Data modyfikacji:

Jak odróżnić biegunkę u dziecka od zwykłej, rzadkiej kupy?

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Rzadka kupa, czy biegunka zdarzają się raz na jakiś czas u każdego niemowlaka i często rzadka kupa nie jest powodem do niepokoju. Występuje niezależnie od sposobu żywienia, zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i tych karmionych sztucznie. Przyczyn biegunki jest bardzo wiele. Jak rozpoznać czy to jedynie fizjologicznie luźniejsza kupa czy już groźna biegunka, i w jakiej sytuacji musimy skonsultować ją z lekarzem.

 

Mama przytula płaczące niemowlę

 

Kiedy mówimy o biegunce?

Kupa dziecka może sporo powiedzieć o jego stanie zdrowia. Problem w tym, że u noworodków karmionych piersią normą jest jedna, jak i kilka kup dziennie. Skąd zatem wiemy, że rzadka kupa, którą akurat teraz znaleźliśmy w pieluszce to właśnie biegunka?

 

Biegunka to stan, w którym dziecko oddaje stolce o zbyt luźnej konsystencji (płynne lub półpłynne), z większą częstotliwością (>3/d) i/lub w zwiększonej ilości.

 

Możliwe przyczyny rzadkiej kupy

Jeśli wodniste stolce u dziecka utrzymują się kilka dni i towarzyszą im wymioty, mogą oznaczać infekcję przewodu pokarmowego. Najczęściej jest to biegunka noro-, adeno – lub rotawirusowa, chociaż przyczyną luźnych stolców może być także alergia pokarmowa (głównie alergia na białko mleka krowiego), niestrawność z powodu nieprawidłowo przygotowanej mieszanki mlecznej, infekcja (przeziębienie), stosowanie antybiotyków (nawet do kilku tygodni), zakażenia pasożytnicze czy rzadsze przyczyny jak np. celiakia.

 

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Na pewno będą to luźne stolce trwające kilka dni; sytuacja w której dziecko nie przyjmuje pokarmów drogą doustną; gorączkuje zwłaszcza wysoko, jest niespokojne; wymiotuje. Niepokojące są też luźne stolce z domieszką krwi lub śluzu.

 


Co robić, kiedy dziecko ma biegunkę?

Biegunka trwająca jeden dzień nie jest powodem do niepokoju, to często przemijająca dolegliwość. Należy jednak w tym czasie pamiętać przede wszystkim:

  • o higienie oraz nawadnianiu dziecka,
  • pilnować mycia rąk przed i po karmieniu,
  • pamiętać o sterylizowaniu butelek, jeśli dziecko jest karmione sztucznie.
  • szczególnie dbać o higienę. Wszyscy członkowie rodziny powinni często myć ręce wodą z mydłem, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ewentualnej infekcji.

 



Uwaga na odwodnienie!

Szczególnie ważne u niemowląt jest niedopuszczanie do odwodnienia, które może nastąpić dużo szybciej niż u osoby dorosłej. Jeśli dziecko często robi luźne stolce, bardzo szybko traci wodę, ze względu na niewielkie rozmiary ciała. Do odwodnienia może dojść także, jeśli dziecko wymiotuje. Wtedy należy, oprócz normalnego karmienia, podawać dziecku specjalne płyny zapobiegające odwodnieniu, które są dostępne w aptekach bez recepty. Nie należy podawać dziecku soków owocowych, napojów gazowanych. Płyny najlepiej podawać początkowo w małych ilościach i stopniowo zwiększać dawkę. Podanie na początku zbyt dużej ilości płynów będzie prowadzić do wymiotów.

 

Nie ma określonej ilości luźnych stolców i wymiotów z jaką należy zgłosić się do lekarza. Każde dziecko reaguje inaczej i łatwiej lub trudniej się odwadnia. Z wizytą u lekarza nie należy na pewno zwlekać jeśli w wymiotach lub kupce niemowlaka pojawi się krew.

 


Podczas biegunki, szczególnie z wymiotami, powinniśmy dziecko bacznie obserwować. O znacznym odwodnieniu świadczą takie objawy jak:

  • wklęsłe ciemiączko,
  • zatrzymanie moczu,
  • suchość w jamie ustnej,
  • bladość,
  • wyczerpanie,
  • niemożność wydzielania łez,
  • dodatni objawów fałdu brzusznego.

Jeśli dojdzie do odwodnienia, dziecko należy hospitalizować. W szpitalu dziecko może być nawodnione drogą dożylną lub przez zgłębnik. Czasem może być konieczna antybiotykoterapia. Do podstawowych badań będzie należeć morfologia krwi, jonogram, równowaga kwasowo – zasadowa, wskaźniki stanu zapalnego, glukoza, enzymy wątrobowe, badanie moczu oraz badanie kału w celu znalezienia przyczyny biegunki. Czas pobytu w szpitalu jest uzależniony od objawów ale zwykle nie trwa długo.

