Data publikacji:

Alergia kontaktowa

Autor: Katarzyna Michniewska

Czasami wystarczy krótkotrwały kontakt z przedmiotem zawierającym składnik alergizujący np. nikiel z którego zrobione są zatrzaski w ubrankach, aby na skórze malucha pojawiła się swędząca wysypka.

 

alergia-kontaktowa-550x350

Alergia kontaktowa wywołuje zmiany skórne i silne swędzenie. Wyprysk najczęściej pojawia się na tej części ciała, która miała kontakt z alergenem. Uczulać mogą kosmetyki, detergenty, tkaniny, zwierzęta, lateks, skóra, zatrzaski w niemowlęcych ubrankach lub elementy wózka dziecięcego.


Alergeny kontaktowe:

  • nikiel - biżuteria, zatrzaski i suwaki w ubraniach
  • chrom
  • formaldehydy - kosmetyki, meble, wykładziny
  • lateks - smoczki
  • neomycyna - antybiotyki
  • sierść, kurz
  • środki czystości, proszki i płyny do prania
  • sztucznie barwione i chemicznie przetwarzane tekstylia - ubranka, kocyki

Po kontakcie z alergenem zmiany mogą wystąpić na zewnętrznej powierzchni dłoni, zagięciach łokci i pach, za uszami, na szyi oraz na powiekach. U małych dzieci wysypkę alergiczną może także wywołać ślina, która działa drażniąco na usta i brodę.

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania alergii kontaktowej jest ograniczenie kontaktu dziecka z przedmiotem wywołującym reakcję alergiczną.

Jeśli wyprysk nie zejdzie koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

 

Zdjęcie: Fotolia fob by © detailblick


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
18-05-2017
Ocena:
Yada, stosowalam go kiedys - pomogl. wazne zeby wyprac wszystkie ubrania posciel itd. no i stosowac szare mydlo. daj znac jak tam kuracja ;)
17-05-2017
Ocena:
tak, okazało się że to świerzb :/ lekarz niedostępny jak na złość, ale poratował farmaceuta novoscabinem :)
14-05-2017
Ocena:
a może to świerzb? w przedszkolach często są epidemie..
09-05-2017
Ocena:
U mojej 3 letniej córki pojawiły się swędzące plamki z wysypką, na zgięciach łokci, pachwinach i brzuszku. Staram się używać rzeczy hipoalergicznych i naturalnych. Czym mogę ulżyc dziecku. Podaje wapno, smaruje emolientami. Czy to może być cos poważniejszego? lekarz na razie niedostępny :(