Data modyfikacji:

Objawy ze strony układu pokarmowego

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Alergia na białko mleka krowiego jest reakcją własnego systemu odpornościowego dziecka na białka obecne w mleku krowim. Objawy mogą różnić się u poszczególnych niemowląt, ale najczęściej obserwuje się objawy skórne, ze strony układu oddechowego oraz ze strony układu pokarmowego.

 

 

Objawy pokarmowe

Oprócz łatwych do zauważenia symptomów na skórze maleństwa, warto przyjrzeć się także reakcjom dziecka związanych z przyjmowaniem, trawieniem i wydalaniem pokarmu. Jeśli zaobserwujesz któryś z poniższych symptomów, skonsultuj się z lekarzem.

Wymioty występują w przebiegu wielu chorób, jednak gdy pojawiają się notorycznie lub dziecko wymiotuje gwałtownie znaczną ilością mleka zaraz po karmieniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Choroba refluksowa przełyku lub refluks żołądkowo-przełykowy to prawdziwa zmora rodziców tych dzieci, które na niego cierpią. Jest to zespół objawów obejmujący wymioty, ulewanie, kaszel, a nawet problemy oddechowe - spowodowany przez kwaśną treść wydostającą się z żołądka do przełyku. Możesz go podejrzewać, jeśli obserwujesz u dziecka trudny do uspokojenia płacz, dziecko nie ma apetytu i mało przybiera na wadze, odbija mu się i ma nieświeży oddech.

Biegunka podobnie jak wymioty, zdarza się często. Niepokojąca powinna być zwłaszcza przewlekła jej postać, trwająca ponad 2 dni. Zawsze konieczne jest szybkie podjęcie leczenia i uzupełnienie utraconych płynów oraz soli mineralnych. Jeśli stan dziecka (zwłaszcza poniżej 6. miesiąca życia) nie poprawi się w ciągu 24 godzin, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską.

Kolka to uciążliwa dolegliwość powodująca długotrwały płacz dziecka. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy nie występują inne symptomy, jak: ogólny niepokój, grymaszenie, słabe przybieranie na wadze lub częste wymioty (5 razy dziennie).

 Wzdęcia, to jeden z powszechnych objawów alergii pokarmowych. Wzdęciom towarzyszyć mogą: bóle brzucha lub w klatce piersiowej, trudności z połykaniem. Jeśli wskutek spadku apetytu i dolegliwości żołądkowych dziecko traci na wadze, skonsultuj się z lekarzem.

Zaparcie oznacza utrudnione lub nieczęste oddawanie stolca. Większość niemowląt oddaje 4–5 wodnistych stolców dziennie, podczas gdy dzieci w wieku 2 lat dzieci najczęściej wypróżniają się 1–2 razy dziennie. Ponieważ zaparcie to objaw, a nie choroba, leczenie wymaga w pierwszej kolejności ustalenia przyczyny, którą oprócz alergii pokarmowej może być przeszkoda w przewodzie pokarmowym lub obniżona ruchomość mięśniówki jelit.

Krew w kale może wskazywać na uraz lub zaburzenia przewodu pokarmowego. Do najczęstszych przyczyn krwi w stolcu u dzieci należą zaparcia oraz alergie pokarmowe. W przypadku zaobserwowania krwi w kale u dziecka należy zasięgnąć porady lekarskiej. Przy podejrzeniu krwi w kale warto wykonać domowy test na jej obecność.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko może mieć alergię na białko mleka krowiego, wejdź na stronę alergianamlekokrowie.pl i wypełnij ankietę dotyczącą objawów. Listę dotyczącą Twojego dziecka będziesz mogła wydrukować i zabrać ze sobą do lekarza na konsultację.

Więcej informacji o alergii na mleko, pokarmach których należy unikać, a także zaleceniach dietetycznych znajdziesz w poradniku „ Zrozumieć alergię na białka mleka krowiego” - do pobrania po rejestracji na stronie neocate.com.pl

 

