Data modyfikacji:

Biegunka przy ząbkowaniu u niemowlaka. Co podać?

 Za najważniejsze objawy ząbkowania u dzieci uważane są obfite ślinienie się maluszka i pocieranie dziąsłami o różne przedmioty. Mniej oczywista jest biegunka, choć bardzo często towarzyszy ona procesowi wyrzynania się pierwszych ząbków. Sprawdź, jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu i co robić w razie jej wystąpienia.

biegunka przy ząbkowaniu

Biegunka przy ząbkowaniu – czy zawsze występuje?

Według niektórych mam biegunka przy ząbkowaniu to norma. Według innych wyrzynanie się zębów i zmiana konsystencji stolca nie mają niczego ze sobą wspólnego. Trudno powiedzieć, które twierdzenie jest prawdziwe. Niemniej faktem jest, że jeśli już ząbkowanie zmienia konsystencję kału, to raczej chodzi tutaj o jego delikatne rozluźnienie niż o biegunkę „z prawdziwego zdarzenia”. Innymi słowy – jeśli kupka dziecka ma bardzo wodnistą konsystencję, nie należy „zrzucać” tego na karb ząbkowania. W takiej sytuacji bardziej prawdopodobne jest, że maluch cierpi na infekcję układu pokarmowego i z uwagi na ryzyko odwodnienia koniecznie należy udać się z nim do lekarza pediatry.

Jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu u dziecka?

Biegunka przy ząbkowaniu wygląda dokładnie tak jak każda inna: stolec staje się bardziej rozluźniony, płynny. Czasem zdarza się, że zmienia kolor, np. staje się bardziej zielonkawy albo żółtawy.

Przyglądając się kupce dziecka, należy mieć na uwadze, że zmiany jej konsystencji i koloru mogą wynikać również z włączania nowości do jadłospisu. Większość dzieci zaczyna ząbkować w okolicach 6. miesiąca życia, czyli na etapie rozszerzania diety. Być może zbyt wcześnie włączono do niej gluten albo podano maluszkowi produkt, z którym delikatny układ pokarmowy nie do końca jeszcze sobie radzi.

Biegunka przy ząbkowaniu – co podać?

Biorąc pod uwagę powyższe, po zauważeniu rozluźnienia się stolca u małego dziecka należy przede wszystkim na jakiś czas wykluczyć z jego jadłospisu nowości.

Możliwe jest, że ten krok wystarczy, by sytuacja została opanowana, czyli aby stolce znowu miały prawidłową, gęstą konsystencję. Jeśli jest to typowa biegunka przy ząbkowaniu, czyli delikatne rozluźnienie stolca, należy w dalszym ciągu karmić maluszka mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym i obserwować bieg wydarzeń.

Dzieciom, które mają już rozszerzoną dietę, można podać porcję ugotowanej marchewki z ryżem. Dobrym pomysłem jest również podanie maluszkowi kleiku albo delikatnego naparu z borówek.

Produktem, którego absolutnie nie należy podawać dziecku cierpiącemu na biegunkę, jest suszona śliwka (również ta w słoikach, w formie papki). Suszona śliwka przyspiesza perystaltykę jelit, dlatego stosowana jest w przypadku zatwardzeń u dzieci.

Biegunka przy ząbkowaniu – kiedy do lekarza?

Niewielka biegunka przy ząbkowaniu nie wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Istnieją jednak sytuacje, w których nie należy odwlekać wizyty u lekarza.
  • Tygodniowa biegunka u dziecka
Tygodniowa biegunka u dziecka jest bardzo niebezpieczna, bo może doprowadzić do odwodnienia się dziecka. Zawsze, gdy luźne kupki utrzymują się dłużej niż trzy dni, należy udać się do pediatry. Jeśli małe dziecko cierpi na ostrą biegunkę, do lekarza należy udać się jeszcze wcześniej.
  • Wymioty i biegunka u dziecka
Jeśli u dziecka występują biegunka i wymioty, malec może błyskawicznie ulec odwodnieniu. W takich sytuacjach należy szybko skonsultować się z lekarzem pediatrą. W części przypadków konieczne jest podanie dziecku kroplówki na oddziale pediatrycznym.
  • Dodatkowe dolegliwości
Jeśli u dziecka zauważasz dodatkowe dolegliwości (gorączka, wysypka), udaj się z nim do lekarza. Zrób to również w przypadku, gdy w kale dziecka zobaczysz ropę, śluz albo krew.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.