka do chodzika. W ten sposób pokazujesz maluchowi zupełnie nową perspektywę, przy której przebywanie na podłodze wydaje się zupełnie nieatrakcyjne. Jeśli pragniesz, aby twój maluszek rozwijał się harmonijnie i najlepiej, jak to możliwe – w ogóle zrezygnuj z tego typu pomocy, stawiając na naturalne pokonywanie wszystkich kolejnych etapów.

Autor: Robert Wojtaś