Komentarze
21-08-2020
Ocena:
Też podawałam acidolac, choć z badań wynika, że dziecko jednak nie ma alergii pokarmowej. Najwidoczniej probiotyk wystarczył, by przywrócić właściwą florę bakteryjną i zapewnić odpowiednią ochronę układu pokarmowego.
13-08-2020
Ocena:
MM często uczula. przerzućcie się na kozie jeśli dziecko wam sie spina, ma kolki, płacze po jedzeniu. polecam holle kozie - bardzo fajne mleko .
29-12-2019
Ocena:
Doszłam do wniosku, że probiotyk będzie dobrym rozwiązaniem. Jest bezpieczny i dziecko przestało mieć po jego wprowadzeniu wzdęcia. Najwidoczniej potrzebne były bakterie probiotyczne, które ułatwiły pracę jelit. Podawanie jest bardzo proste, ponieważ acidolac jest w kropelkach i dzieci biorą go bez problemu. Stosujemy go od tygodnia i widać dużą różnicę.
20-12-2019
Ocena:
Dziewczyny, mojemu dziecko pomogło stosowanie probiotyku acidolac. Wszystkie kłopoty zniknęły, jelita nie są wzdęte i nie ma dziwnej kupy. Dziecko jest radosne i uśmiechnięte.
23-05-2018
Ocena:
U mnie okazało sie, że to alergia :( Musiałam udac sie do specjalisty, żeby dobrać odpowiednią dietę. Miusieliśmy przestawić całe myślenie o jedzeniu i zawrtości naszej lodówki i szczerze - nie umiałam sama tego zrobić. Poszłam do dietetyka z foodwise.pl i pani Paulina przygotowała dla nas super zestaw z listą zakupów. Zdrowie dziecka jest najważniejsze - zawsze warto skonsukltować się z kimś kto NAPRAWDĘ SIĘ ZNA, a nie polegać na mądralach z intenetu!
29-06-2015
Ocena:
u nas były wzdęcia i zaparcia tak wielkie że była krew w kale.Przepisano nam dicopeg junior i pojenie ,do tego masaże i póki co odpukać ale jest w porządku .Czasami sporadycznie jeszcze podaje , jak nie ma wypróżnień 3 dni.
uczulenie na pieluchy

Uczulenie na pieluchy. Co zrobić, jeśli niemowlak ma alergię?

2024-06-06
Wbrew pozorom uczulenie na pieluchy jest całkiem często spotykane i wcale nie musi pojawić się w pierwszych tygodniach życia, gdy maluch dopiero zaczyna korzystać z pampersów. Jego objawy są trudne do przeoczenia, a ich zauważenie wymaga natychmiastowej reakcji. Jak objawia się uczulenie na pieluchy u niemowlaka i co robić w takiej sytuacji? Dowiedz się, czytając ten poradnik.
alergia

Alergia pokarmowa u niemowlaka. Objawy i leczenie

2021-11-07
U niemowląt dość często diagnozowane są alergie pokarmowe – szacuje się, że cierpi na nie nawet 5% dzieci poniżej 1. roku życia, przy czym najczęściej występującą alergią jest ta na białko krowiego mleka. Sprawdź, jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowlaka, w jaki sposób diagnozuje się taką przypadłość i jak się ją leczy.
gluten

Nietolerancja glutenu. Objawy alergii u niemowlaka

2021-11-06
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o nietolerancji glutenu. Niestety problem ten dotyka również małe dzieci, w tym niemowlęta, i wywołuje rozmaite, nieprzyjemne objawy. Sprawdź, czym może objawiać się nietolerancja glutenu dzieci i co zrobić w razie występowania takich symptomów.
Alergia pokarmowa utrudnia życie co dziesiątemu niemowlakowi

Alergia pokarmowa - Dzidziusiowo.pl

2015-07-06
Alergia pokarmowa zazwyczaj jest pierwszą chorobą alergiczną jaką dziecko przechodzi w swoim życiu. Często występuje już u noworodków. Jej objawy bywają dla mal...
alergia-550x350

Czym jest alergia?

2015-07-06
Kaszel, katar i gorączka nie muszą być objawami przeziębienia. Istnieje prawdopodobieństwo, że to alergia. Warto sprawdzić, gdyż wczesne rozpoznanie daje duże s...
alergia-kontaktowa-550x350

Alergia kontaktowa

2015-07-06
Czasami wystarczy krótkotrwały kontakt z przedmiotem zawierającym składnik alergizujący np. nikiel z którego zrobione są zatrzaski w ubrankach, aby na skórze ma...
Objawy ze strony układu oddechowego

Objawy ze strony układu oddechowego

2014-07-01
Symptomy alergii na białko mleka krowiego mogą różnić się u poszczególnych niemowląt, ale najczęściej występują objawy skórne, ze strony układu pokarmowego ora...