Czasami wystarczy krótkotrwały kontakt z przedmiotem zawierającym składnik alergizujący np. nikiel z którego zrobione są zatrzaski w ubrankach, aby na skórze malucha pojawiła się swędząca wysypka.
Alergia kontaktowa wywołuje zmiany skórne i silne swędzenie. Wyprysk najczęściej pojawia się na tej części ciała, która miała kontakt z alergenem. Uczulać mogą kosmetyki, detergenty, tkaniny, zwierzęta, lateks, skóra, zatrzaski w niemowlęcych ubrankach lub elementy wózka dziecięcego.
Alergeny kontaktowe:
Po kontakcie z alergenem zmiany mogą wystąpić na zewnętrznej powierzchni dłoni, zagięciach łokci i pach, za uszami, na szyi oraz na powiekach. U małych dzieci wysypkę alergiczną może także wywołać ślina, która działa drażniąco na usta i brodę.
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania alergii kontaktowej jest ograniczenie kontaktu dziecka z przedmiotem wywołującym reakcję alergiczną.
Jeśli wyprysk nie zejdzie koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Zdjęcie: Fotolia fob by © detailblick
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.