Data modyfikacji:

Jak odróżnić biegunkę u dziecka od zwykłej, rzadkiej kupy?

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Rzadka kupa, czy biegunka zdarzają się raz na jakiś czas u każdego niemowlaka i często rzadka kupa nie jest powodem do niepokoju. Występuje niezależnie od sposobu żywienia, zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i tych karmionych sztucznie. Przyczyn biegunki jest bardzo wiele. Jak rozpoznać czy to jedynie fizjologicznie luźniejsza kupa czy już groźna biegunka, i w jakiej sytuacji musimy skonsultować ją z lekarzem.

 

Mama przytula płaczące niemowlę

 

Kiedy mówimy o biegunce?

Kupa dziecka może sporo powiedzieć o jego stanie zdrowia. Problem w tym, że u noworodków karmionych piersią normą jest jedna, jak i kilka kup dziennie. Skąd zatem wiemy, że rzadka kupa, którą akurat teraz znaleźliśmy w pieluszce to właśnie biegunka?

 

Biegunka to stan, w którym dziecko oddaje stolce o zbyt luźnej konsystencji (płynne lub półpłynne), z większą częstotliwością (>3/d) i/lub w zwiększonej ilości.

 

Możliwe przyczyny rzadkiej kupy

Jeśli wodniste stolce u dziecka utrzymują się kilka dni i towarzyszą im wymioty, mogą oznaczać infekcję przewodu pokarmowego. Najczęściej jest to biegunka noro-, adeno – lub rotawirusowa, chociaż przyczyną luźnych stolców może być także alergia pokarmowa (głównie alergia na białko mleka krowiego), niestrawność z powodu nieprawidłowo przygotowanej mieszanki mlecznej, infekcja (przeziębienie), stosowanie antybiotyków (nawet do kilku tygodni), zakażenia pasożytnicze czy rzadsze przyczyny jak np. celiakia.

 

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Na pewno będą to luźne stolce trwające kilka dni; sytuacja w której dziecko nie przyjmuje pokarmów drogą doustną; gorączkuje zwłaszcza wysoko, jest niespokojne; wymiotuje. Niepokojące są też luźne stolce z domieszką krwi lub śluzu.

 


Co robić, kiedy dziecko ma biegunkę?

Biegunka trwająca jeden dzień nie jest powodem do niepokoju, to często przemijająca dolegliwość. Należy jednak w tym czasie pamiętać przede wszystkim:

 • o higienie oraz nawadnianiu dziecka,
 • pilnować mycia rąk przed i po karmieniu,
 • pamiętać o sterylizowaniu butelek, jeśli dziecko jest karmione sztucznie.
 • szczególnie dbać o higienę. Wszyscy członkowie rodziny powinni często myć ręce wodą z mydłem, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ewentualnej infekcji.

 Uwaga na odwodnienie!

Szczególnie ważne u niemowląt jest niedopuszczanie do odwodnienia, które może nastąpić dużo szybciej niż u osoby dorosłej. Jeśli dziecko często robi luźne stolce, bardzo szybko traci wodę, ze względu na niewielkie rozmiary ciała. Do odwodnienia może dojść także, jeśli dziecko wymiotuje. Wtedy należy, oprócz normalnego karmienia, podawać dziecku specjalne płyny zapobiegające odwodnieniu, które są dostępne w aptekach bez recepty. Nie należy podawać dziecku soków owocowych, napojów gazowanych. Płyny najlepiej podawać początkowo w małych ilościach i stopniowo zwiększać dawkę. Podanie na początku zbyt dużej ilości płynów będzie prowadzić do wymiotów.

 

Nie ma określonej ilości luźnych stolców i wymiotów z jaką należy zgłosić się do lekarza. Każde dziecko reaguje inaczej i łatwiej lub trudniej się odwadnia. Z wizytą u lekarza nie należy na pewno zwlekać jeśli w wymiotach lub kupce niemowlaka pojawi się krew.

 


Podczas biegunki, szczególnie z wymiotami, powinniśmy dziecko bacznie obserwować. O znacznym odwodnieniu świadczą takie objawy jak:

 • wklęsłe ciemiączko,
 • zatrzymanie moczu,
 • suchość w jamie ustnej,
 • bladość,
 • wyczerpanie,
 • niemożność wydzielania łez,
 • dodatni objawów fałdu brzusznego.

Jeśli dojdzie do odwodnienia, dziecko należy hospitalizować. W szpitalu dziecko może być nawodnione drogą dożylną lub przez zgłębnik. Czasem może być konieczna antybiotykoterapia. Do podstawowych badań będzie należeć morfologia krwi, jonogram, równowaga kwasowo – zasadowa, wskaźniki stanu zapalnego, glukoza, enzymy wątrobowe, badanie moczu oraz badanie kału w celu znalezienia przyczyny biegunki. Czas pobytu w szpitalu jest uzależniony od objawów ale zwykle nie trwa długo.