 


Warto wspomnieć, że w pierwszych tygodniach życia dziecko można zaszczepić doustną szczepionką na rotawirusy. Jest to jednak szczepienie, które nie znajduje się w programie szczepień ochronnych, a jedynie jest na liście szczepień zalecanych, a co za tym idzie jest ono płatne. Warto o nim jednak pomyśleć, gdyż koszt leczenia niemowlaka (i to nie tylko te finansowe) mogą być bardzo wysokie.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
31-10-2020
Ocena:
Dziewczyny, myślicie, że dwatygodnie podawania probiotyku acidolac wystarczą, by przyrócić odpowiednią florę bakteryjną w jelitach dziecka. Chcę skutecznie wzmocnić ten mały organizm, żeby był silny i nie złapał kolejnej infekcji.
31-07-2020
Ocena:
Ja również podawałam przez jakiś czaskropelki acidolac. Myślę, że to był naprawdę trafny wybór, ponieważ kupa bardzo szybko się zmieniła. Dziecko było dużo spokojniejsze.
27-02-2020
Ocena:
Powiem wam, że i ja kupiłam kropelki acidolac dla mojego maluszka. Już po dwóch dniach kupa się zmieniła i teraz jestem dużo spokojniejsza. To dla mnie duża ulga, bo zaczynałam się martwić.
25-02-2020
Ocena:
alergie moga powodowac biegunki. myśmy sie najedli strachu jak przeszlismy po karmieniu piersią na mm i sie okazało, ze mleko (bez podawania nazw) uczula. musielismy zmienić na delikatne dla alergików Holle i sytuacja się poprawiła, ale żadnej matce nie życzę takiego strachu, jak my przezywalismy....
26-12-2019
Ocena:
Oliwka ma rację, wystarczy zacząć od wprowadzenia probiotyku i kłopoty z jelitami znikają. Nie ma rzadkiej kupki, dziecko regularnie się załatwia i nie miewa wzdęć.
15-12-2019
Ocena:
Gdyby moje dziecko miało śluz w kupie lub oddawało stolec dużo częściej, niż to się zwykle, zdecydowanie szukałabym lekarza. Maluszki bardzo szybko się odwadniają a ich organizm nie ma jeszcze dużej odporności. Przy wszelkich podejrzanych stolcach zawsze podawałam probiotyk acidolac, to wystarczało by przywrócić stan równowagi. Prawdziwa biegunka przytrafiła się tylko raz i wtedy robiło wszystko zgodnie z zaleceniami pediatry.
02-10-2017
Ocena:
Grunt to obserwować dziecko i jeśli tylko zauważy się, że biegunka przybiera na sile i dochodzą inne objawy jak np wymioty to nie ma co zwlekać. Jak w danej chwili nie ma możliwości dostania się do lekarza pierwszego kontaktu to warto pojechać z dzieckiem do szpitala Medicover - opieka 24 h na dobę, świetni specjaliści i fachowa pomoc od ręki.
11-09-2017
Ocena:
biegunki są mega niebezpieczne dla maluchów.
jak ubrać dziecko do snu

Jak ubrać dziecko do snu? Niemowlak i starsze dzieci

2024-12-11
Jak ubrać dziecko do snu to pytanie, które często zadają sobie rodzice, szczególnie noworodków i niemowląt. Właściwy strój do spania ma ogromny wpływ na komfort malucha, jakość jego snu oraz zdrowie. Zbyt ciepłe ubranie może prowadzić do przegrzania, z kolei zbyt chłodne – do wychłodzenia i dyskomfortu. Dostosowanie ubioru do temperatury w pokoju i pory roku jest kluczowe, aby zapewnić dziecku spokojny, bezpieczny sen. W artykule omówimy, na co zwrócić uwagę, ubierając niemowlęta oraz starsze dzieci do snu, a także przedstawimy najważniejsze wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji. A więc  jak ubrać dziecko do snu? Zapraszamy do lektury!
dysplazja stawu biodrowego

Bioderka pod kontrolą – jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych dziecka?

2024-11-04
Zdrowie bioderek dziecka to niezwykle ważny aspekt jego rozwoju, który warto monitorować od pierwszych dni życia. Wczesne wykrycie problemów, takich jak dysplazja stawu biodrowego, może zapobiec poważnym powikłaniom. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega USG bioderek, co to jest dysplazja bioderek oraz jak przebiega jej leczenie.
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak rozpoznać i leczyć AZS?

2024-10-25
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która dotyka zarówno niemowlęta, jak i dorosłych. Charakteryzuje się intensywnym swędzeniem, suchością skóry oraz stanami zapalnymi. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, ale odpowiednie leczenie, w tym stosowanie emolientów, może przynieść ulgę. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać AZS u dziecka oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze.
prosaki u noworodka

Prosaki u noworodka czy są niebezpieczne?

2024-10-11
Gdy na delikatnej skórze noworodka pojawiają się drobne, białe grudki, wielu rodziców może czuć zaniepokojenie. Prosaki, bo o nich mowa, to dość powszechne zmiany skórne, które wyglądają niepokojąco, choć w rzeczywistości są całkowicie nieszkodliwe. Skąd biorą się prosaki? Czy wymagają leczenia? I jak właściwie pielęgnować skórę maluszka, aby zapewnić mu komfort? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, który rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z tym zjawiskiem.
aspirator do nosa elektryczny

Elektryczny aspirator do nosa – jaki wybrać model?

2024-10-09
Aspiratory do nosa to nieodzowny element wyprawki dla rodziców niemowląt oraz małych dzieci. Zatkany nosek maluszka może powodować dyskomfort, a także utrudniać oddychanie, co bywa szczególnie niepokojące w nocy. Jednym z najwygodniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest elektryczny aspirator do nosa. Sprawdź, jaki model warto wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie funkcje mogą okazać się kluczowe.
asymetria u niemowlaka

Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?

2024-09-20
Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka