Data publikacji:

Karmienie piersią w miejscu publicznym

Autor: Magdalena Szewczyk

Karmienie piersią jest naturalną i najzdrowszą formą karmienia niemowlaka. Jednak wyjście z nim na dłużej z domu wiąże się z ryzykiem. Nawet jeśli maluszek wcześniej zje dwie porcje to w trakcie zakupów albo spaceru może upomnieć się o jedzenie. Co zrobić, aby umiejętnie i dyskretnie nakarmić dziecko w miejscu publicznym?

 

Karmienie piersią jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka.

 

Karmienie piersią krępuje innych

Karmienie piersią budzi emocje chociaż jest naturalną czynnością. Jednak może ona krępować innych, nawet naszych najbliższych. Nieumiejętne karmienie w miejscach publicznych może stać się stresujące nie tylko dla mamy, ale przede wszystkim dla dziecka. Karmiąca kobieta na ławce w parku czy galerii handlowej jest narażona na wzrok innych, obserwację i nieprzyjemne docinki. Jedni nie widzą w tym nic złego, drugich ta sytuacja krępuje, ale powstrzymują się od komentarzy, za to trzecich bulwersuje, obrzydza i często dochodzi do nieprzyjemnej wymiany zdań. Szczególnie dla mężczyzn widok karmiącej kobiety nie jest tak oczywisty. Według nich jest to bardzo intymna chwila, która nie powinna być pokazywana na zewnątrz, a tylko w alkowie. Dlatego najlepiej unikać karmienia dziecka w miejscach publicznych lub w towarzystwie osób, które mogą być tym onieśmielone np. przy znajomych w restauracji. Jeśli jednak spotka cię taka sytuacja, kiedy maluch kategorycznie zażąda karmienia, spróbuj zrobić to dyskretnie.

Jak zapobiec karmienia w miejscu publicznym?

Im mniejsze dziecko tym trudniej uniknąć sytuacji głośnego domagania się przez niego mleka. Aby zapobiec takim sytuacjom najlepiej nakarmić dziecko do syta tuż przed wyjściem z domu na zakupy czy spacer. Można w awaryjnej sytuacji także napoić niemowlaka herbatką czy mleczną mieszanką, która pozwoli nam go przetrzymać i dowieźć do domu. Jeśli pomimo tego wiesz, że wychodzisz gdzieś na dłużej i zapasowa butelka z piciem nie wystarczy spróbuj ułatwić sobie karmienie na zewnątrz. Ubierz się w wygodny strój, który szybko i sprawnie umożliwi ci nakarmienie dziecka bez potrzeby zdejmowania kilku warstw. Poszukaj też zacisznego miejsca, gdzie w miarę intymnie i dyskretnie będziesz mogła nakarmić maluszka. 

Znajdź ustronne miejsce

Postaraj się usiąść gdzieś z boku, z dala od ludzi czy aut. Im będzie ciszej, tym sprawniej przebiegnie karmienie, ponieważ dziecko nie będzie rozpraszało się hałasem lub nadmierną obserwacją. Warto też sprawdzić czy w centrum handlowym albo na dworcu nie ma specjalnego pomieszczenia przeznaczonego dla matek, w których można nakarmić dziecko, ale również je przewinąć. W trakcie karmienia przykryj główkę maleństwa oraz pierś np. tetrową pieluszką, dzięki czemu unikniesz wzroku osób przechodzących obok. Miejscem, gdzie kategorycznie nie należy karmić dziecka jest kościół. Najlepiej jeśli wyjdziesz wówczas z niego lub ukryjesz się w zakrystii i nakarmisz szybko maleństwo, nie narażając na kłopotliwą sytuacją księży lub ministrantów. 

A wy co sądzicie o karmieniu piersią w miejscach publicznych? Miałyście nieprzyjemne sytuacje? Czy może wręcz przeciwnie, nie macie oporów przed karmieniem w centrum handlowym? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl © Vitaliy Hrabar


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
14-08-2019
Ocena:
Dziewczyny są piękne chusty, którymi można się okryć i naprawdę mamy prywatność podczas karmienia. W parku są ławeczki, w restauracjach często specjalne miejsca do karmienia. Wybierajmy dogodne dla nas miejsca i szanujmy się nawzajem. Ja sama umawiałam się na spacer z innymi mamami i jedna drugiej pożyczała lactosan mama do picia albo chustę do karmienia. Nigdy nie spotkałam się z kwaśnymi minami i dezaprobatą. Zawsze walczyłam o swoją laktację i dbałam o regularne karmienia.
10-03-2019
Ocena:
Autorka widać ma dość konserwatywne poglądy. Prawdopodobnie wina wszechobecnej kultury amerykańsko purytańskiej. W większości kościołów w Europie południowo zachodniej są obrazy Matki karmiącej. To był typowy motyw malarstwa religijnego i to w średniowieczu. A nawet papież Franciszek powiedział, że zawsze można przyjść do kościoła karmić. W karmieniu piersią nie ma nic zdrożnego czy złego.
10-07-2016
Ocena:
Ja karmilam pierwsze dziecko wszedzie i 2 tez. Ale robie to dyskretnie odwracalam sie tak hy plecami byc wstrone pu licznosci. Po 2 okrywalam dziecko kocem/ flanelka tak by nie bylo widac glowki dziecki i mojej piersi. Nikt nigdy nie zwrocil mi uwagi.
05-05-2016
Ocena:
Jeszcze nie spotkałam "mobilnej mleczarni", która by dyskretnie przystawiała dziecko do piersi. Scenariusz jest zawsze ten sam. Mamusia siada na ławce i rozglądając się dookoła w poszukiwaniu widowni wyciąga całego cycka z rozpiętej bluzki i wpycha oseskowi do ust. Kobiety, trochę umiaru ! Nie każdy ma ochotę być świadkiem ekshibicjonizmu. A już na pewno nikt nie chce być obrzygany przez wyjca świeżo skonsumowanym mlekiem.
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.