 


Warto wspomnieć, że w pierwszych tygodniach życia dziecko można zaszczepić doustną szczepionką na rotawirusy. Jest to jednak szczepienie, które nie znajduje się w programie szczepień ochronnych, a jedynie jest na liście szczepień zalecanych, a co za tym idzie jest ono płatne. Warto o nim jednak pomyśleć, gdyż koszt leczenia niemowlaka (i to nie tylko te finansowe) mogą być bardzo wysokie.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
31-10-2020
Ocena:
Dziewczyny, myślicie, że dwatygodnie podawania probiotyku acidolac wystarczą, by przyrócić odpowiednią florę bakteryjną w jelitach dziecka. Chcę skutecznie wzmocnić ten mały organizm, żeby był silny i nie złapał kolejnej infekcji.
31-07-2020
Ocena:
Ja również podawałam przez jakiś czaskropelki acidolac. Myślę, że to był naprawdę trafny wybór, ponieważ kupa bardzo szybko się zmieniła. Dziecko było dużo spokojniejsze.
27-02-2020
Ocena:
Powiem wam, że i ja kupiłam kropelki acidolac dla mojego maluszka. Już po dwóch dniach kupa się zmieniła i teraz jestem dużo spokojniejsza. To dla mnie duża ulga, bo zaczynałam się martwić.
25-02-2020
Ocena:
alergie moga powodowac biegunki. myśmy sie najedli strachu jak przeszlismy po karmieniu piersią na mm i sie okazało, ze mleko (bez podawania nazw) uczula. musielismy zmienić na delikatne dla alergików Holle i sytuacja się poprawiła, ale żadnej matce nie życzę takiego strachu, jak my przezywalismy....
26-12-2019
Ocena:
Oliwka ma rację, wystarczy zacząć od wprowadzenia probiotyku i kłopoty z jelitami znikają. Nie ma rzadkiej kupki, dziecko regularnie się załatwia i nie miewa wzdęć.
15-12-2019
Ocena:
Gdyby moje dziecko miało śluz w kupie lub oddawało stolec dużo częściej, niż to się zwykle, zdecydowanie szukałabym lekarza. Maluszki bardzo szybko się odwadniają a ich organizm nie ma jeszcze dużej odporności. Przy wszelkich podejrzanych stolcach zawsze podawałam probiotyk acidolac, to wystarczało by przywrócić stan równowagi. Prawdziwa biegunka przytrafiła się tylko raz i wtedy robiło wszystko zgodnie z zaleceniami pediatry.
02-10-2017
Ocena:
Grunt to obserwować dziecko i jeśli tylko zauważy się, że biegunka przybiera na sile i dochodzą inne objawy jak np wymioty to nie ma co zwlekać. Jak w danej chwili nie ma możliwości dostania się do lekarza pierwszego kontaktu to warto pojechać z dzieckiem do szpitala Medicover - opieka 24 h na dobę, świetni specjaliści i fachowa pomoc od ręki.
11-09-2017
Ocena:
biegunki są mega niebezpieczne dla maluchów.
co oznacza gdzy dziecko ma twardą kupkę

Co oznacza, gdy dziecko ma twardą kupkę?

2023-03-23
Twarda kupka u niemowlaka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj nie świadczy o poważnych zaburzeniach zdrowotnych, niemniej nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zatwardzenia u niemowląt i co można w takim przypadku zrobić.
co stosować na odparzenia pod pachami

Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka?

2023-03-11
Odparzenia pod pachami u niemowlaka są dość częstym zjawiskiem. Warto szybko zareagować, gdy dojdzie do powstania takich odparzeń. Nie wiesz, w jaki sposób reagować? Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 
zaciśnięte piąstki u niemowlaka

Co oznaczają zaciśnięte piąstki u niemowląt?

2023-03-09
Często można zaobserwować zaciśnięte piąstki u niemowląt. Jest to fizjologiczny odruch do pewnego okresu życia. Z czasem może stać się wręcz patologiczny. Nie wiesz, co oznacza zaciskanie piąstek u niemowląt? Czy jest to prawidłowy odruch, czy może warto udać się do specjalisty? Zapraszamy do zapoznania z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
refluks u niemowlaka

Refluks u niemowlaka: przyczyny, objawy i leczenie

2023-02-20
Niedojrzały układ pokarmowy jest źródłem problemów w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest refluks u niemowlaka, który polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Najczęściej ulewanie nie jest równoznaczne z chorobą refluksową, diagnozuje się ją dopiero wtedy, gdy pojawiają się dodatkowe objawy. Sprawdź jak je rozpoznać i w jaki sposób możesz pomóc dziecku, które boryka się z refluksem.
nitki krwi w kupce niemowlaka

Nitki krwi w kupce niemowlaka: jakie mogą być przyczyny?

2023-02-18
Krew w pieluszce zawsze budzi niepokój, jednak najczęściej nie świadczy o żadnej poważnej chorobie. Nitki krwi w kupce niemowlaka pojawiają się w wyniku rozmaitych dolegliwości dotykających górny lub dolny odcinek układu pokarmowego, mogą także być skutkiem urazów mechanicznych czy podrażnienia. Poprzez śluzowate kupki z krwią u niemowlaka manifestuje się również alergia pokarmowa. Jakie jeszcze mogą być przyczyny niewłaściwego wyglądu stolca? Co powinien zrobić opiekun, który zauważy krew podczas zmiany pieluszki?
czemu niemowlak skrzeczy

Czemu niemowlak skrzeczy?

2023-01-26
Lekarze pediatrzy często słyszą od zaniepokojonych rodziców pytanie, czemu niemowlak skrzeczy. Na szczęście skrzeczenie, czy też charczenie u niemowlaka rzadko wywołane jest zaburzeniami rozwoju albo poważnymi infekcjami. W większości przypadków za tę przypadłość odpowiada zwykła sapka, fizjologiczna wiotkość krtani albo niedrożność noska wynikająca z kataru. Wyjaśniamy, kiedy warto udać się do lekarza z charczącym niemowlęciem i jak poradzić sobie z tą przypadłością domowymi sposobami.
sposoby na trądzik niemowlęcy

Sposoby na trądzik niemowlęcy

2023-01-14
Aż 20 proc. niemowlaków ma trądzik niemowlęcy. Wypryski na buzi maluszka bardzo niepokoją rodziców. Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która zwykle mija sama i nie ma nic wspólnego ani z dietą mamy karmiącej piersią, ani z alergią dziecka. Podpowiadamy, co stosować na trądzik niemowlęcy.